Skrót: WP:TO

Wikipedia:Tablica ogłoszeń

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

23 lutego

19 lutego

17 lutego

 • Od dzisiaj do 10 marca można składać wnioski o stypendium Stowarzyszenia Wikimedia Polska na udział w Wikimanii 2015, która odbędzie się od 15 do 19 lipca w mieście Meksyk. Generalnie zasady przyznawania stypendiów są bardzo podobne do ubiegłorocznych, podobnie procedura aplikacyjna, natomiast ze względu na dość egzotyczne miejsce i związane z tym wyższe koszty, w tym roku mamy tylko 8 miejsc dla edytorów z Polski. Tylko osiem lub aż osiem - ktoś je przecież dostanie i to możesz być też Ty :) Szczegóły tutaj. Zapraszam, sekretarz Komisji Stypendialnej Powerek38 (dyskusja) 22:24, 17 lut 2015 (CET)
 • Komitet Arbitrażowy rozpatrzył łącznie wnioski 7/2014 oraz 8/2014 i wydał końcową decyzję (dostępna na stronie pierwszego z wniosków). W imieniu Komitetu, Loraine (dyskusja) 23:12, 17 lut 2015 (CET)

16 lutego

WMF Quarterly Report, FY 2014-15 Q2
 • Kiedy Lila Tretikov została dyr. wykonawczą WMF, wprowadziła zasadę, że cele i sprawozdania z prac WMF powinny obejmować okresy kwartalne. Pierwsze takie ogólne sprawozdanie właśnie się ukazało, obejmuje ono okres od października do grudnia 2014. Zachęcam do zapoznania się. Ciekawe wydają się wątki urządzeń mobilnych, mikrokontrybucji i WikiGrok, którym zajmuje się dział Engineering (wyniki badań są bardzo pomyślne). Sprawozdanie obejmuje też wiele innych kwestii z prac pozostałych działów WMF (np. granty tylko pod temat niedoreprezentacji kobiet). Jest dużo linków. Szczegółowe sprawozdania zespołów WMF są dostępne → tutaj (uwaga, nowe na dole). Tar Lócesilion|queta! 02:27, 16 lut 2015 (CET)

11 lutego

 • Dziś o 21:00 rozpoczyna się pierwsze z cotygodniowych spotkań, na których wolontariusze mogą powiedzieć, czego wg nich brakuje, żeby VE był domyślny dla nowych i anonimowych. Najlepiej, jeśli na spotkaniu będą ci, którzy prowadzili/prowadzą warsztaty dla nowych. Więcej informacji tutaj. Tar Lócesilion|queta! 18:52, 11 lut 2015 (CET)

8 lutego

7 lutego

Propozycje do Artykułów na medal
Propozycje do Dobrych Artykułów
Wikipedia:Propozycje do List na medal
Propozycje do Ilustracji na medal

6 lutego

Użytkownik Wpedzich 6 lutego dołączył do grona CheckUserów polskojęzycznej Wikipedii.
Wynik głosowania:
 • Symbol support vote.svg Za przyznaniem uprawnień oddano 73 głosy
 • Symbol oppose vote.svg Przeciw przyznaniu uprawnień oddano 2 głosy
 • Symbol neutral vote.svg Wstrzymały się 2 osoby. Openbk (dyskusja) 23:08, 6 lut 2015 (CET)

1 lutego

 • Zbliżają się imieniny miesiąca więc także i Dzień Nowego Artykułu w polskojęzycznej Wikipedii. Przypominam, że na zwycięzców, którzy utworzą w ciągu tego dnia jak największą liczbę artykułów, czekają różne ciekawe pozycje książkowe. Więcej informacji na temat wymogów i zasad udziału w konkursie znajduje się tutaj. Życzę powodzenia! --Kszapsza (dyskusja) 13:35, 1 lut 2015 (CET)


31 stycznia

 • Zapraszam do udziału w dyskusji na temat kryteriów encyklopedyczności polityków. Powerek38 (dyskusja) 13:21, 31 sty 2015 (CET)

