Pomoc:Pierwsze kroki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Pierwsze kroki Dla czytelników Edytowanie
Załóż konto Testuj wiki Interfejs Przewodnicy FAQ
Dlaczego warto założyć konto użytkownika i jak to zrobić Samouczek i test znajomości zasad Do czego służy i jak go dostosować do własnych upodobań Wikipedyści chętni do pomocy stawiającym pierwsze kroki w Wikipedii Najczęściej zadawane pytania

Serdecznie witamy![edytuj | edytuj kod]

Zapraszamy do wzięcia udziału w dziele tworzenia polskojęzycznej Wikipedii – bezpłatnej encyklopedii sieciowej. Każdy może się przyczynić do postępu prac nad pierwszą polską wolną encyklopedią. Także Ty!

Przyłącz się do tysięcy wolontariuszy, których celem jest wspólne stworzenie najlepszego i największego encyklopedycznego kompendium wiedzy w języku polskim – wiedzy, którą można wykorzystać w dowolnym celu.

Strony typu wiki rozwijają się dzięki użytkownikom. Nie są potrzebne specjalne umiejętności informatyczne, pozwolenia ani uprawnienia. Najważniejszy jest entuzjazm! Wystarczy odważyć się raz, by przekonać się o tym, jak łatwe jest edytowanie. Jeżeli widzisz w Wikipedii braki, błędy, potrzebę uściślenia informacji – kliknij na zakładkę edytuj i wprowadź zmiany. Słabe hasła możesz przeredagować albo nawet napisać całkiem od nowa. Właśnie w ten sposób Wikipedia powiększa się z każdą chwilą, rośnie liczba haseł i stale poprawia się ich jakość.

Jeśli chcesz edytować Wikipedię,[edytuj | edytuj kod]

  1. załóż konto użytkownika,
  2. spróbuj edytować „na brudno”,
  3. poznaj interfejs Wikipedii,
  4. poproś o pomoc przewodnika,
  5. możesz też przeczytać FAQ (najczęściej zadawane pytania).

Nie krępuj się tym, że Twoje pierwsze edycje będą niedoskonałe. Wszyscy uczyliśmy się na błędach – tutaj bardzo łatwo się je poprawia.

Podstawą Wikipedii jest dobra wola edytorów. Nie ma tu szefów, nikt nie każe Ci tu czegoś robić, ani nie skarci Cię za drobny błąd. Cieszymy się z każdego nowego uczestnika (w szczególności z pasjonatów i fachowców). By Wikipedia mogła się rozwijać we właściwym kierunku, obowiązują nas pewne zasady.