Plik:Dworek miejski rodziny Krausse.jpg

Treść strony nie jest dostępna w innych językach.
Ten plik jest umieszczony w Wikimedia Commons
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Rozmiar pierwotny(3782 × 2731 pikseli, rozmiar pliku: 3,28 MB, typ MIME: image/jpeg)

Opis

Opis
Polski: Dworek (pałacyk) miejski rodziny Krausse

Lokalizacja: Lublin, ul. Niecała 5

Dworek Krausów to pałacyk w stylu neogotyckim, który został zbudowany w 1886 r. Nieruchomość często zmieniała właścicieli: Teofila Brodowska, Andrzej i Walerian Wołkowscy, Edward Buliński, a w latach 1899 - 1914 dworek był w posiadaniu Edwarda Krausse, znanego przemysłowca, właściciela młyna "Papiernia" na Tatarach, będącego jednocześnie prezesem Kasy Przemysłowców Lubelskich. To właśnie E. Krausse w latach 1899 - 1901 przebudował dworek w modnym wówczas stylu nowego gotyku. Obecnie jest to parterowy dworek zbudowany na planie litery L, który przyciąga wzrok dwoma alkierzami. Alkierz północny, w którym znajduje się wejście główne, ozdobiony jest wieloboczną wieżyczką z półkolistymi oknami i dwoma herbami z falistą wstęgą. Budynek bogaty jest w detal architektoniczny m. in. charakterystyczne dla nowego gotyku krenelaże z pinaklami, okna zakończone odcinkami łuku, naścienne pilastry i niewielkie ryzality. W 1914 r. dworek przeszedł w posiadanie rodziny Markowiczów. W latach 20-tych XX wieku w części budynku działał sklep spożywczy Wandy Brzezickiej. W 1938 r. Markowiczowie sprzedali pałacyk Zarządowi Głównemu PCK w Warszawie. Czasie wojny mieścił się tutaj Lubelski Oddział PCK niosący pomoc ofiarom wojny i okupacji. Ponadto było tu Schronisko dla Inwalidów oraz rezydował Pełnomocnik Zarządu Głównego PCK. Po wojnie w części budynku znajdowało się Biuro Wojewódzkiego Komitetu Pomocy Warszawie i Ofiarom Wojny. W latach 1953 - 1987 dworek był siedzibą Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego. W 2002 r. rozpoczęto remont, a w grudniu 2003 r. budynek przejął Instytut Europy Środkowo-Wschodniej.

Obiekt wpisany do Gminnej Ewidencji Zabytków Miasta Lublin w poz. 1020.

/zdjęcia z dnia 16 września 2023 r./
Data
Źródło Praca własna
Autor Juliana2023

Licencja

Ja, właściciel praw autorskich do tego dzieła, udostępniam je na poniższej licencji
w:pl:Licencje Creative Commons
uznanie autorstwa na tych samych warunkach
Wolno:
  • dzielić się – kopiować, rozpowszechniać, odtwarzać i wykonywać utwór
  • modyfikować – tworzyć utwory zależne
Na następujących warunkach:
  • uznanie autorstwa – musisz określić autorstwo utworu, podać link do licencji, a także wskazać czy utwór został zmieniony. Możesz to zrobić w każdy rozsądny sposób, o ile nie będzie to sugerować, że licencjodawca popiera Ciebie lub Twoje użycie utworu.
  • na tych samych warunkach – Jeśli zmienia się lub przekształca niniejszy utwór, lub tworzy inny na jego podstawie, można rozpowszechniać powstały w ten sposób nowy utwór tylko na podstawie tej samej lub podobnej licencji.


Podpisy

Dodaj jednolinijkowe objaśnienie tego, co ten plik pokazuje

Obiekty przedstawione na tym zdjęciu

przedstawia

Historia pliku

Kliknij na datę/czas, aby zobaczyć, jak plik wyglądał w tym czasie.

Data i czasMiniaturaWymiaryUżytkownikOpis
aktualny19:59, 27 wrz 2023Miniatura wersji z 19:59, 27 wrz 20233782 × 2731 (3,28 MB)Juliana2023Uploaded own work with UploadWizard

Poniższa strona korzysta z tego pliku:

Metadane