Przejdź do zawartości

Wikipedysta:Halibutt/Geonotice

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Geonotice (dosł. geo-powiadomienie) to banner informacyjny zbliżony do sitenotice, anonnotice czy watchlist notice, z tym że jest on widoczny tylko dla użytkowników, którzy fizycznie znajdują się w określonej lokalizacji na Ziemi. Celem takich powiadomień jest informowanie o wydarzeniach, które mogą być interesujące dla osób w danym regionie, ale niekoniecznie dla większości czytelników. Takie wykorzystanie ze sprofilowanych komunikatów o ograniczonym geograficznie zasięgu pozwala na lepsze zarządzanie informacjami i uniknięcie zalewania czytelników wiadomościami. Rozwiązuje też problem nieustannych dyskusji o tym, jak ważne musi być wydarzenie by zostać zaanonsowane. W przypadku wiadomości geonotice komunikat dotrze głównie do osób potencjalnie nim zainteresowanych.

Przykłady zastosowania Geonotice to m.in. informacje o nadchodzących zlotach, maratonach, spotkaniach wikipedystów czy innych wydarzeniach o zasięgu lokalnym, a także by informować o lokalnej działalności chapterów czy zachęcać do udziału w dotyczących danego obszaru wikiprojektach, portalach czy listach dyskusyjnych. Innym możliwym zastosowaniem jest profilowanie kampanii zbiórkowych tak, by poprawić ich skuteczność.

Obecnie działa jedynie banner geonotice wyświetlany na górze listy obserwowanych (choć bannery meta:CentralNotice także da się wyświetlać w zależności od lokalizacji użytkownika). Żadne dane ani informacje osobiste nie są zbierane ani przechowywane dla celów wyświetlania powiadomień, mechanizm umożliwiający wyświetlanie tak sprofilowanych powiadomień nie udostępnia także żadnych danych użytkownika na zewnątrz.

Na stronie https://tools.wmflabs.org/wp-world/googlmaps-proxy.php?page=https:%2F%2Ftools.wmflabs.org%2Fpara%2Fgeo%2Fgeonotices można obejrzeć automatycznie generowaną mapę obszarów, dla jakich aktualnie uruchomione są powiadomienia geonotice.

Szczegóły techniczne

[edytuj | edytuj kod]

Obecnie zaimplementowana wersja funkcji geonotice pobiera podczas wczytywania strony długość i szerokość geograficzną użytkownika za pomocą serwisu geoiplookup.wikimedia.org, a następnie za pomocą elementów skryptów JavaScript (Geonotice-core.js i Geonotice-list.js) ustala, czy należy wyświetlać powiadomienia temu akurat użytkownikowi. Póki co działanie geonotice jest testowane na angielskiej i szwedzkiej Wikipedii, z czasem funkcja zostanie zintegrowana z  oprogramowaniem MediaWiki. Jedną z kwestii wymagających opracowania są dobre praktyki określania właściwych ram geograficznych dla konkretnych komunikatów, obecnie zasięg danego komunikatu musi zostać określony w kodzie oprogramowania.

Lokalizacja użytkownika wykrywana jest na podstawie adresu IP, za pomocą wyszukiwarki geoiplookup.wikimedia.org. Wybór właściwego obszaru ułatwia API serwisu Flickr, przykładowa ramka (bounding box) dla województwa mazowieckiego znajduje się tutaj.

Wiadomość typu geonotice może zostać wyłączona przez użytkownika za pomocą przycisku wyświetlanego wraz z nią. Wiadomości można także wyłączyć permanentnie poprzez wyłączenie gadżetu Geonotice w preferencjach użytkownika (w sekcji Gadżety), nie wyświetli się także tym użytkownikom, którzy postanowili ukryć inne ogłoszenia w liście obserwowanych.

Wytyczne

[edytuj | edytuj kod]

Stwórz wniosek

By poprosić o utworzenie powiadomienia geonotice po prostu utwórz nowy nagłówek trzeciego poziomu (za pomocą ===) w sekcji "Wnioski" poniżej, i wypełnij wniosek korzystając z poniższego szablonu.
 
