Wikipedia:Wyróżniona zawartość Wikipedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Wyróżnione artykuły[edytuj | edytuj kod]

Wikipedyści nie tylko starają się napisać jak najwięcej artykułów, ale także dążą do tego, by były one jak najlepszej jakości.

Obecnie liczba artykułów na medal wynosi 652, dobrych artykułów2000, a list na medal174.

Razem jest ich 2826 i stanowią one 0.2554% wszystkich artykułów.

Oprócz tego o wiele więcej artykułów zostało przedstawionych w rubryce „Czy wiesz…” i kiedy widniały na stronie głównej Wikipedii, ich jakość była godna zaprezentowania. Obecnie trudno podać ich liczbę. Warto zwrócić uwagę, że z biegiem czasu kryteria oceny jakości tych artykułów zostały znacznie podniesione.

Funkcjonuje także kategoria grup artykułów, składających się z powiązanych i wyróżnionych artykułów.

Dodawanie nowych pozycji do grona artykułów wyróżnionych następuje po procesie weryfikacji. Każdy wikipedysta może nominować artykuł do list kandydatów.

Aby artykuł otrzymał wyróżnienie, musi spełnić szereg wymagań. Zestawienie obecnie obowiązujących kryteriów zostało przedstawione w poradniku Porównanie wyróżnień artykułów.

Jeżeli wśród autorów artykułu, który był w rubryce „Czy wiesz…”, następnie otrzymał wyróżnienia „dobrego” i „medalowego” artykułu, można wyróżnić głównego autora, taki wikipedysta otrzymuje Koronę Wikipedii.

Wyróżnione ilustracje[edytuj | edytuj kod]

Wikipedyści robią także ilustracje, których zadaniem jest wzbogacenie zawartości artykułów. Najlepsze ilustracje otrzymują wyróżnienie ilustracji na medal.

Wyróżniona zawartość Wikipedii:

Jak stworzyć: doskonały artykuł, ilustrację na medal, listę na medal, grupę artykułów.

Porównanie wyróżnień artykułów.

Koordynacja: Wikiprojekt:Wyróżniona zawartość Wikipedii

11 lutego liczba artykułów wyróżnionych osiągnęła 2800.
Próg ten przekroczył artykuł Novum Instrumentum omne (DA).

Dzisiejsza rubryka „Czy wiesz…”[edytuj | edytuj kod]

Z nowych artykułów w Wikipedii napisanych podczas tygodnia religioznawczego:

Baku mosque.jpg

który meczet jest najstarszym dokładnie datowanym zabytkiem architektonicznym w Baku?

…że w niektórych Kościołach protestanckich warunkiem przystąpienia do Eucharystii było pokazanie metalowego żetonu?

…gdzie znajduje się najstarszy kościół Albanii Kaukaskiej?

…że profesor Uniwersytetu Gdańskiego kierujący Pracownią Religioznawstwa tej uczelni jest jednocześnie pastorem?

kiedy można dokonać czynu o złych skutkach?


Eksponowany dziś Artykuł na medal[edytuj | edytuj kod]

HMS Noble FL10070.jpg
ORP Piorun (G65)brytyjski niszczyciel typu N, zwodowany 7 maja 1940 roku w stoczni Johna Browna w Clydebank jako HMS „Nerissa” (G65). 4 listopada 1940 roku został przekazany polskiej Marynarce Wojennej w zamian za utracony pod Narwikiem niszczyciel ORP „Grom”. W trakcie bitwy o Atlantyk uczestniczył w eskortowaniu 81 konwojów, wziął też udział w operacjach „Halberd”, „Husky”, „Tungsten”, „Neptune” oraz „Deadlight”. W maju 1941 roku wziął udział w operacji przeciw pancernikowi „Bismarck” – w nocy z 26 na 27 maja przez ponad godzinę utrzymywał kontakt bojowy z niemieckim okrętem liniowym i pod ogniem przeciwnika naprowadził nań pozostałe okręty alianckie. Uczestniczył w zwycięskich bitwach pod Ushant i pod Jersey. W 1946 roku został zwrócony brytyjskiej marynarce wojennej, w której do 1955 roku służył pod nazwą HMS „Noble”. Czytaj więcej…

Eksponowana dziś Ilustracja na medal[edytuj | edytuj kod]

Eksponowany dziś Dobry Artykuł[edytuj | edytuj kod]

Lanciaq delta 16v biasion.jpeg

Massimo Biasionwłoski kierowca rajdowy. W swojej karierze był członkiem takich zespołów jak: Lancia oraz Ford World Rally Team. Przez całą karierę jeździł z pilotem Tizianem Siviero. Swoją karierę rajdową Biasion rozpoczął 1979 roku, a jego pierwszym samochodem był Opel Kadett GTE. W październiku 1980 roku zadebiutował w Rajdowych Mistrzostwach Świata jadąc samochodem Opel Ascona. Z debiutanckiego Rajdu San Remo wycofał się z powodu awarii dyferencjału. W 1983 roku został mistrzem Europy. W maju 1984 roku podczas Rajdu Korsyki po raz pierwszy w karierze stanął na podium w rajdzie mistrzostw świata. W 1988 roku wywalczył swój pierwszy tytuł mistrza świata. W swojej karierze Biasion wygrał łącznie 17 rajdów w mistrzostwach świata. 40 razy w swojej karierze stawał na podium w rajdach mistrzostw świata. Zdobył w nich 768 punktów. Wygrał 373 odcinki specjalne. Czytaj więcej…