Wikipedia:O Wikipedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Pierwsze kroki Dla czytelników Edytowanie
Wyszukiwanie Wykorzystanie O Wikipedii Kontakt


O Wikipedii
Wersja oprogramowania MediaWiki 1.24wmf20 (5365921)
Zawartość
Liczba artykułów 1 064 706
Liczba wyróżnionych artykułów 2678
Liczba wszystkich stron 2 135 360
Liczba edycji 40 442 757
Społeczność
Liczba zarejestrowanych użytkowników 636 659
Liczba aktywnych użytkowników (>1 edycja w ciągu ostatnich 30 dni) 3997
Liczba redaktorów 2871
Liczba administratorów 133
Odśwież

Zobacz też encyklopedyczny artykuł o Wikipedii

Wikipedia (http://www.wikipedia.org) – wielojęzyczny projekt internetowej encyklopedii o „otwartej treści”. Słowo Wikipedia to połączenie wyrazów wiki i encyklopedia.

Od czasu swojego powstania, tj. 15 stycznia 2001 roku, Wikipedia rozrosła się do rozmiarów największej encyklopedii dostępnej w Internecie. W 2006 została nazwana przez tygodnik Time kosmicznym kompendium wiedzy (cosmic compendium of knowledge)[1].

Oglądają Państwo stronę będącą częścią polskiej Wikipedii (http://pl.wikipedia.org), jednej z kilkuset autonomicznych wersji językowych Wikipedii. Wszystkie Wikipedie są pod nadzorem Wikimedia Foundation oraz są koordynowane przez projekt Meta-Wiki, mają także wspólny zestaw fundamentalnych i niepodlegających negocjacji reguł zwanych „Pięcioma filarami”. Ze względu na swoją autonomię różne edycje językowe Wikipedii w wielu kwestiach mogą się od siebie znacznie różnić.

Ogólnie o Wikipedii

Zawartość Wikipedii jest wolna, co oznacza nie tylko, że jest bezpłatna, lecz także, że jej treść może być dowolnie kopiowana i modyfikowana przez każdego. Wikipedia jest wiki, co oznacza, że każdy, kto ma dostęp do Internetu, może ją edytować, dodając do niej nowe treści lub korygując błędy w starych poprzez proste kliknięcie na zakładkę „edytuj” i pisanie w sposób przypominający działanie prostego edytora tekstu. Teoretycznie z punktu widzenia budowania wiarygodnej encyklopedii dopuszczenie każdego do modyfikowania zawartości Wikipedii brzmi fatalnie, jednak w praktyce ze względu na znaczną przewagę osób edytujących w dobrej wierze nad osobami edytującymi w złej wierze, koncepcja otwartości Wikipedii sprawdza się. Wyjątkiem od zasady otwartości są tylko nieliczne strony, które są zablokowane, takie jak np. Strona główna, gdyż są one częstym celem aktów wandalizmów.

Jakkolwiek poszczególne wersje językowe Wikipedii technicznie sprawiają wrażenie oddzielnych projektów, jest to w istocie jeden wielojęzyczny projekt, którego celem jest tworzenie największej encyklopedii we wszelkich możliwych językach. Poszczególne wersje językowe Wikipedii są tworzone przez różne grupy użytkowników i dlatego nie są one prostym tłumaczeniem jej wersji anglojęzycznej. Z drugiej jednak strony nie ma żadnych przeszkód, aby tłumaczyć wybrane artykuły z jednej wersji językowej na drugą, gdyż Wikipedia jest jednym projektem w wielu językach, funkcjonującym w oparciu o jedną licencję. Aby ułatwić nawigację między różnymi wersjami językowymi poszczególnych artykułów, istnieją specjalne linki interwiki.

