Wikipedia:Wyróżniona zawartość Wikipedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Propozycja DA AnM.png

Wyróżnione artykuły[edytuj | edytuj kod]

Wikipedyści nie tylko starają się napisać jak najwięcej artykułów, ale także dążą do tego, by były one jak najlepszej jakości.

Obecnie liczba artykułów na medal wynosi 633, dobrych artykułów1854, a list na medal163.

Razem jest ich 2650 i stanowią one 0.25% wszystkich artykułów.

Oprócz tego o wiele więcej haseł zostało przedstawionych w rubryce „Czy wiesz…” i kiedy widniały na stronie głównej Wikipedii, ich jakość była godna zaprezentowania. Obecnie trudno podać ich liczbę. Warto zwrócić uwagę, że z biegiem czasu kryteria oceny jakości tych haseł zostały znacznie podniesione.

Funkcjonuje także kategoria grup artykułów, składających się z powiązanych i wyróżnionych haseł.

Dodawanie nowych pozycji do grona artykułów wyróżnionych następuje po procesie weryfikacji. Każdy wikipedysta może nominować hasło do list kandydatów.

Aby artykuł otrzymał wyróżnienie, musi spełnić szereg wymagań. Zestawienie obecnie obowiązujących kryteriów zostało przedstawione w poradniku Porównanie wyróżnień artykułów.

Jeżeli wśród autorów artykułu, który był w rubryce „Czy wiesz…”, następnie otrzymał wyróżnienia „dobrego” i „medalowego” artykułu, można wyróżnić głównego autora, taki wikipedysta otrzymuje Koronę Wikipedii.

Wyróżnione ilustracje[edytuj | edytuj kod]

Wikipedyści robią także ilustracje, których zadaniem jest wzbogacenie zawartości artykułów. Najlepsze ilustracje otrzymują wyróżnienie ilustracji na medal.

Wyróżniona zawartość Wikipedii:

Jak stworzyć: doskonały artykuł, ilustrację na medal, listę na medal, grupę artykułów.

Porównanie wyróżnień artykułów.

Koordynacja: Wikiprojekt:Wyróżniona zawartość Wikipedii

Odsetek artykułów wyróżnionych wyniósł 0,25%.
Jeszcze nie zbadano, jak poprawia się ogólna jakość polskojęzycznej Wikipedii.

Dzisiejsza rubryka „Czy wiesz…”[edytuj | edytuj kod]

Z nowych artykułów w Wikipedii:

Alstom Metropolis 98B

…jakie wady miały wagony Metropolis warszawskiego metra?

…kto, kiedy i z jakim skutkiem stosował bomby balonowe?

…do czego Salmonella używa termometru?

…w czym pomogła Johnowi Chadwickowi znajomość kryptografii?


Eksponowany dziś Artykuł na medal[edytuj | edytuj kod]

Renal cell carcinoma, gross pathology of bisected kidney 20G0029 lores.jpg
Rak nerkowokomórkowy – grupa nowotworów złośliwych wywodzących się z nabłonka kanalików nerkowych. Dawniej nazywany guzem Grawitza lub nadnerczakiem. Jest najczęstszym nowotworem złośliwym nerek. Choroba początkowo jest bezobjawowa. Klasyczna triada objawów: guz wyczuwalny w okolicy lędźwiowej, ból w okolicy lędźwiowej i krwiomocz występuje rzadko. Nowotwór coraz częściej jest wykrywany przypadkowo w badaniach obrazowych wykonanych z innych powodów. Chorobie często towarzyszą zespoły paranowotworowe, które mogą być pierwszym objawem procesu rozrostowego. W diagnostyce największe znaczenie mają badania obrazowe, szczególnie tomografia komputerowa. Badania obrazowe pozwalają postawić radiologiczne rozpoznanie choroby, ocenić wielkość guza, naciekanie okolicznych struktur, zajęcie węzłów chłonnych i stwierdzić obecność przerzutów. W postaci ograniczonej podstawowym leczeniem jest operacja usunięcia nerki – nefrektomia. Podstawą leczenia stadium zaawansowanego są inhibitory angiogenezy i kinazy mTOR. Immunoterapia opiera się na interefronie-α. Chemioterapia jest nieskuteczna. Czytaj więcej…

Eksponowana dziś Ilustracja na medal[edytuj | edytuj kod]

Molybdenum crystaline fragment and 1cm3 cube.jpg
Molibden o czystości 99,99% otrzymany w procesie topienia wiązką elektronową oraz sześcienny monokryształ


Eksponowany dziś Dobry Artykuł[edytuj | edytuj kod]

Cerkiew w Zablociu 321.jpg

Cerkiew św. Mikołaja w Zabłociu – zabytkowa prawosławna cerkiew w Zabłociu. Pierwsza cerkiew prawosławna w tej miejscowości istniała już przed 1580 rokiem. Po zawarciu unii brzeskiej świątynia przeszła do Kościoła unickiego razem z całą prawosławną eparchią chełmską. W rękach parafii unickiej pozostawała do likwidacji unickiej diecezji chełmskiej w 1875 roku, gdy została przekazana Rosyjskiemu Kościołowi Prawosławnemu. Decyzja ta wywołała protesty miejscowej ludności. W latach 1904-1907 w Zabłociu powstała nowa murowana świątynia, zaprojektowana przez architekta eparchii warszawskiej Władimira Pokrowskiego. Obiekt nie pełnił funkcji religijnych w latach 1915-1918, po tym, gdy prawosławni mieszkańcy Zabłocia udali się na bieżeństwo. W II Rzeczypospolitej była to siedziba parafii. Świątynia została ponownie zamknięta po Akcji „Wisła”, jednak wznowiła działalność już w 1951 roku. Czytaj więcej…