Wikipedia:Wyróżniona zawartość Wikipedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Wyróżnione artykuły[edytuj | edytuj kod]

Wikipedyści nie tylko starają się napisać jak najwięcej artykułów, ale także dążą do tego, by były one jak najlepszej jakości.

Obecnie liczba artykułów na medal wynosi 648, dobrych artykułów1971, a list na medal170.

Razem jest ich 2789 i stanowią one 0.2558% wszystkich artykułów.

Oprócz tego o wiele więcej artykułów zostało przedstawionych w rubryce „Czy wiesz…” i kiedy widniały na stronie głównej Wikipedii, ich jakość była godna zaprezentowania. Obecnie trudno podać ich liczbę. Warto zwrócić uwagę, że z biegiem czasu kryteria oceny jakości tych artykułów zostały znacznie podniesione.

Funkcjonuje także kategoria grup artykułów, składających się z powiązanych i wyróżnionych artykułów.

Dodawanie nowych pozycji do grona artykułów wyróżnionych następuje po procesie weryfikacji. Każdy wikipedysta może nominować artykuł do list kandydatów.

Aby artykuł otrzymał wyróżnienie, musi spełnić szereg wymagań. Zestawienie obecnie obowiązujących kryteriów zostało przedstawione w poradniku Porównanie wyróżnień artykułów.

Jeżeli wśród autorów artykułu, który był w rubryce „Czy wiesz…”, następnie otrzymał wyróżnienia „dobrego” i „medalowego” artykułu, można wyróżnić głównego autora, taki wikipedysta otrzymuje Koronę Wikipedii.

Wyróżnione ilustracje[edytuj | edytuj kod]

Wikipedyści robią także ilustracje, których zadaniem jest wzbogacenie zawartości artykułów. Najlepsze ilustracje otrzymują wyróżnienie ilustracji na medal.

Wyróżniona zawartość Wikipedii:

Jak stworzyć: doskonały artykuł, ilustrację na medal, listę na medal, grupę artykułów.

Porównanie wyróżnień artykułów.

Koordynacja: Wikiprojekt:Wyróżniona zawartość Wikipedii

6 października liczba artykułów wyróżnionych osiągnęła 2700.
Próg ten przekroczył artykuł Kodeks 0185 (DA).

Dzisiejsza rubryka „Czy wiesz…”[edytuj | edytuj kod]

Z nowych artykułów w Wikipedii:

Nagaoka-kyō
Żarłacz żółty

…kto wygnał dwór cesarski ze stolicy w Nagaoce? (na zdjęciu)

…w co Ferruccio Lamborghini opakował cegły wystawione na salonie samochodowym w Turynie?

…po osiągnięciu jakiej wielkości żarłacz żółty (na zdjęciu) jest dojrzały płciowo?

…w jaki sposób we Wrocławiu uczczono pamięć Marii i Lecha Kaczyńskich?

…na które lata Marmor Parium datuje potop?

…co wiadomo o pierwszych mieszkańcach Ameryki?


Eksponowany dziś Artykuł na medal[edytuj | edytuj kod]

Nigersaurus BW.jpg
Nigerzaurrodzaj dinozaura z rodziny rebbachozaurów, zauropoda żyjącego w środku okresu kredowego, około 115-105 milionów lat temu. Odkryto go w formacji Elrhaz na obszarze zwanym Gadoufaoua, leżącym w Nigrze. Skamieniałości tego zwierzęcia zostały opisane po raz pierwszy w 1976, nazwano je jednak dopiero w 1999 po znalezieniu i opisaniu kolejnych, bardziej kompletnych szczątków. Mierzył 9 m długości, a więc stosunkowo mało jak na zauropoda. Cechował się też krótką szyją. Ważył około 4 ton, mniej więcej tyle, co współczesny słoń. Jego szkielet wykazuje dużą pneumatyzację kości, wypełnionych workami powietrznymi, kończyny były jednak solidnie zbudowane. Miał czaszkę wysoce wyspecjalizowaną pod kątem pobierania pokarmu, obejmowała liczne otwory i cienkie kości. Szeroki pysk zawierał ponad 500 zębów, zastępowanych w szybkim tempie: co około 14 dni. Szczękę i żuchwę mogła pokrywać keratynowa osłonka. W przeciwieństwie do innych czworonogów miał szczękę i żuchwę szersze od reszty czaszki, a jego zęby leżały daleko od przedniej części pyska. Czytaj więcej…

Eksponowana dziś Ilustracja na medal[edytuj | edytuj kod]

Szablon:Ilustracja na medal/2015-01-31

Eksponowany dziś Dobry Artykuł[edytuj | edytuj kod]

Jan Bieniek – polski skoczek narciarski, wicemistrz Polski na normalnej skoczni z 1969, reprezentant kraju na dwóch Turniejach Czterech Skoczni i rezerwowy zawodnik podczas Mistrzostw Świata 1970. Wicemistrz Śląska 1970. Sezon 1968/1969 był dla Bieńka najlepszym w rywalizacji krajowej. Skakał wówczas w barwach WKS Zakopane. W styczniu 1969 w Klasyfikacyjnym Otwartym Konkursie Skoków z okazji 50-lecia PZN w Zakopanem uplasował się na trzecim miejscu, po skokach na 64,5 m i 65,5 m. Przegrał jedynie z Józefem Gąsienicą-Danielem i Erwinem Fiedorem. W 1977 po raz ostatni wystartował w krajowym czempionacie – zajął 18. miejsce na skoczni dużej i 42. na normalnej. W konkursie Pucharu Beskidów w Szczyrku był 31. Pochodzi ze Szczyrku, reprezentował m.in. tamtejszy klub LKS Skrzyczne, pracował też jako trener w miejscowej Szkole Podstawowej nr 1. Czytaj więcej…