Wikipedia:Wyróżniona zawartość Wikipedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Wyróżnione artykuły[edytuj | edytuj kod]

Wikipedyści nie tylko starają się napisać jak najwięcej artykułów, ale także dążą do tego, by były one jak najlepszej jakości.

Obecnie liczba artykułów na medal wynosi 647, dobrych artykułów1994, a list na medal174.

Razem jest ich 2815 i stanowią one 0.2553% wszystkich artykułów.

Oprócz tego o wiele więcej artykułów zostało przedstawionych w rubryce „Czy wiesz…” i kiedy widniały na stronie głównej Wikipedii, ich jakość była godna zaprezentowania. Obecnie trudno podać ich liczbę. Warto zwrócić uwagę, że z biegiem czasu kryteria oceny jakości tych artykułów zostały znacznie podniesione.

Funkcjonuje także kategoria grup artykułów, składających się z powiązanych i wyróżnionych artykułów.

Dodawanie nowych pozycji do grona artykułów wyróżnionych następuje po procesie weryfikacji. Każdy wikipedysta może nominować artykuł do list kandydatów.

Aby artykuł otrzymał wyróżnienie, musi spełnić szereg wymagań. Zestawienie obecnie obowiązujących kryteriów zostało przedstawione w poradniku Porównanie wyróżnień artykułów.

Jeżeli wśród autorów artykułu, który był w rubryce „Czy wiesz…”, następnie otrzymał wyróżnienia „dobrego” i „medalowego” artykułu, można wyróżnić głównego autora, taki wikipedysta otrzymuje Koronę Wikipedii.

Wyróżnione ilustracje[edytuj | edytuj kod]

Wikipedyści robią także ilustracje, których zadaniem jest wzbogacenie zawartości artykułów. Najlepsze ilustracje otrzymują wyróżnienie ilustracji na medal.

Wyróżniona zawartość Wikipedii:

Jak stworzyć: doskonały artykuł, ilustrację na medal, listę na medal, grupę artykułów.

Porównanie wyróżnień artykułów.

Koordynacja: Wikiprojekt:Wyróżniona zawartość Wikipedii

11 lutego liczba artykułów wyróżnionych osiągnęła 2800.
Próg ten przekroczył artykuł Novum Instrumentum omne (DA).

Dzisiejsza rubryka „Czy wiesz…”[edytuj | edytuj kod]

Z nowych artykułów w Wikipedii:

Kielich Tytana

…co pływa na powierzchni Kielicha Tytana? (obraz)

…jakie kontrowersje wzbudziła budowa parku im. Maggie Daley w Chicago?

…który specjalista prawa międzynarodowego publicznego był prezesem Polskiego Czerwonego Krzyża?

…dlaczego w ubiegłym roku jedną z supernowych nazwano nazwiskiem norweskiego astrofizyka?

…komu przyświecały niezniszczalne gwiazdy?


Eksponowany dziś Artykuł na medal[edytuj | edytuj kod]

Ligustrum vulgare (7261455316).jpg
Ligustr pospolity (Ligustrum vulgare L.) – gatunek rośliny z rodziny oliwkowatych. Występuje w Europie, w zachodniej Azji i północno-zachodniej Afryce, poza tym zawleczony i zdziczały na innych kontynentach. W Polsce gatunek rodzimy przynajmniej w południowej części kraju, poza tym powszechnie uprawiany i dziczejący. Znajduje zastosowanie jako roślina ozdobna, głównie do formowania żywopłotów. Doskonale znosi strzyżenie, jest bardzo odporny na susze i zanieczyszczenia powietrza, ma niewielkie wymagania glebowe. W przeszłości gatunek był wykorzystywany także jako roślina lecznicza i barwierska, w koszykarstwie i plecionkarstwie. Jest trujący dla wielu zwierząt, w tym ludzi. Czytaj więcej…

Eksponowana dziś Ilustracja na medal[edytuj | edytuj kod]

Eksponowany dziś Dobry Artykuł[edytuj | edytuj kod]

Boy van Baarle – holenderski skoczek narciarski i trener skoków narciarskich. Były reprezentant Holandii w skokach narciarskich i rekordzista tego kraju w długości skoku narciarskiego mężczyzn. Jego największym sukcesem na arenie międzynarodowej było zajęcie 5. miejsca w konkursie Pucharu Kontynentalnego w skokach narciarskich w Ishpeming w sezonie 2000/2001. Brązowy medalista mistrzostw Holandii z 2001 roku. Po zakończeniu kariery zawodniczej rozpoczął pracę jako trener skoków narciarskich, trenując dzieci i młodzież w austriackim klubie sportowym WSC Bad Mitterndorf. Oprócz skoków narciarskich van Baarle uprawia także inne dyscypliny sportowe. Od sierpnia 2004 roku występuje w rozgrywkach niższych lig austriackich w piłce nożnej, grając na pozycji pomocnika. Czytaj więcej…