30 stycznia

 • Przypominamy, że z okazji Dnia Wikipedii zapraszamy wszystkich wielkopolskich wikipedystów 31 stycznia br. o godz. 16:00 do kawiarni Munchies Deli Cafe, która mieści się w Poznaniu przy ul. Taczaka 22. Poza tortem na gości czekać będą też przekąski, napoje i wikipedyjne gadżety. Swój udział można zgłosić tutaj. Sylwia Ufnalska (dyskusja) 20:57, 30 sty 2015 (CET)
 • Rozpoczęło się głosowanie w sprawie przyznania uprawnień Checkusera Wpedzichowi. Einsbor (dyskusja) 22:58, 30 sty 2015 (CET)

29 stycznia

 • Liczba zgłoszeń znowu rośnie, lecz liczba sprawdzających nie bardzo, dlatego ponownie zapraszam wszystkich do przejrzenia którychś ze zgłoszeń z poniższych stron:
 1. artykuły na medal
 2. dobre artykuły
 3. listy na medal
 4. zgłoszenia do czywiesza.

Stanko (dyskusja) 18:17, 29 sty 2015 (CET)

28 stycznia

 • Komisja Wikigrantów podsumowała rok 2014 i przyjęła stosowny raport roczny. Zapraszam do zapoznania się z tym sprawozdaniem, złożonymi w zeszłym roku wnioskami i regulaminem projektu, a także do składania nowych wniosków o granty. W razie potrzeby przewodniczący oraz pozostali członkowie Komisji są do dyspozycji zainteresowanych i udzielą porad lub pomogą w doprecyzowaniu wniosku. Elfhelm (dyskusja) 15:00, 28 sty 2015 (CET)
 • Z okazji Dnia Wikipedii, zapraszamy wszystkich wielkopolskich wikipedystów 31 stycznia br. o godz. 16:00 do kawiarni Munchies Deli Cafe, która mieści się w Poznaniu przy ul. Taczaka 22. Poza tortem na gości czekać będą też przekąski, napoje i wikipedyjne gadżety. Swój udział można zgłosić tutaj. Sylwia Ufnalska (dyskusja) 13:46, 28 sty 2015 (CET)

25 stycznia

Tydzień Artykułu Indyjskiego II

24 stycznia

23 stycznia

 • Pewnie większość już zauważyła baner na górze, pozostałych może zainteresować, że do końca stycznia można głosować na Picture of the Year. Yarl 19:25, 23 sty 2015 (CET)

21 stycznia

 • Zgodnie z dyskusją wprowadzono nowe magiczne słowo służące do sortowania haseł w kategoriach: {{SORTUJ:}}, które jest polskim odpowiednikiem {{DEFAULTSORT:}}. Ma ono w domyśle stopniowo zastępować angielski odpowiednik. Stare wersje, a więc {{DEFAULTSORT:}} i {{DOMYŚLNIESORTUJ:}} wciąż będą działać. Zmianę wprowadzono także do narzędzi: WP:SK i defaultsort.js, zmieniono dolny pasek wspierający edycję. Zachęcam do używania nowej wersji, mamy nadzieje, że prostszej i łatwiejszej do zapamiętania :) Emptywords (dyskusja) 10:17, 21 sty 2015 (CET)
 • W związku z kończeniem prac nad procesem unifikacji loginów, jeden ze stewardów, DerHexer, informował ostatnio niektórych użytkowników o konieczności tworzenia kont globalnych. Osoby te proszone są o wejście na stronę Specjalna:Łączenie kont i poprzez wpisanie swojego hasła, utworzenie konto globalnego. Na stronie Specjalna:Zarządzanie kontem uniwersalnym można zobaczyć stan swojego konta, wystarczy wpisać swój nick. W przypadku braku konta globalnego wyświetlona zostanie informacja: „Brak konta uniwersalnego [nazwa_użytkownika]”. Jeśli w dowolnym wierszu tabeli w kolumnie „czas dołączenia” jest informacja: „niedołączone”, oznacza to, że konto jest częściowo globalne. W kwietniu nazwy użytkowników na innych projektach, o ile nie należą do nas, zostaną automatycznie przejęte (nazwa użytkownika zostanie zmieniona na „[nazwa_użytkownika]-[projekt]”), a nasze konto będzie już w pełni globalne, więc nie ma czym się martwić. W razie pytań lub problemów proszę zwracać się do mnie lub do Einsbora. Pomóc też mogą global renamerzy: Masti oraz Maire. Dziękuję, tufor (dyskusja) 23:10, 21 sty 2015 (CET)

