Wikipedia:Wyróżniona zawartość Wikipedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Propozycja DA AnM.png

Wyróżnione artykuły[edytuj | edytuj kod]

Wikipedyści nie tylko starają się napisać jak najwięcej artykułów, ale także dążą do tego, by były one jak najlepszej jakości.

Obecnie liczba artykułów na medal wynosi 629, dobrych artykułów1843, a list na medal162.

Razem jest ich 2634 i stanowią one 0.2495% wszystkich artykułów.

Oprócz tego o wiele więcej haseł zostało przedstawionych w rubryce „Czy wiesz…” i kiedy widniały na stronie głównej Wikipedii, ich jakość była godna zaprezentowania. Obecnie trudno podać ich liczbę. Warto zwrócić uwagę, że z biegiem czasu kryteria oceny jakości tych haseł zostały znacznie podniesione.

Funkcjonuje także kategoria grup artykułów, składających się z powiązanych i wyróżnionych haseł.

Dodawanie nowych pozycji do grona artykułów wyróżnionych następuje po procesie weryfikacji. Każdy wikipedysta może nominować hasło do list kandydatów.

Aby artykuł otrzymał wyróżnienie, musi spełnić szereg wymagań. Zestawienie obecnie obowiązujących kryteriów zostało przedstawione w poradniku Porównanie wyróżnień artykułów.

Jeżeli wśród autorów artykułu, który był w rubryce „Czy wiesz…”, następnie otrzymał wyróżnienia „dobrego” i „medalowego” artykułu, można wyróżnić głównego autora, taki wikipedysta otrzymuje Koronę Wikipedii.

Wyróżnione ilustracje[edytuj | edytuj kod]

Wikipedyści robią także ilustracje, których zadaniem jest wzbogacenie zawartości artykułów. Najlepsze ilustracje otrzymują wyróżnienie ilustracji na medal.

Wyróżniona zawartość Wikipedii:

Jak stworzyć: doskonały artykuł, ilustrację na medal, listę na medal, grupę artykułów.

Porównanie wyróżnień artykułów.

Koordynacja: Wikiprojekt:Wyróżniona zawartość Wikipedii

5 maja liczba artykułów wyróżnionych osiągnęła 2600.

Próg ten przekroczył artykuł Nowa Zelandia na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 1976 (DA).

Dzisiejsza rubryka „Czy wiesz…”[edytuj | edytuj kod]

Z nowych artykułów w Wikipedii:

Święta cenote w Chichén Itzá

…co znaleziono na dnie świętej cenote w Chichén Itzá?

…w jakim wieku karierę zaczęła wykonawczyni utworu Mamma mia (He’s Italiano)?

które dzieło było przez czterysta lat podstawowym podręcznikiem teologii?

…gdzie w Polsce znajduje się nowo odkryta Jaskinia Józefa?


Eksponowany dziś Artykuł na medal[edytuj | edytuj kod]

Doppler effect.svg
Efekt Dopplerazjawisko obserwowane dla fal, polegające na powstawaniu różnicy częstotliwości wysyłanej przez źródło fali oraz rejestrowanej przez obserwatora, który porusza się względem źródła fali. Dla fal rozprzestrzeniających się w ośrodku, takich jak na przykład fale dźwiękowe, efekt zależy od prędkości obserwatora oraz źródła względem ośrodka, w którym te fale się rozchodzą. W przypadku fal propagujących się bez udziału ośrodka materialnego, jak na przykład światło w próżni (w ogólności fale elektromagnetyczne), znaczenie ma jedynie różnica prędkości źródła oraz obserwatora. Christian Andreas Doppler jako pierwszy w 1842 r. w swojej publikacji opisał zaobserwowany efekt polegający na zmianie koloru światła pod wpływem ruchu w układzie gwiazd podwójnych. Czytaj więcej…

Eksponowana dziś Ilustracja na medal[edytuj | edytuj kod]

Tygrzyk paskowany-20050731.jpg
Tygrzyk paskowany (Argiope bruennichi)


Eksponowany dziś Dobry Artykuł[edytuj | edytuj kod]

Tomasz Byrt Oslo 2011 (training) 2.jpg

Tomasz Byrtpolski skoczek narciarski. Trzykrotnie zdobywał tytuł nieoficjalnego mistrza świata dzieci, tyle samo razy zwyciężając w klasyfikacji generalnej krajowego cyklu Lotos Cup. W sezonie 2007/2008 po raz pierwszy powołano go do młodzieżowej reprezentacji kraju. W styczniu 2011 zadebiutował w zawodach Pucharu Świata w Zakopanem i w jednym z rozegranym tam konkursów zdobył dwa punkty za 29. miejsce. 12 marca tamtego roku stanął na podium w drużynowym konkursie PŚ w Lahti. Wystąpił na Mistrzostwach Świata w Oslo, gdzie zajął ostatnie miejsce w konkursie indywidualnym na normalnej skoczni. W następnym sezonie nie punktował w Pucharze Świata, stanął jednak na podium zawodów Pucharu Kontynentalnego w Erzurum. W tej samej miejscowości zdobył później srebrny medal w drużynowym konkursie Mistrzostw Świata Juniorów. Na początku sezonu letniego 2012 został odsunięty z kadry ze względów dyscyplinarnych i od tamtego czasu nie startował w poważnych zawodach międzynarodowych. Czytaj więcej…