Wikipedia:Tablica ogłoszeń

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Information icon.svg
Tablica ogłoszeń  ·  Kawiarenka  ·  Listy dyskusyjne  ·  Kanał IRC  ·  Głosowania

Skrót: WP:TO

24 listopada

22 listopada

 • Od dziś Kawiarenka pod Wesołym Encyklopedystą ma 6 stolików – stolik z propozycjami został ostatecznie zarchiwizowany. Przy okazji nagłówek na stronach stolików jest krótszy, zawiera mniej tekstu, a opisy poruszanych tematów są bardziej wyeksponowane. Jeżeli macie jakieś uwagi, np. nie rozumiecie, jakie tematy gdzie przedstawiać, piszcie do mnie. Tar Lócesilion|queta! 04:44, 22 lis 2014 (CET)

21 listopada

 • Utworzyłem nowy portal - Miejska komunikacja autobusowa. Właściwie takiego portalu do tej pory nie było, mieliśmy tylko transport szynowy, tramwajowy lub trolejbusowy.
  Serdecznie zapraszam, a chętne osoby do pomocy przy regularnym aktualizowaniu wiadomości, artykułów i ilustracji tygodnia (lub dnia) oraz sekcji czy wiesz zapraszam do kontaktu. Jako wikiprojekt dla tego portalu proszę traktować Wikiprojekt:Transport/Komunikacja miejska. Zapraszam. Kszapsza (dyskusja) 23:06, 21 lis 2014 (CET)

12 listopada

 • Z przyjemnością pragnę Was poinformować o tym, że w ramach Wikiprojektu Tygodnie tematyczne organizujemy konkurs, w którym można wygrać książki o wartości nawet do 100 zł! Więcej informacji znajduje się tutaj. Zgłoszeń można dokonywać tutaj. Tydzień artykułu o miastach będzie pierwszym TT z zasadami konkursowymi. Zapraszam serdecznie do udziału, Marycha80 (quaere) 13:03, 12 lis 2014 (CET)

10 listopada

Informacja o zakończonym głosowaniu w sprawie przyznawania uprawnień

Użytkownik Einsbor 10 listopada 2014 dołączył do grona rewizorów polskojęzycznej Wikipedii.
Wynik głosowania:
 • Symbol support vote.svg Za przyznaniem uprawnień oddano 57 głosów
 • Symbol oppose vote.svg Przeciw przyznaniu uprawnień oddano 4 głosy
 • Symbol neutral vote.svg Wstrzymały się 2 osoby.

7 listopada

 • Zmniejszyłem liczbę stolików Kawiarenki, z ośmiu do sześciu. Odpadły „Propozycje” (ponieważ przy każdym stoliku prawie zawsze chodzi o jakieś propozycje) i „Babel” (która została zmieniona na Wikipedia:Ambasada). Co do „Propozycji”: nowe wątki należy dodawać na innych stronach Kawiarenki. Do czasu, aż obecnie omawiane wątki zostaną zarchiwizowane, nowe będą przenoszone do innych stolików, a ich autorzy będą o tym powiadamiani. Co do „Babel”: 5,5 roku temu mogło się wydawać, że integracja Ambasady do Kawiarenki poprawi efektywność komunikacji międzyjęzykowej. Dziś jednak ta komunikacja idzie nie przez wiki, ale przez zarząd WMPL, wyspecjalizowanych koordynatorów (np. Matma Rex czy ja), listy mailowe, ostatecznie Meta-Wiki i wiki MediaWiki. Nie potrzebujemy już dużego forum i wracamy do szczątkowej „Ambasady”. Proszę o przetłumaczenie obecnego tekstu na najbardziej popularne języki (i ew. poprawki). Tar Lócesilion|queta! 04:14, 7 lis 2014 (CET)
 • Udało się wyeliminować wszystkie najważniejsze (poziom high) błędy raportowane przez narzędzie Wikiprojekt:Check Wikipedia (było ich kilkanaście tysięcy). Zachęcam do obserwowania i utrzymywania na tym poziomie oraz do eliminowania kolejnych, już mniej istotnych błędów. ToSter→¿? 23:22, 7 lis 2014 (CET)