20 stycznia

 • Ukazała się nowa wersja aplikacji Wikipedii dla urządzeń mobilnych. Służy do czytania, ale też do edytowania. Pojawił się pierwszy news na ten temat i co mi się rzuciło w oczy – autor trzykrotnie pisze o „konsumpcji treści”. Mimo że globalnie wzrasta udział urządzeń mobilnych wśród urządzeń, z których ludzie wchodzą do Wikipedii, i mimo że kilkanaście największych wiki ma spory wzrost edytujących z urządzeń mobilnych, to mobilni użytkownicy plwiki skupiają się na czytaniu i to widać w statystykach. Zachęcam do sprawdzenia jak wygląda mobilna Wikipedia i do brania pod uwagę, że piszemy nie tylko dla użytkowników komputerów. Dla zaawansowanych: dlaczego naszej wiki ludzie nie edytują z urządzeń mobilnych? (Komentarze piszcie tu albo tu). Tar Lócesilion|queta! 14:28, 20 sty 2015 (CET)
 • Uprawnienia bota otrzymał The Polish Bot, którego opiekunem jest The Polish. Bot będzie wykonywał drobne i techniczne edycje. --The Polish (query) 15:00, 20 sty 2015 (CET)

18 stycznia

 • Założyłem konto Wikipedysta:Brudnopis gościnny. Do przestrzeni tego "Wikipedysty" będę przenosił artykuły stworzone przez IP, które będą wymagały dopracowania. Zachęcam wszystkich, aby napotkawszy artykuł od IP bez źródeł, źle poformatowany lub tp, a zawierający sporo dorzecznej treści, opisujący byt encyklopedyczny lub prawdopodobnie ency, przenosili takowy do brudnopisu tego "Wikipedysty". Ciacho5 (dyskusja) 21:36, 18 sty 2015 (CET)

16 stycznia

 • Od wczoraj do 28 stycznia można zgłaszać własne kandydatury na stewardów projektów Wikimedia. Na tej stronie przedstawione zostały wymagania wobec kandydatów i głosujących. Właściwe głosowanie na kandydatów na stewardów odbędzie się w dniach 8–28 lutego. W tym samym czasie obecni stewardzi poddadzą w procesie potwierdzenia ocenie społeczności swe zeszłoroczne działania. tufor (dyskusja) 17:55, 16 sty 2015 (CET)
 • Zapraszam chętnych do kolejnej serii artykułów Wyróżnionej zawartości Wikipedii jak i przeglądnięcia zgłoszeń w Czywieszu. Miłego czytania :) Stanko (dyskusja) 20:49, 16 sty 2015 (CET)

15 stycznia

Moulin Saulnier (Engines) 6.jpg
 • 17 stycznia rusza tydzień techniczny. Zapraszamy wszystkich chętnych do wzięcia udziału w akcji. Stanko (dyskusja) 21:23, 15 sty 2015 (CET)
 • Jimmy Wales and Max Sparreboom at the KNAW symposium "Wikipedia as a research tool".jpg
  Tegoroczna Nagroda Erazma została przyznana Wikipedii, a szczególnie Społeczności Wikipedii, czyli ochotnikom, którzy ją redagują, za przyczynianie się do szerzenia dostępnej dla każdego wiedzy za pomocą encyklopedii obecnej w sieci internetowej. Nagroda w wysokości 150 tysięcy euro zostanie przekazana reprezentantom Wikipedii jesienią. Na podstawie [1]. Hortensja (dyskusja) 13:13, 16 sty 2015 (CET)

13 stycznia

 • W Kawiarence rozpoczęła się dyskusja dotycząca propozycji korekty nazw 15 polskich portów lotniczych. Serdeczna prośba o wyrażenie opinii w tej sprawie. Boston9 (dyskusja) 11:07, 13 sty 2015 (CET)

