Wikipedia:Wyróżniona zawartość Wikipedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Propozycja DA AnM.png

Wyróżnione artykuły[edytuj | edytuj kod]

Wikipedyści nie tylko starają się napisać jak najwięcej artykułów, ale także dążą do tego, by były one jak najlepszej jakości.

Obecnie liczba artykułów na medal wynosi 632, dobrych artykułów1843, a list na medal162.

Razem jest ich 2637 i stanowią one 0.2495% wszystkich artykułów.

Oprócz tego o wiele więcej haseł zostało przedstawionych w rubryce „Czy wiesz…” i kiedy widniały na stronie głównej Wikipedii, ich jakość była godna zaprezentowania. Obecnie trudno podać ich liczbę. Warto zwrócić uwagę, że z biegiem czasu kryteria oceny jakości tych haseł zostały znacznie podniesione.

Funkcjonuje także kategoria grup artykułów, składających się z powiązanych i wyróżnionych haseł.

Dodawanie nowych pozycji do grona artykułów wyróżnionych następuje po procesie weryfikacji. Każdy wikipedysta może nominować hasło do list kandydatów.

Aby artykuł otrzymał wyróżnienie, musi spełnić szereg wymagań. Zestawienie obecnie obowiązujących kryteriów zostało przedstawione w poradniku Porównanie wyróżnień artykułów.

Jeżeli wśród autorów artykułu, który był w rubryce „Czy wiesz…”, następnie otrzymał wyróżnienia „dobrego” i „medalowego” artykułu, można wyróżnić głównego autora, taki wikipedysta otrzymuje Koronę Wikipedii.

Wyróżnione ilustracje[edytuj | edytuj kod]

Wikipedyści robią także ilustracje, których zadaniem jest wzbogacenie zawartości artykułów. Najlepsze ilustracje otrzymują wyróżnienie ilustracji na medal.

Wyróżniona zawartość Wikipedii:

Jak stworzyć: doskonały artykuł, ilustrację na medal, listę na medal, grupę artykułów.

Porównanie wyróżnień artykułów.

Koordynacja: Wikiprojekt:Wyróżniona zawartość Wikipedii

5 maja liczba artykułów wyróżnionych osiągnęła 2600.

Próg ten przekroczył artykuł Nowa Zelandia na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1976 (DA).

Dzisiejsza rubryka „Czy wiesz…”[edytuj | edytuj kod]

Z nowych artykułów w Wikipedii:

Lwowska sałatka winegret

…z czego da się przyrządzić sałatkę winegret?

…w jakim celu wódz Nie Ma Konia napadł na wozy Clarków?

…ile trwa szlifowanie szkieł Magellana?

…co wiemy o węgierskiej małżonce Drakuli?


Eksponowany dziś Artykuł na medal[edytuj | edytuj kod]

Manila Walled City Destruction May 1945.jpg
Bitwa o Manilę (tag. Laban ng Maynila, ang. Liberation of Manila) – trwający od 3 lutego do 3 marca 1945 roku bój, będący częścią II wojny światowej na Pacyfiku, mający na celu wyzwolenie okupowanej przez Japończyków stolicy Filipin, Manili. Była to decydująca – choć nie ostatnia – faza kampanii filipińskiej. Trwające 29 dni zmagania, które spowodowały ogromne straty wśród ludności cywilnej i doprowadziły do całkowitego zniszczenia wielu dzielnic, zakończyły niemal trzyletnią japońską okupację miasta. Czytaj więcej…

Eksponowana dziś Ilustracja na medal[edytuj | edytuj kod]


Eksponowany dziś Dobry Artykuł[edytuj | edytuj kod]

Codex Seidelianus I 062.jpg

Codex Seidelianus I – grecki rękopis Nowego Testamentu z tekstem czterech Ewangelii, pisany uncjałą na pergaminie. Paleograficznie datowany jest na IX wiek. Nazwa pochodzi od odkrywcy – Andreasa Erasmusa Seidela. Nazywany też bywa Codex Wolfii A, od jego drugiego właściciela. Inna jego nazwa to Codex Harleianus. Tekst rękopisu reprezentuje bizantyńską tradycję tekstualną, jest nisko oceniany przez krytyków tekstu i w rezultacie rzadko cytowany we współczesnych wydaniach greckiego Nowego Testamentu. Tekst stosuje przydechy i akcenty, jednak często w sposób nieregularny. Nagłówki są dekorowane, podobnie jak inicjały na początku Ewangelii. Tekst ewangeliczny dzielony jest według dwóch systemów, według dłuższych jednostek, κεφαλαια (rozdziały) oraz według krótkich Sekcji Ammoniusza. Kodeks jest przechowywany w British Library w Londynie, ale połowa jednej jego karty przechowywana jest w Trinity College w Cambridge. Czytaj więcej…