Wikipedia:Wyróżniona zawartość Wikipedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Propozycja DA AnM.png

Wyróżnione artykuły[edytuj | edytuj kod]

Wikipedyści nie tylko starają się napisać jak najwięcej artykułów, ale także dążą do tego, by były one jak najlepszej jakości.

Obecnie liczba artykułów na medal wynosi 620, dobrych artykułów1808, a list na medal161.

Razem jest ich 2589 i stanowią one 0.2487% wszystkich artykułów.

Oprócz tego o wiele więcej haseł zostało przedstawionych w rubryce „Czy wiesz…” i kiedy widniały na stronie głównej Wikipedii, ich jakość była godna zaprezentowania. Obecnie trudno podać ich liczbę. Warto zwrócić uwagę, że z biegiem czasu kryteria oceny jakości tych haseł zostały znacznie podniesione.

Funkcjonuje także kategoria grup artykułów, składających się z powiązanych i wyróżnionych haseł.

Dodawanie nowych pozycji do grona artykułów wyróżnionych następuje po procesie weryfikacji. Każdy wikipedysta może nominować hasło do list kandydatów.

Aby artykuł otrzymał wyróżnienie, musi spełnić szereg wymagań. Zestawienie obecnie obowiązujących kryteriów zostało przedstawione w poradniku Porównanie wyróżnień artykułów.

Jeżeli wśród autorów artykułu, który był w rubryce „Czy wiesz…”, następnie otrzymał wyróżnienia „dobrego” i „medalowego” artykułu, można wyróżnić głównego autora, taki wikipedysta otrzymuje Koronę Wikipedii.

Wyróżnione ilustracje[edytuj | edytuj kod]

Wikipedyści robią także ilustracje, których zadaniem jest wzbogacenie zawartości artykułów. Najlepsze ilustracje otrzymują wyróżnienie ilustracji na medal.

Wyróżniona zawartość Wikipedii:

Jak stworzyć: doskonały artykuł, ilustrację na medal, listę na medal, grupę artykułów.

Porównanie wyróżnień artykułów.

Koordynacja: Wikiprojekt:Wyróżniona zawartość Wikipedii

2 kwietnia 2014 o 22:58 liczba dobrych artykułów osiągnęła 1800!

Dobry artykuł numer 1800 to Urnula craterium.

Dzisiejsza rubryka „Czy wiesz…”[edytuj | edytuj kod]

Z nowych artykułów w Wikipedii:

Lew Leo MGM
Żylica olbrzymia

…kiedy lew Metro-Goldwyn-Mayera zaczął ryczeć?

…kto jest autorem „uzależniającego” przewodnika po sztuce mangi?

…który były powstaniec styczniowy pomagał żołnierzom Hubala?

komu Birma zawdzięczała odbudowę po najazdach mongolskich?

…który ukraiński okręt desantowy został zbudowany w Gdańsku?

…że grzybnia żylicy olbrzymiej służy leśnikom do zwalczania groźnego pasożyta drzew?


Eksponowany dziś Artykuł na medal[edytuj | edytuj kod]

Logo ZKE.JPG
Zjednoczony Kościół Ewangeliczny w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej (ZKE) – związek pięciu polskich wyznań protestanckich charakteryzujących się pobożnością ewangelikalną i praktyką chrzczenia wyłącznie ludzi świadomych swojej wiary. Dwa z nich miały charakter zielonoświątkowy. W okresie PRL był to największy w Polsce Kościół protestancki o charakterze ewangelikalnym. Do roku 1953 Kościół miał charakter federacji, w ramach której każde ugrupowanie zachowało swoją odrębność, w roku 1953 zniesiono odrębności i wszystkim ugrupowaniom narzucono jednolity charakter, od roku 1981 ZKE powrócił do struktury federacyjnej. W 1987 roku na ostatnim synodzie Kościoła zdecydowano o rozwiązaniu ZKE. Pod koniec swego istnienia przekraczał 17 tysięcy wyznawców, największy wzrost liczebny nastąpił w latach 80. XX wieku. Podstawową jednostką w ZKE był autonomiczny zbór, który posiadał osobowość prawną. Zbór miał prawo decydowania o przyjęciu lub wykluczeniu własnych członków. Do większych osiągnięć Kościoła należą zbudowanie kaplicy centralnej w Warszawie, zorganizowanie Domu Starców w Ostródzie oraz działalność wydawnicza, w tym wydawanie miesięcznika „Chrześcijanin”. ZKE należał do Polskiej Rady Ekumenicznej. Czytaj więcej…

Eksponowana dziś Ilustracja na medal[edytuj | edytuj kod]


Eksponowany dziś Dobry Artykuł[edytuj | edytuj kod]

Take Ichi convoy.jpg

Konwój Take-Ichijapoński konwój morski z czasów II wojny światowej. Wyruszył on 17 kwietnia 1944 roku z portu w Szanghaju, przewożąc dwie dywizje piechoty, które miały wzmocnić pozycje obronne Japończyków na Filipinach oraz w zachodniej części Nowej Gwinei. Kryptonim konwoju oznacza po polsku „Bambus Nr 1”; spotyka się w literaturze także anglojęzyczną nazwę „Bamboo No. One convoy”. Amerykańskie okręty podwodne zaatakowały konwój 26 kwietnia oraz 6 maja, zatapiając cztery transportowce, w wyniku czego poniosło śmierć ponad 4000 żołnierzy. Straty te spowodowały skierowanie konwoju do portu w Halmaherze, gdzie został wyładowany ocalały sprzęt oraz żołnierze. Straty jakie poniósł konwój miały istotne znaczenie dla dalszych losów wojny na Pacyfiku. Niepowodzenie w dostarczeniu dwóch dywizji do miejsca przeznaczenia bez strat przyczyniło się do podjęcia przez japoński Cesarski Sztab Generalny decyzji o cofnięciu linii obrony Japonii o 970 km. W wyniku ataku znacząco zmalała siła bojowa obu dywizji i choć wzięły one udział w późniejszych walkach przeciwko armii Stanów Zjednoczonych, ich rola strategiczna była ograniczona. Czytaj więcej…