12 stycznia

9 stycznia

Treslemont.png

7 stycznia

 • Droga Społeczności, świetna wiadomość: jeżeli macie uwagi pod adresem WMF dotyczące tego, jak sobie poczynają z użytkownikami oprogramowania, co mogą poprawić, a czego mają nie psuć, to teraz jest super moment, żeby wrzucić komentarze w samą paszczę lwa!
Quote-alpha.png
Zespół Design Research szuka chętnych do udziału w badaniu nt. edytowania. Szukają zarówno doświadczonych, jak i nowych wikipedystów, żeby zrozumieć co i jak robimy, co w narzędziach edytowania chodzi ciężko, a co dobrze. Abbey i Daisy robią godzinne wywiady przez Google Hangouts. [Wywiad = ustnie = wyłącznie po angielsku]. W przyszłości zorganizują też badanie wykorzystujące sortowanie kart (takie jak to, do którego zachęcam szczególnie okazjonalnych użytkowników, przy czym kart będzie ok. 3x mniej). Jeżeli chcecie podzielić się z Abbey i Daisy swoimi uwagami, zapiszcie się tutaj. To ankietka ułożona tak, żeby dziewczyny wiedziały, do której grupy Was wstępnie przypisać. Zawsze możecie się wycofać, a zapisanie się nie zmusza do uczestnictwa.
Tar Lócesilion|queta! 01:30, 7 sty 2015 (CET)

6 stycznia

Propozycje do Artykułów na medal
Propozycje do Dobrych Artykułów
Wikipedia:Propozycje do List na medal
Propozycje do Ilustracji na medal
 • Będąc pod wrażeniem dopiero co ukończonej ankiety o kolorach infoboksów i dyskusji odbytych w jej trakcie, napisałem esej o odległej przyszłości Wikipedii i tym, co dla nas dzisiaj z tego wynika. Strona dyskusji stoi otworem dla chętnych do wypowiedzenia się. Gżdacz (dyskusja) 18:46, 6 sty 2015 (CET)
 • Wikidane wspierają już cechę zawierającą identyfikator bazy kartoteki wzorcowych haseł formalnych z Biblioteki Narodowej. Pozwoliłem sobie na jego implementację w {{Kontrola autorytatywna}} i pierwsze wyniki można obejrzeć w hasłach Barbara Gawryluk, Jan Stanisław Skorupski oraz Piers Anthony pod etykietą NLP. Paweł Ziemian (dyskusja) 22:39, 6 sty 2015 (CET)
 • Komisja Wikigrantów wybrała przewodniczącego na rok 2015, będzie nim Elfhelm. Przypominam, że w tym roku mamy 25 tys. PLN do rozdysponowania w ramach zwrotu kosztów ponoszonych w celu wzbogacania Wikimediów (zakup książek, ksero, dostęp do baz danych itp.). Rok 2014 przyniósł dokładnie 250% wzrost liczby wniosków, wzrosła też liczba osób wnioskujących. W tym roku zależy nam na przekonaniu większej liczby osób do składania wniosków. Tar Lócesilion|queta! 23:10, 6 sty 2015 (CET)

3 stycznia

2 stycznia

1 stycznia

 • Kazano mi ;) tutaj to ogłosić, więc ogłaszam, że wraz z dniem dzisiejszym ja, niżej podpisana, Remedios44, zmieniłam nazwę użytkownika na Salicyna. Salicyna (dyskusja) 11:33, 1 sty 2015 (CET)
 • Dziś otwarty został nowy kanał IRC #cvn-wp-pl (na serwerze freenode) pozwalający patrolować ostatnie zmiany w następujących projektach: pl.wikibooks, pl.wikinews, pl.wikipedia, pl.wikiquote, pl.wikisource, pl.wikivoyage, pl.wiktionary oraz na wiki Stowarzyszenia Wikimedia Polska. Kanał ten działa wg formuły cvn - nie pokazuje zatem wszystkich zmian, lecz tylko takie, które algorytm uznał za potencjalnie niebezpieczne. Einsbor (dyskusja) 19:01, 1 sty 2015 (CET)