3 listopada


30 października

 • Wszystkich, których interesuje dodawanie TemplateData (dokumentacji szablonów wykorzystywanej przez VisualEditor) oraz wszystkich, którzy kiedykolwiek popełnili dodanie TemplateData i nie wykluczają, że proceder będą powtarzali, proszę o kontakt. Od ponad roku istnienia TemplateData zmieniły się, trzeba poprawić część już wstawionych i spisać standard osadzania TemplateData, a potem się go trzymać. Tar Lócesilion|queta! 21:34, 30 paź 2014 (CET)

26 października

Komentarze można zamieszczać na stronie Dyskusja Wikipedii:Wikiprojekt. Uzupełnił Michał Sobkowski dyskusja 18:24, 27 paź 2014 (CET)
Użytkownik Stefaniak 26 października 2014 dołączył do grona administratorów polskojęzycznej Wikipedii.
Wynik głosowania:
 • Symbol support vote.svg Za przyznaniem uprawnień oddano 77 głosów
 • Symbol oppose vote.svg Przeciw przyznaniu uprawnień oddano 4 głosy
 • Symbol neutral vote.svg Wstrzymała się 1 osoba.
PG (dyskusja) 18:06, 26 paź 2014 (CET)

19 października

 • Rozpoczęło się głosowanie w sprawie przyznania uprawnień administratora użytkownikowi Stefaniak (znooowu...) PG (dyskusja) 18:17, 19 paź 2014 (CEST)

18 października

 • Wikiprojekt Sprzątanie metastron zmienił nazwę na „Badania i rozwój Wikipedii”, która lepiej opisuje jego działania i jest bardziej zrozumiała dla osób spoza środowiska zaangażowanych polskojęzycznych wikipedystów (inni wikimedianie, pracownicy WMF, nowicjusze, czytelnicy, reprezentanci instytucji itp.). Liczymy, że otworzy to inicjatywę na współpracowników z zewnątrz, ale także być może na osoby ze społeczności: te już aktywne i te, których jeszcze nie ma. Na razie głównymi działami wikiprojektu są UX, design, obsługa narzędzi edytowania (~ WMF Product Development) i badania; nie wszystkie są jeszcze opisane. Więcej na ten (i nie tylko ten) temat możecie usłyszeć w nagraniu z dzisiejszego spotkania. PS zastanawiamy się nad uruchomieniem newslettera działającego podobnie do MediaWiki message delivery informującego o ostatnich działaniach WP:R&D, o których można przeczytać tu. Tar Lócesilion|queta! 18:01, 18 paź 2014 (CEST)

16 października

VisualEditor-logo.svg
 • Zbieramy opinie doświadczonych wikipedystów na temat VisualEditora. Swoje uwagi można pisać na Wikiprojekt:Badania i rozwój Wikipedii/Badania/VE/2014-10. Link widzicie też w ogłoszeniach lokalnych. Pytania są zadane użytkownikom, którzy mają powyżej tysiąca edycji i edytują przynajmniej rok. Tar Lócesilion|queta! 13:18, 16 paź 2014 (CEST)
 • W Kawiarence zaproponowałem zreorganizowanie stolików Kawiarenki. Obecny podział na osiem jest mylący, niektóre stoliki (prawie) nie działają, dlatego częściowo wzorem enwiki, ale uwzględniając naszą specyfikę, proponuję przerobienie Kawiarenki na 4 stoliki: ds. technicznych, zasad, artykułów i ogólnych. Tar Lócesilion|queta! 20:47, 16 paź 2014 (CEST)
 • W związku z nachodzącymi wyborami mamy w Poczekalni coraz więcej zgłoszeń haseł o nieencyklopedycznych kandydatach. Przypominam o trybie wyborczym, a osoby zgłaszające zachęcam do korzystania z uruchomionej przez Państwową Komisję Wyborczą witryny poświęconej wyborom. Jeśli przy zgłoszeniu od razu podamy link do strony z listą wyborczą, na której jest kandydat, to od razu ułatwi wszystkim pracę. TR (dyskusja) 23:37, 16 paź 2014 (CEST)