 === [[Tytuł strony (na przykład strony wydarzenia)]] ===
 '''Wymagane lokalizacje:'''
<!-- Lista lokalizacji w których ma działać powiadomienie. Prosimy podać nazwę kraju lub regionu ("mazowieckie" lub "Irlandia"), albo zestaw koordynatów stanowiących rogi prostokąta opisującego dany region na mapie, na przykład: [45,10], [46,12]. Jako że jest więcej niż jedna Wola na mapie, prosimy dla pewności podawać obszary lub koordynaty, a nie nazwy miejscowości. <span class="cx-segment" data-segmentid="63"></span>--> 
 * 
 * 
 '''Propozycje komunikatu:'''
<!-- Wystarczy jedna, ale jeśli nie jesteście pewni - lepiej podać kilka. Komunikat musi zawierać link wewnętrzny, a nie zewnętrzny.  --> 
 * 
 * 
 '''Terminy:'''
<!-- Daj nam przynajmniej pięć dni wyprzedzenia, chyba że sytuacja jest naprawdę wyjątkowa  --> 
 * 
 '''Inne:'''
 * ''Powód zgłoszenia:'' 
 * ''Zgłaszający:'' ~~~~
 '''Dyskusja'''
 

Lokalizacje

Staraj się być jak najbardziej precyzyjny przy określaniu lokalizacji. Przykładowo wikigrill w Poznaniu nie musi być interesujący dla wikipedystów z Dublina czy Londynu. Należy pamiętać, że wykrywanie lokalizacji nie działa bezbłędnie więc wynik może nie być idealny.
Podanie dokładnych koordynatów bardzo, bardzo ułatwia sprawę. Jeśli masz wątpliwości, wybierz środkowy punkt i przejdź o stopień lub dwa we wszystkich kierunkach.
W przypadku powiadomień dla całego kraju, możemy skierować geonotice do całego państwa za pomocą kodu country: 'US'. Narzędzie wykorzystuje kody krajów zgodne z normą ISO 3166 kody krajów (patrz: pełna lista). Metoda ta jest zwykle bardziej skuteczna.

Komunikaty

Wiadomości powinny mieć długość jednego lub dwóch zdań i nie mogą zawierać żadnych krzyczących rozpraszaczy, tekstów ani obrazów. Na wypadek gdyby jedna z propozycji została uznana za nieakceptowalną, najlepiej jest podać alternatywę. 
Wiadomości o długości czterech zdań są zwykle za długie, chyba że są to naprawdę króciutkie zdania ("WikiGrill w Poznaniu. Kiełbasa! Wiki! Dołącz do nas!"). Przy konstruowaniu komunikatu dobrze jest pamiętać, że na pewno nie dotrze on do wszystkich zainteresowanych, i na pewno trafi też do osób spoza zakładanej grupy. Dlatego należy go napisać tak, by był zrozumiały dla wszystkich, nawet nie związanych z tematem czy okolicą. "Szkolenie z cyklu WikiWarszawa odbędzie się 12 czerwca" jest dużo bezpieczniejszą opcją niż "Szaconek, warsiawiacy, widzimy się...".
Nie zapomnij podać link do strony wydarzenia i/lub rejestracji w ogłoszeniu - i proszę użyj wikilinku (w Wikipedii, na Meta, itp.), a nie URL. Zewnętrzne linki nie zawsze działają prawidłowo.

Zakres dat

Spróbuj umieścić swój wniosek co najmniej pięć dni (najlepiej od siedmiu do dziesięciu dni) wcześniej. Rozpatrzenie wniosku może trochę potrwać.

Powód zgłoszenia

W przypadku prostego komunikatu zapraszającego na wikispotkanie, z linkiem do informacji o szczegółach wydarzenia, nie ma potrzeby podawać powodu zgłoszenia, bo jest on oczywisty. Natomiast jeśli nie jest oczywiste czemu chcesz poinformować osoby z jakiejś okolicy o wydarzeniu - podaj jasny powód. 

Powiadom obsługujących tę stronę

Jeśli przez kilka dni nikt nie rozpatrzył Twojego wniosku, poproś administratora o pomoc.

Wnioski

[edytuj | edytuj kod]

Dodawaj nowe wnioski na górze tej listy. Proszę, podaj koordynaty wszędzie tam, gdzie to możliwe, to przyspieszy obsługę prośby. Pamiętaj też, że to nie jest najczęściej odwiedzana strona w Wikipedii, jeśli przez kilka dni nikt nie odpowiada - trąć administratora Tar Lócesilion (dyskusja edycje rejestr).

[[Kategoria:Zloty wikipedystów]]