Wikipedia:Wiki Science Competition 2021/Wyniki/2021

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Zwycięzcy edycji 2021[edytuj | edytuj kod]

Nagrody główne[edytuj | edytuj kod]

1. Nagroda
Zestaw zdjęć: Platycnemis pennipes - Pióronóg zwykły, autor: Jarosław Bernacki, user: Jg44.89
Uzasadnienie:
Seria 3 zdjęć przedstawia różne ujęcia samicy ważki, która w porównaniu do samców charakteryzuje się słabszym wybarwieniem. Fotograf poprzez wysoką rozdzielczość zdjęcia i płytką głębię ostrości skupia naszą uwagę na detalu jakim są niezwykłe oczy ważki, które okazują się być równie fascynujące, jak palety barw prezentowane przez intensywnie ubarwione samce ważek. Tak bliskie ujęcia sprawiają wrażenie, że ważka z fotografii nam się przygląda, a między nami a owadem ma miejsce wyjątkowe porozumienie. Jednocześnie trudno odmówić zdjęciom elementu humorystycznego, ponieważ mały owad “urasta” do równego nam gabarytami obiektu i zyskuje w ten sposób inny, “ludzki” wymiar. Ilość widocznych szczegółów oraz budowa oczu ważki, sprawia, że łatwo nam go sobie wyobrazić jako bohatera kreskówki.
Na nagrodę zasługuje fakt bardzo dokładnego oddania w serii zdjęć detalu, który z jednej strony ma naukowy wymiar, z drugiej natomiast antropomorfizuje ważkę, nadaje jej humorystyczny wydźwięk i sprawia, że nawiązujemy z nią międzygatunkowe porozumienie.


2. Nagroda
Utwór: Miodunka ćma, Ostromecko, autorka: Aneta Pawska, user: Aneta Pawska
Uzasadnienie:
Zdjęcie przedstawia kwiat miodunki ćmy. Ujęcie zostało wykonane w czasie deszczu, co pozwoliło autorce uchwycić niezwykły moment, kiedy na płatku rośliny zbiera się kropla wody. Zwykła roślina sfotografowana w tym nieprzypadkowym momencie staje się niezwykła, nabiera artyzmu i dynamiki. Malarskość ujęcia łączy się tutaj z dokumentacyjnym charakterem fotografii. Przed nami, mimo statyczności kadru, rozgrywa się spektakl natury, w którym główną rolę odgrywa kwiat i krople deszczu, wyraźnie widoczne na fotografii. Autorka zadbała o kadr i kompozycję zdjęcia, świadomie operując światłem, które podkreśla delikatność kwiatów miodunki ćmy. Jednocześnie skupia naszą uwagę na jego najważniejszym elemencie, precyzyjne wyostrzając kadr na skąpanych w deszczu płatkach kwiatu.
Tym co zdecydowało o wygranej jest pokazanie “magii” natury w kadrze, który zachowuje jednocześnie dokumentacyjny charakter.


3. Nagroda
Utwór: Respiratory system in damselfly larva caudal gill, autor: Marek Miś, user: Misiek1962
Uzasadnienie:
Zdjęcie autorstwa Marka Misia przedstawia układ oddechowy larwy jętki. Fotograf odkrywa przed nami bogactwo i wyjątkowość mikroświata, z jednej strony poprzez wybór ciekawego obiektu fotografii, z drugiej poprzez zastosowanie wyjątkowych technik oświetleniowych, które nadają fotografii malarski i abstrakcyjny charakter. Praca zachwyca swoją wyrazistą paletą barw i rozbudza ciekawość. Fotografia pozostawia odbiorcę z pytaniami na temat pochodzenia obrazu, wywołuje wiele skojarzeń, a odkrycie czym w istocie jest fotografowany obiekt może być dużym zaskoczeniem.
To co zdecydowało o wygranej, to właśnie umiejętność rozbudzenia wyobraźni widza poprzez oddanie w jego ręce szerokiej palety skojarzeń związanych z przedstawionym obiektem. Praca jest dowodem na to, że między nauką i sztuką istnieje mikroskopijna granica.

Wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

Komisja Konkursowa wyróżniła również zdjęcia mikroskopowe, jedyną zgłoszoną w konkursie graficzną ilustrację oraz zdjęcie aparatury naukowej, a także zasługujące na uwagę zdjęcie z nowej kategorii konkursowej jaką jest astronomia i zdjęcia przedstawiające naturę.


Rekomendacje[edytuj | edytuj kod]

Zgodnie z Regulaminem, Komisja Konkursowa wytypowała także (oprócz wyżej nagrodzonych prac z puli Nagród 1-3 i Wyróżnień) Utwory z różnych kategorii konkursu, do rekomendacji w etapie międzynarodowym konkursu Wiki Science Competition.

Wyróżnienie w kategorii specjalnej Kobiety w nauce[edytuj | edytuj kod]

Wyróżnienie specjalne zostało przyznane Radosławowi Dąbrowskiemu za zdjęcie dr hab. Agnieszka Wacławik, prof. PAN prowadzącą badania procesów molekularnych podczas rozpoznania i rozwoju ciąży u ssaków.

Nagroda specjalna[edytuj | edytuj kod]

Jury postanowiło przyznać nagrodę specjalną dla Borysa Kozielskiego za stworzenie audycji zgłoszonych do kategorii “Media niefotograficzne” pt. “Nauka XXI wieku”, źródła ciekawych, oryginalnych podcastów o nauce. Rozmowy z polskimi naukowcami w przyjazny i wciągający sposób ukazują skomplikowane zagadnienia takie jak genetyka, regulacja ekspresji genów czy mikroplastik. Audycje są ważnym źródłem informacji o nauce i mogą być świetnym narzędziem w pracy z młodzieżą.