HMS Roberts (F40)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
HMS "Roberts"

HMS Robertsmonitor typu Roberts z czasów drugiej wojny światowej należący do Royal Navy. Był drugim monitorem nazwanym tak od nazwiska marszałka polnego Fredericka Robertsa, pierwszego earla Roberts.

Okręt został zbudowany przez stocznię John Brown & Company w Clydebank, stępkę położono 30 kwietnia 1940, wodowano 1 kwietnia 1941, zaś ukończono 27 października 1941. Na okręcie tym ponownie wykorzystano dwa 15-calowe działa (381mm) z monitora "Marshal Soult" z czasów pierwszej wojny światowej.

HMS Roberts zapewniał wsparcie ogniowe podczas operacji "Torch" w Afryce Północnej, podczas której został uszkodzony dwoma półtonowymi bombami. Świeżo naprawiony okręt wziął udział w operacji "Husky" (inwazji na Sycylię), operacji "Avalanche" (lądowaniu aliantów koło Salerno), oraz lądowaniu w Normandii oraz operacji Walcheren.

HMS "Roberts" sprzedano na złom wkrótce po wojnie, lecz został z powrotem wynajęty przez Royal Navy jako hulk w Devonport, gdzie służył do 1965. Został zezłomowany w Inverkeithing koło Rosyth w lipcu 1965.

Jedno z dział HMS "Robert" (pierwotnie pochodzące z HMS „Resolution”), zostało zamontowane przed Imperial War Museum w Londynem razem z działem z pancernika HMS „Ramillies”.