Wikipedia:Wyróżniona zawartość Wikipedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Wyróżnione artykuły[edytuj | edytuj kod]

Wikipedyści nie tylko starają się napisać jak najwięcej artykułów, ale także dążą do tego, by były one jak najlepszej jakości.

Obecnie liczba artykułów na medal wynosi 648, dobrych artykułów1952, a list na medal170.

Razem jest ich 2770 i stanowią one 0.256% wszystkich artykułów.

Oprócz tego o wiele więcej artykułów zostało przedstawionych w rubryce „Czy wiesz…” i kiedy widniały na stronie głównej Wikipedii, ich jakość była godna zaprezentowania. Obecnie trudno podać ich liczbę. Warto zwrócić uwagę, że z biegiem czasu kryteria oceny jakości tych artykułów zostały znacznie podniesione.

Funkcjonuje także kategoria grup artykułów, składających się z powiązanych i wyróżnionych artykułów.

Dodawanie nowych pozycji do grona artykułów wyróżnionych następuje po procesie weryfikacji. Każdy wikipedysta może nominować artykuł do list kandydatów.

Aby artykuł otrzymał wyróżnienie, musi spełnić szereg wymagań. Zestawienie obecnie obowiązujących kryteriów zostało przedstawione w poradniku Porównanie wyróżnień artykułów.

Jeżeli wśród autorów artykułu, który był w rubryce „Czy wiesz…”, następnie otrzymał wyróżnienia „dobrego” i „medalowego” artykułu, można wyróżnić głównego autora, taki wikipedysta otrzymuje Koronę Wikipedii.

Wyróżnione ilustracje[edytuj | edytuj kod]

Wikipedyści robią także ilustracje, których zadaniem jest wzbogacenie zawartości artykułów. Najlepsze ilustracje otrzymują wyróżnienie ilustracji na medal.

Wyróżniona zawartość Wikipedii:

Jak stworzyć: doskonały artykuł, ilustrację na medal, listę na medal, grupę artykułów.

Porównanie wyróżnień artykułów.

Koordynacja: Wikiprojekt:Wyróżniona zawartość Wikipedii

6 października liczba artykułów wyróżnionych osiągnęła 2700.
Próg ten przekroczył artykuł Kodeks 0185 (DA).

Dzisiejsza rubryka „Czy wiesz…”[edytuj | edytuj kod]

Z nowych artykułów w Wikipedii:

Friedrichshafen G.III

…dlaczego samolot bombowy Friedrichshafen G.III łatwo było wozić koleją? (na zdjęciu)

…czy możliwe jest rozmnażanie roślin na orbicie okołoziemskiej?

…co łączy języki: arikara, crow i maringarr?

…jakim kanałem można ominąć odcinki naturalnych dróg wodnych?

…z czego szydzono na łamach Pikkera?


Eksponowany dziś Artykuł na medal[edytuj | edytuj kod]

Wulfila bibel.jpg
Biblia gocka – przekład Biblii na język gocki dokonany w IV wieku przez gockiego biskupa Wulfilę. Zarówno Stary, jak i Nowy Testament przełożone zostały z języka greckiego. Pomimo iż tłumacz był arianinem, przekład nosi tylko jeden ślad konfesyjnego ukierunkowania (Flp 2,6). Do czasów współczesnych zachowało się jedynie kilkanaście fragmentarycznych rękopisów, które zawierają łącznie większą część Nowego Testamentu. Ze Starego Testamentu zachowały się tylko niewielkie fragmenty kilku ksiąg (Rodzaju, Psalmy, Nehemiasza). Najważniejszym krytycznym wydaniem gockiej Biblii jest Die Gotische Bibel (siódme wydanie z 2000 roku). Czytaj więcej…

Eksponowana dziś Ilustracja na medal[edytuj | edytuj kod]

Szablon:Ilustracja na medal/2014-12-23

Eksponowany dziś Dobry Artykuł[edytuj | edytuj kod]

Ulica Waliców przy Krochmalnej 05.JPG

Ulica Waliców w Warszawie – ulica w dzielnicy Wola w Warszawie; obecnie prowadzi od ul. Icchoka Lejba Pereca, przecina Grzybowską i Krochmalną, a kończy się przy ul. Chłodnej. Nazwa ulicy, nadana urzędowo w 1770 roku, pochodzi od nazwy posiadłości Waliców, założonej przez wojewodę rawskiego Bazylego Walickiego. W listopadzie 1940 roku niemal cała ulica, z wyjątkiem ok. 100 m od strony Chłodnej i ok. 50 m zachodniej pierzei od rogu Ceglanej, znalazła się w granicach warszawskiego getta – w tych dwóch miejscach granica getta przechodziła w poprzek ulicy. Po wojnie większość zabudowy była zniszczona i nawet budynki częściowo ocalałe zostały wyburzone. W okresie powojennym okolica przez długi czas pozostawała zrujnowana, zyskując miano dziki zachód. Dopiero w latach 70. XX wieku na tym obszarze powstało Osiedle Za Żelazną Bramą. Czytaj więcej…