14 października

 • 22 października o godz. 18 na placu Frankfurckim w Słubicach nastąpi odsłonięcie pierwszego na świecie pomnika Wikipedii. Z tej okazji przygotowujemy księgę pamiątkową dla organizatorów. Wpisy do księgi będziemy gromadzić na stronie, następnie zostaną one wydrukowane i wręczone podczas ceremonii odsłonięcia pomnika. Wpisujcie swoje podziękowania na tej stronie, czekamy na nie do soboty do godz. 23.59. Magalia (dyskusja) 22:32, 14 paź 2014 (CEST)

10 października

7 października

 • Od niedawna pracuję dla Fundacji Wikimedia jako programista teamu Editing, skupiającego się głównie na VisualEditorze, ale zajmującego się też wszystkim innym związanym bezpośrednio z edycją stron. Mam nadzieję, że nie wpłynie to negatywnie na moją już dramatycznie spadającą częstotliwość działania w Wikipedii :) Matma Rex (Bartosz Dziewoński) dyskusja 20:07, 7 paź 2014 (CEST)
 • Został uruchomiony serwis "Phabricator", który zastępuje zastąpi wkrótce dawną "bugzillę". Także teraz należy błędy w oprogramowaniu zgłaszać przez "Phabricatora". Oprócz zgłaszania błędów w "Phabricatorze" można dołączać do istniejących projektów i je śledzić (zakładka "active projects". Patrz: phabricator: Polimerek (dyskusja) 08:44, 7 paź 2014 (CEST)
  Jeszcze nie zastąpił, ale zastąpi wkrótce. Według planu (mw:Phabricator#Migration timeline) najwcześniej 17 października (za 10 dni), ale może to się trochę opóźnić. Na razie Bugzilla wciąż w pełni działa. Matma Rex dyskusja 19:53, 7 paź 2014 (CEST)
  A kiedy do niego linkujemy, warto wiedzieć, że są interwikowe prefiksy: phab: i phabricator: funkcjonujące tak samo jak np. en:, commons: czy wmf:. Sens migracji jest taki, że Phabricator łączy Bugzillę, Gerrita, Trello i in., czyli to, co jest potrzebne do rozwijania zaplecza organizacyjnego i technicznego. Tar Lócesilion|queta! 20:02, 7 paź 2014 (CEST)

3 października

pierwszy na świecie, a nie w Polsce. No i jak ktoś ma źródła (chyba, ze GW uznamy za źródło) to o ile faktycznie pierwszy na świecie to koniecznie trzeba hasło w plwiki stworzyć. --Piotr967 podyskutujmy 23:47, 3 paź 2014 (CEST)
Które można by było utworzyć i eksponować w CW 22 października, albo w ogóle bardziej rozdmuchać to wydarzenie? Yurek88 (vitalap) 00:12, 4 paź 2014 (CEST)
I może rozważyć transport zbiorowy lub grant na bilety kolejowe? MOs810 (dyskusja) 10:47, 7 paź 2014 (CEST)


29 września

Użytkownik Rybulo7 29 września 2014 dołączył do grona administratorów polskojęzycznej Wikipedii.
Wynik głosowania:
 • Symbol support vote.svg Za przyznaniem uprawnień oddano 61 głosów
 • Symbol oppose vote.svg Przeciw przyznaniu uprawnień oddano 5 głosów
 • Symbol neutral vote.svg Wstrzymały się 2 osoby. tufor (dyskusja) 00:22, 30 wrz 2014 (CEST)
Kod {{WP:WER}} daje:
Czytelnicy muszą mieć możliwość potwierdzenia informacji przedstawionych w artykułach. Informacje, które mogą zostać zakwestionowane, a także cytaty, powinny posiadać odniesienie do opublikowanego, rzetelnego źródła. Czytaj więcej…
a kod {{WP:OR}}:
Wikipedia nie przedstawia w artykułach informacji, które nie zostały opublikowane w rzetelnych źródłach. Artykuły nie mogą zawierać nowych interpretacji przedstawiających wnioski, które nie zostały wyraźnie sformułowane w źródłach. Czytaj więcej…
Myślę, że będzie to przydatne w komunikacji, kiedy np. tłumaczymy komuś zasady. Plan jest taki, żeby wszystkie najważniejsze metastrony tak miały. Tar Lócesilion|queta! 14:15, 29 wrz 2014 (CEST)
Drobne modyfikacje w treści tego ogłoszenia wprowadził dla lepszej czytelności Michał Sobkowski dyskusja 14:31, 29 wrz 2014 (CEST)
Dodałem link Czytaj więcej..., bo jak nowy kandydat na redaktora miałby tam inaczej trafić. Paweł Ziemian (dyskusja) 17:06, 29 wrz 2014 (CEST)