31 grudnia

 • W Kawiarence w dziale Zasady trwa dyskusja/głosowanie dotyczące kryteriów encyklopedyczności dla obiektów handlowych. Zachęcam do udziału. Pit rock (dyskusja) 13:53, 31 gru 2014 (CET)
 • Trwa również dyskusja/głosowanie w sprawie propozycji użytkownika Hoa Binh przetłumaczenia szablonu (magicznego słowa) DEFAULTSORT służącego do porządkowania haseł w kategoriach na polski odpowiednik – SORTUJ, zgodnie z ogólną tendencją tłumaczenia angielskich nazw na polskie. Zapraszam do wzięcia udziału. Emptywords (dyskusja) 17:02, 31 gru 2014 (CET)
 • Zbliża się witany wszędzie na świecie z wielkim hukiem punktualnie o północy Dzień Nowego Artykułu w polskojęzycznej Wikipedii. Tego wydarzenia nie da się przeoczyć, więc przypominam tylko, żeby ze źródeł korzystać z umiarem, bo ich nadmiar wysiłek intelektualny zniweczyć może. Życzę sukcesów! Kenraiz (dyskusja) 18:26, 31 gru 2014 (CET)
 • no to jeszcze dodam, że 1 stycznia mamy Dzień Domeny Publicznej co oznacza, że zdjęcia, dzieła, prace autorów zmarłych przed końcem 1944 roku znajdą się właśnie w domenie publicznej i można je wysyłać na commons oraz używać w artykułach :-) - John Belushi -- komentarz 18:43, 31 gru 2014 (CET) Na przykład na Wikiźródłach Wojciech Pędzich Dyskusja 18:44, 31 gru 2014 (CET)

29 grudnia

28 grudniaZapraszamy również do sprawdzania zgłoszeń w Czywieszu.

24 grudnia

 • Informuję, że zakończyłem głosowanie. Mam nadzieję, że za kilka lat zakandyduję znów i wygram. ~KillFighter Speak? 00:43, 25 gru 2014 (CET)

22 grudnia

 • W imieniu WP:B+R pragnę zaprosić Was do wyrażenia swojego zdania na temat kolorystyki infoboksów w tej sondzie. Badanie potrwa dwa tygodnie (do 5 stycznia). Pozdrawiam, Marycha80 (quaere) 20:01, 22 gru 2014 (CET)

20 grudnia

 • Serdecznie zapraszam do dyskusji na temat budzących od lat kontrowersje zagadnień, dotyczących stosowania tytułów szlacheckich i honorowych, zwłaszcza (ale nie tylko) anglosaskich, w tytułach artykułów oraz we wstępach do nich. Mam nadzieję, że w okresie świąteczno-noworocznym, gdy wiele osób z naszego grona ma nieco więcej czasu na edytowanie, uda nam się temat przedyskutować spokojnie i kompleksowo, aby wreszcie na stałe rozwiązać ten problem. Powerek38 (dyskusja) 10:33, 20 gru 2014 (CET)
  • Po blisko tygodniu wstępnej dyskusji przeszliśmy do fazy 2, zmierzającej do przyjęcia zalecenia edycyjnego w tej sprawie. Zapraszam do udziału, link pozostaje bez zmian. Powerek38 (dyskusja) 18:45, 26 gru 2014 (CET)
 • Z lekkim poślizgiem informuję, że dzisiaj rozpoczął się Tydzień Wysp Oceanu Indyjskiego. Zapraszam do udziału, niemal każdy znajdzie coś dla siebie ;) Karol 1111 dyskusja 10:38, 20 gru 2014 (CET)
 • Rozwija się nasza współpraca z Politechniką Warszawską w ramach Wikiprojektu:Politechnika Warszawska. W ramach obchodów stulecia uczelni jej pracownicy naukowi przygotowują biogramy zasłużonych profesorów, wykładowców i rektorów uczelni, które następnie pracownicy CIPW wrzucają na wiki. W związku z tym ogromna prośba: jeśli widzicie jakieś niedociągnięcia formalne w artykułach z szablonem {{Wikiprojekt:Politechnika Warszawska/info}} na stronie dyskusji - nie gryźcie nowicjuszy. Dajcie znać na stronie Wikiprojektu albo zgłoście sprawę bezpośrednio do mnie lub mastiego, tak będzie szybciej a i mniejsza szansa, że zrazimy Politechnikę. //Halibutt 14:51, 20 gru 2014 (CET)