Zasady współtworzenia

We wszystkich projektach Fundacji Wikimedia obowiązuje zasada śmiało edytuj, co oznacza, że nie trzeba nikogo pytać się o zgodę na dokonywanie zmian w wybranych przez siebie artykułach. Oprogramowanie MediaWiki, na którym oparta jest Wikipedia, zostało napisane w ten sposób, aby można było bez trudu odzyskać wcześniejsze wersje artykułów, dzięki czemu nie ma obawy, że w wyniku błędnej edycji popsuje się coś na trwałe. Należy jednak pamiętać, że inni również mają prawo do edytowania Wikipedii. Gdy pojawi się konflikt, należy się czasowo wstrzymać z edytowaniem i przedyskutować sprawę na odpowiedniej podstronie dyskusyjnej.

Prawo do śmiałego edytowania nie oznacza, że można w Wikipedii napisać wszystko, co się chce. W szczególności Wikipedia nie jest miejscem do umieszczenia własnej twórczości artystycznej, autopromowania się i tworzenia zbioru linków do innych stron WWW (patrz: Wikipedia:Czym Wikipedia nie jest). W Wikipedii akceptowane są artykuły na wszelkie możliwe tematy encyklopedyczne, jednak pod warunkiem, że spełniają one nasze normy zapisane na stronach Wikipedia:Zasady i Wikipedia:Zalecenia edycyjne. Szczególnie ważne są trzy zasady decydujące o treści artykułów: neutralny punkt widzenia, weryfikowalność i zakaz umieszczania rezultatów własnej twórczości i badań.

Podstawowe informacje prawne

Słowo Wikipedia i logo Wikipedii widniejące w jej lewym górnym rogu są zarejestrowanymi znakami towarowymi Wikimedia Foundation, która uruchomiła oprócz Wikipedii kilkanaście projektów siostrzanych opartych na technologii wiki.

Do 15 czerwca 2009 treść Wikipedii była udostępniana na następujących zasadach:

Quote-alpha.png
Treść Wikipedii jest udostępniana w oparciu o licencję GNU Free Documentation License. Udziela się zezwolenia do kopiowania, rozpowszechniania lub modyfikacji treści artykułów Wikipedii zgodnie z zasadami Licencji GNU Wolnej Dokumentacji w wersji 1.2 lub dowolnej późniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation; nie zawiera Sekcji Niezmiennych, bez Tekstu na Przedniej Okładce i bez Tekstu na Tylnej Okładce.

Po 15 czerwca Wikipedia przeszła na licencję CC-BY-SA 3.0 i jest udostępniana na następujących zasadach:

Quote-alpha.png
Treść Wikipedii jest udostępniana w oparciu o licencję CC-BY-SA 3.0. Udziela się zezwolenia do kopiowania, rozpowszechniania lub modyfikacji treści artykułów Wikipedii zgodnie z zasadami Licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Unported lub dowolnej późniejszej opublikowanej przez Creative Commons.

Jednocześnie do tekstów umieszczonych w Wikipedii przed 15 czerwca 2009 nadal stosują się poprzednie warunki udostępniania.

Większość pozostałych projektów Wikimedia Foundation również funkcjonuje w oparciu o licencję CC-BY-SA 3.0, dzięki czemu można swobodnie przenosić między nimi treść.

Wikipedia zawiera również materiały tekstowe, dźwiękowe, graficzne i inne, które są objęte innymi licencjami niż CC-BY-SA i GNU FDL, prawa autorskie do nich wygasły lub ich się zrzeczono. W takich przypadkach jest to wyraźnie zaznaczone, najczęściej w postaci jednego z szablonów wymienionych na stronie Wikipedia:Opisy licencji grafiki.

Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak legalnie można wykorzystywać materiały z Wikipedii poza nią (np. na swojej prywatnej stronie WWW), przeczytaj poradnik: Pomoc:Kopiowanie poza Wikipedię.

Wikipedia nie udziela żadnych gwarancji, zapewnień ani obietnic dotyczących poprawności publikowanych treści. Nie udziela też żadnych innych gwarancji, zarówno jednoznacznych, jak i dorozumianych. W szczególności nie należy Wikipedii traktować jako źródła jakichkolwiek porad, mogących mieć istotny wpływ na czyjeś życie, zdrowie lub sytuację prawną. Wikipedia nie udziela porad prawnych, medycznych ani żadnych innych.

Information icon.svg Osobna strona: Wikipedia:Prawa autorskie.

Przypisy