27 wrześniaProszę też o zgłaszanie propozycji do Czywiesza.

 • Odbyło się trzecie spotkanie z serii plwiki-UX, omawialiśmy problem portali i stron pomocy. Wnioski z tematu pierwszego zostaną przedstawione społeczności w Kawiarence, wnioski z tematu drugiego zostaną opisane i podane do wiadomości z zachętą włączenia się do współpracy. Następne spotkanie albo odbędzie się za tydzień albo za dwa tygodnie, wstępnie szykujemy się do małego hackathonu w czasie 11. WOW-u. Jak by nie było, zaczynamy w sobotę o 13:30. Tar Lócesilion|queta! 16:12, 27 wrz 2014 (CEST)

26 września

Hanabi in Adachi-ku1.jpg
Wojciech Pędzich Dyskusja 18:36, 26 wrz 2014 (CEST)

23 września

22 września

21 wrześniaProszę też o zgłaszanie propozycji do Czywiesza.

20 września

 • Członkowie Komitetu Arbitrażowego wybrali ze swojego grona przewodniczącego i sekretarza na okres XV kadencji. Funkcję przewodniczącej będzie pełnić Loraine, a funkcję sekretarza Bukaj. W imieniu Komitetu Bukaj (dyskusja) 07:19, 20 wrz 2014 (CEST)
 • Na Google Hangouts, za pośrednictwem YouTube i Wikiradia, odbyło się drugie spotkanie z serii plwiki-UX. Głównym tematem były strony przeznaczone dla czytelników, ustalone zmiany będą niebawem widoczne. Na razie nie ma propozycji tematu przewodniego następnego spotkania, zachęcam do dodawania/komentowania propozycji na stronie etherpad.wikimedia.org/plwiki-ux. Spotykamy się za tydzień po 13:00, nagranie zaczynamy 13:30. Tar Lócesilion|queta! 16:29, 20 wrz 2014 (CEST)

19 września

 • Ozetowcy mogą natknąć się na nowy, dziwny znacznik przy edycji: HHVM linkujący do wiki MediaWiki. To nowa funkcja eksperymentalna, włączona na wszystkich wiki, przedstawiona globalnej społeczności dziś w nocy (czasu polskiego). Nie znam się na szczegółach technicznych, wiem tyle, że dzięki temu strona (zarówno w trybie czytania, jak i edycji) ma ładować się znacznie szybciej. Znacznik przy edycji ma pomóc zespołowi programistów śledzić ew. błędy powodowane przez HHVM. Programiści-autorzy i Erik Möller przedstawiają to jako kamień milowy, jedno z największych osiągnięć WMF+WMDE+społeczności. Przy okazji przypominam, że mamy stronę Wikipedia:Funkcje eksperymentalne, gdzie możemy dyskutować po polsku, jeżeli z jakichś przyczyn wolimy nie zgłaszać uwag bezpośrednio, po angielsku na MediaWiki. Tar Lócesilion|queta! 21:04, 19 wrz 2014 (CEST)
Czy temu samemu służy znacznik "Visual Editor"? Nęka na OZ od dawna. Litwin Gorliwy Odpowiedz zoilowi 21:19, 19 wrz 2014 (CEST)
Myślę, że znacznik VE ma szersze zastosowanie, tzn. ma śledzić także kto, kiedy, jakie elementy, na których stronach edytuje za pomocą VE. Te informacje mogą być wykorzystywane na różny sposób. Może dałoby radę zrobić gadżet, który ukrywałby wybrane znaczniki, ale to temat do Kawiarenki. Tar Lócesilion|queta! 21:30, 19 wrz 2014 (CEST)