17 grudnia

 • Od 1 stycznia w skład Komisji Wikigrantów będą wchodzili: Ala z, Elfhelm, Karol007, Wiktoryn i ja. Z budżetu na 2014 wynoszącego 30 tys. PLN zostało ok. 15 tys. (na wykorzystanie tej puli macie jeszcze dwa tygodnie). W następnym roku budżet będzie wynosił 25 tys. PLN, o ile nie będzie potrzeby powiększania go, jak w tym roku. Wzrost liczby wniosków w porównaniu do roku ubiegłego wynosi 250%. Regulamin nie ulega zmianie. Więcej statystyk w styczniu, w podsumowaniu rocznym. Do składania wniosków zachęcamy szczególnie tych, którzy jeszcze tego nie robili. W razie pytań służymy pomocą. Tar Lócesilion|queta! 17:51, 17 gru 2014 (CET)

15 grudnia

13 grudnia

Użytkownik Stanko 13 grudnia 2014 dołączył do grona administratorów polskojęzycznej Wikipedii.
Wynik głosowania:
 • Symbol support vote.svg Za przyznaniem uprawnień oddano 79 głosów
 • Symbol oppose vote.svg Przeciw przyznaniu uprawnień oddano 6 głosów
 • Symbol neutral vote.svg Wstrzymało się 0 osób. PG (dyskusja) 14:18, 13 gru 2014 (CET)

11 grudnia

10 grudnia

 • Dzięki pracy Malarza_pl i Pawła Ziemiana, od dziś nasze szablony lokalizacyjne pobierają współrzędne geograficzne poszczególnych obiektów z Wikidanych, o ile nie zostały one podane lokalnie (w kodzie infoboksu). W związku z tym prosimy wszystkich, aby dodawali nowe współrzędne raczej do Wikidanych, a nie lokalnie u nas. Dzięki temu dane te będą dostępne również dla innych projektów Wikimedia (i nie tylko dla nich, bo z Wikidanych może korzystać każdy), unikniemy niespójności z innymi wersjami językowymi, a wyświetlanie i działanie współrzędnych u nas wcale na tym nie ucierpi. Powerek38 (dyskusja) 23:31, 10 gru 2014 (CET)

9 grudnia

 • Serdecznie zapraszam do udziału w wydarzeniu Zachęta do Wikipedii 17 stycznia 2015 w Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki. Spotkanie wikipedystów, amatorów sztuki i architektury będzie poświęcone fotografowaniu wnętrz Galerii, ładowaniu zdjęć i edytowaniu artykułów o Zachęcie. Start: godzina 12:00. Jednocześnie zachęcam do przyjrzenia się w tym dniu hasłu Zachęta i powiązanym, i dodawania nowych treści. Do zobaczenia! Marta Malina Moraczewska (dyskusja) 11:26, 9 gru 2014 (CET)

8 grudnia

7 grudnia

 • Zgodnie z regulaminem wraz z końcem roku upływa kadencja pięcioosobowej komisji Wikigrantów (dwie osoby nie muszą być członkami Stowarzyszenia Wikimedia Polska). Zarząd Stowarzyszenia uchwala nowy skład najpóźniej 2 tygodnie wcześniej. Zachęcam do zgłaszania kandydatur. Piszcie na adres zarzadatwikimedia.pl, macie 10 dni. Tar Lócesilion|queta! 02:43, 7 gru 2014 (CET)
 • W Kawiarence:Zasady i regulaminy rozpoczęto dyskusję nad propozycją zmiany w procedurach odbierania uprawnień redaktorom i administratorom naruszającym zasady projektu. Zapraszam do dyskusji nad 2 zgłoszonymi tam propozycjami. --Wiklol (Re:) 14:40, 7 gru 2014 (CET)
 • Przypominam, że trwa badanie użyteczności stron pomocy. Udział w nim zajmuje średnio 12,5 minuty. 75% respondentów zadeklarowało się jako „doświadczeni wikipedyści”, 16% jako „okazjonalni wikipedyści”. Dlatego mocno zachęcam okazjonalnych wikipedystów: weźcie udział. Odpowiedzcie, czy korzystacie ze stron pomocy, czy coś możemy poprawić specjalnie dla Was. Tar Lócesilion|queta! 15:17, 7 gru 2014 (CET)

6 grudnia

4 grudnia

Propozycje do Artykułów na medal
Propozycje do Dobrych Artykułów
Propozycje do Grup Artykułów
Propozycje do Ilustracji na medalProszę też o zgłaszanie propozycji do Czywiesza.

3 grudnia

2 grudnia


Starsze ogłoszenia dostępne są w historii ogłoszeń, zobacz też zarchiwizowane ogłoszenia.