Wikipedia:Wyróżniona zawartość Wikipedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Propozycja DA AnM.png

Wyróżnione artykuły[edytuj | edytuj kod]

Wikipedyści nie tylko starają się napisać jak najwięcej artykułów, ale także dążą do tego, by były one jak najlepszej jakości.

Obecnie liczba artykułów na medal wynosi 633, dobrych artykułów1882, a list na medal166.

Razem jest ich 2681 i stanowią one 0.2516% wszystkich artykułów.

Oprócz tego o wiele więcej haseł zostało przedstawionych w rubryce „Czy wiesz…” i kiedy widniały na stronie głównej Wikipedii, ich jakość była godna zaprezentowania. Obecnie trudno podać ich liczbę. Warto zwrócić uwagę, że z biegiem czasu kryteria oceny jakości tych haseł zostały znacznie podniesione.

Funkcjonuje także kategoria grup artykułów, składających się z powiązanych i wyróżnionych haseł.

Dodawanie nowych pozycji do grona artykułów wyróżnionych następuje po procesie weryfikacji. Każdy wikipedysta może nominować hasło do list kandydatów.

Aby artykuł otrzymał wyróżnienie, musi spełnić szereg wymagań. Zestawienie obecnie obowiązujących kryteriów zostało przedstawione w poradniku Porównanie wyróżnień artykułów.

Jeżeli wśród autorów artykułu, który był w rubryce „Czy wiesz…”, następnie otrzymał wyróżnienia „dobrego” i „medalowego” artykułu, można wyróżnić głównego autora, taki wikipedysta otrzymuje Koronę Wikipedii.

Wyróżnione ilustracje[edytuj | edytuj kod]

Wikipedyści robią także ilustracje, których zadaniem jest wzbogacenie zawartości artykułów. Najlepsze ilustracje otrzymują wyróżnienie ilustracji na medal.

Wyróżniona zawartość Wikipedii:

Jak stworzyć: doskonały artykuł, ilustrację na medal, listę na medal, grupę artykułów.

Porównanie wyróżnień artykułów.

Koordynacja: Wikiprojekt:Wyróżniona zawartość Wikipedii

Odsetek artykułów wyróżnionych wyniósł 0,25%.
Jeszcze nie zbadano, jak poprawia się ogólna jakość polskojęzycznej Wikipedii.

Dzisiejsza rubryka „Czy wiesz…”[edytuj | edytuj kod]

Z nowych artykułów w Wikipedii:

Parowóz OKz32
Biblioteka uniwersytecka w Kielcach

…ile parowozów OKz32 PKP utraciły podczas II wojny światowej?

…jakie wizje mieli bp Jan Prandota i bł. Bronisława w dniu śmierci Jacka Odrowąża?

…kiedy w Polsce pojawił się pierwszy woonerf?

gdzie można zobaczyć przegryziony język wisielca?

…że Dickens i Galsworthy leżą nieopodal Wzgórza Orła Białego?

…z którego roku pochodzi najstarszy druk Biblioteki Uniwersyteckiej w Kielcach?


Eksponowany dziś Artykuł na medal[edytuj | edytuj kod]

Katowice Załęże Gliwicka E kościół.JPG
Załężedzielnica Katowic, położona w północno-zachodniej części miasta, w centralnej części konurbacji górnośląskiej, nad Rawą. Głównym ciągiem komunikacyjnym Załęża jest ulica Gliwicka, która ciągnie się na całej długości dzielnicy charakterystycznym, krętym przebiegiem od centrum Katowic do granicy z Chorzowem. Jest to jedna z najstarszych dzielnic Katowic, której początki sięgają XIII wieku. Do końca XVIII w. gmina miała charakter rolniczy, kiedy to zaczęło rozwijać się górnictwo węgla kamiennego oraz hutnictwo żelaza i cynku, co umożliwiło szybki wzrost liczby ludności. Od 1924 Załęże stało się dzielnicą Katowic. Po upadku głównych zakładów przemysłowych na początku XXI w. Załęże stało się ośrodkiem usługowo-mieszkalnym. Pod koniec 2007 dzielnica liczyła 11 569 mieszkańców. Czytaj więcej…

Eksponowana dziś Ilustracja na medal[edytuj | edytuj kod]

2007 01 3000 muchowka sciaridae.jpg
Przedstawiciel ziemiórkowatych jako inkluzja w bursztynie


Eksponowany dziś Dobry Artykuł[edytuj | edytuj kod]

EuroFrancia.svg

Francja w Konkursie Piosenki Eurowizji dla DzieciFrancja wystąpiła w Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci tylko raz, podczas konkursu w 2004 roku. Konkursem zajął się wówczas francuski nadawca publiczny – France Télévisions, a jej reprezentantem został Thomas Pontier. Wokalista zaśpiewał skomponowany przez siebie utwór Si on voulait bien. W koncercie finałowym, zorganizowanym w Lillehammer, Pontier wystąpił jako szósty. Zajął ostatecznie 6. miejsce w klasyfikacji końcowej, zdobywając łącznie 78 punktów. W czerwcu 2005 roku szef francuskiej delegacji konkursowej Bruno Berberes poinformował, iż Francja nie weźmie udziału w 3. Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci. Czytaj więcej…