17 września

16 września

 • Uprawnień biurokraty i rewizora, na własną prośbę, został pozbawiony Maikking. Einsbor (dyskusja) 09:29, 16 wrz 2014 (CEST)
 • Od wczoraj nasi biurokraci zostali pozbawieni możliwości ingerencji w nazwę użytkownika. Ponad to, co mogą jako administratorzy, zostały im:
 • Możliwość dodawania do grup: Operatorzy filtru nadużyć, Użytkownicy o ukrytej aktywności, Administratorzy, Biurokraci, Boty oraz Weryfikatorzy
 • Możliwość usuwania z grup: Operatorzy filtru nadużyć, Użytkownicy o ukrytej aktywności, Boty oraz Weryfikatorzy
Wygląda na to, że większość informacji nt. zmiany lub przejmowania nazwy użytkownika, które można było spotkać w metastronach, została zmieniona albo usunięta. Zarchiwizowałem odpowiednie metastrony, instrukcje zostały zmienione (global renamerzy działają również w oparciu o nasze zasady). Trzeba się będzie zastanowić nad kształtem tych instrukcji, być może przy okazji tłumaczenia procedury na meta-wiki będą mogły zostać zrzucone tam? Jeżeli natkniecie się na nieaktualne / niespójne informacje, zmieńcie je albo napiszcie do mnie. Tar Lócesilion|queta! 12:29, 16 wrz 2014 (CEST)
 • Użytkownik Karol990 zmienił nazwę użytkownika na Karl 9 (oczywiście z spacją). Pisze o tym tu bo na WP:NU przeczytałem że należy zapisać tu informację. Miłego dnia. karℓ słucham 17:27, 16 wrz 2014 (CEST)
 • Z okazji 13. urodzin Wikipedii serdecznie zapraszam wikipedystów na spotkanie i wspólne świętowanie tego wydarzenia 27 września (sobota) w kawiarni Munchies Deli Cafe w Poznaniu. Więcej szczegółów dot. spotkania na podstronie. Do zobaczenia! — Awersowy <talk> 22:19, 16 wrz 2014 (CEST)

15 września

14 września

Użytkowniczka Soldier of Wasteland 14 września 2014 dołączyła do grona administratorów polskojęzycznej Wikipedii.
Wynik głosowania:
 • Symbol support vote.svg Za przyznaniem uprawnień oddano 74 głosy
 • Symbol oppose vote.svg Przeciw przyznaniu uprawnień oddano 18 głosów
 • Symbol neutral vote.svg Wstrzymało się 5 osób. MATEUSZ.NS dyskusja 14:02, 14 wrz 2014 (CEST)

Każdemu z osobna dziękuję za uznanie, gratulacje, a tym, którzy uzasadnili głos przeciw za wskazanie, na co trzeba uważać, co poprawić. Soldier of Wasteland (dyskusja) 14:45, 14 wrz 2014 (CEST)

 • Wczoraj odbyło się pierwsze spotkanie plwiki-UX, można go posłuchać na YouTube. Zostały pokrótce przedstawione główne działania Wikiprojektu Sprzątanie metastron, poruszyliśmy kilka tematów bieżących (funkcje eksperymentalne, centralna paleta ikon) i ustaliliśmy, co będziemy robili na drugim spotkaniu. Planujemy poprawić metastrony przeznaczone dla czytelników (Wikipedia:Dla czytelników i podrzędne) oraz rozpocząć przy tej okazji spisywanie wskazówek redagowania metastron. Na następną dyskusję serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych kontaktami Wikipedii z czytelnikami i tych, którzy mają doświadczenie w reprezentacji Wikipedii na zewnątrz. Odbędzie się ona 20 września, zaczynamy ok. 13:30, lepiej być na Hangouts już od 13:15. Tar Lócesilion|queta! 17:37, 14 wrz 2014 (CEST)

13 wrześniaProszę też o zgłaszanie propozycji do Czywiesza.

12 września

11 września

8 września

7 września

 • Rozpoczęło się głosowanie w sprawie nadania uprawnień administratora użytkowniczce Soldier of Wasteland. tufor (dyskusja) 14:04, 7 wrz 2014 (CEST)
 • Zapraszam wszystkich zainteresowanych organizacyjno-techniczną stroną Wikipedii, m.in. user experience, structured data, designem, architekturą informacji, nowicjuszami, analizą Wikipedii, tłumaczeniem i dostosowywaniem dokumentacji, wykorzystaniem Wikidanych, narzędziami – ogólnie: rozwijaniem zaplecza współpracy wikipedystów – na sobotnie dyskusje prowadzone na Google Hangouts (googlowy odpowiednik Skype'a), udostępniane na YouTube na licencji CC BY, które będą się zaczynały po nagraniu audycji Nowin Wikiradia. Wstęp wolny. Na początek chcemy omówić funkcje eksperymentalne, w szczególności nową – pobieranie interwiki z Wikidanych.
  Inicjatywa ma mieć charakter burzy mózgów, przedstawienia refleksji, zdalnego GDJ, głosowej dyskusji WP:SMS, być może zostanie pl.tech team IRC office hours, jeżeli podepniemy się do IRC. Naszym celem jest stworzenie ośrodka komunikacji polskojęzycznych developerów i upublicznienie procesu podejmowania decyzji, który ze względu na roboczy charakter nie da się przełożyć 1:1 na tekst w Wikipedii.
  Plan spotkań dostępny pod adresem etherpad.wikimedia.org/plwiki-ux. Link do rozmowy będzie generowany przed każdym spotkaniem. Jeżeli macie uwagi, pytania, piszcie na mojej stronie dyskusji. Tar Lócesilion|queta! 02:06, 7 wrz 2014 (CEST)
 • Zapraszam do udziału w Miesiącu Wyróżnionego Artykułu. Przypominam, że wszystkie poprawione w jego ramach wyróżnione artykuły należy wpisywać na tę listę. Openbk (dyskusja) 01:07, 7 wrz 2014 (CEST)
 • Wikiprojekt Wyróżniona zawartość Wikipedii prezentuje strony zgłoszone do odznaczenia. Openbk (dyskusja) 01:07, 7 wrz 2014 (CEST)
Propozycje do Artykułów na medal
Propozycje do List na medal
Propozycje do Dobrych Artykułów
Propozycje do Ilustracji na medal
Weryfikacja odznaczeńProszę też o zgłaszanie propozycji do Czywiesza.

6 września

3 września

Sydney Opera House Sails edit02 adj.JPG

2 września

 • Jak już pewnie część z was zauważyła bot masowo wyrzuca szablony informujące o wyróżnionych artykułach na innych stronach wiki. Informacja ta jest teraz dostępna w projekcie Wikidata. Sidevar (dyskusja) 23:02, 2 wrz 2014 (CEST)
 • Dla tych co lubią grzebać - pojawiła się możliwość dodawania globalnych personalizacji (global.js oraz global.css). Obie strony są na Meta. Więcej o personalizacji na stronach pomocy - informacje podstawowe, porady dla zaawansowanych --Nux (dyskusja) 23:25, 2 wrz 2014 (CEST)

1 września

 • 1 września rozpoczął się proces wyboru pięciu nowych członków Komitetu Arbitrażowego. Pierwszym etapem są nominacje, które potrwają do 5 września 2014. Zapraszam do zgłaszania kandydatur. Ented (dyskusja) 00:03, 1 wrz 2014 (CEST)
 • Osoby chętne do pomocy zapraszam do zgłaszania propozycji i sprawdzania zajawek dobrych artykułów na stronę główną. Od dłuższego czasu większość zajawek przygotowuje Kobrabones, jednak ostatnio często brakuje trzeciego sprawdzającego. Obecnie przygotowanych jest 21 zajawek, natomiast z trzema podpisami sprawdzających tylko 6, czyli formalnie od 1 września na stronie głównej nie powinno być już zajawki dobrego artykułu :) Birke (dyskusja) 00:56, 1 wrz 2014 (CEST)

Starsze ogłoszenia dostępne są w historii ogłoszeń, zobacz też zarchiwizowane ogłoszenia.