Stronnictwo hetmańskie: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Konarski (dyskusja | edycje)
drobne merytoryczne
Konarski (dyskusja | edycje)
drobne redakcyjne
Linia 1: Linia 1:
'''Stronnictwo hetmańskie''' (inaczej magnackie) – stronnictwo polityczne za panowania [[Stanisław August Poniatowski|Stanisława Augusta Poniatowskiego]], przeciwne wszelkim reformom, o charakterze konserwatywnym i wspierane przez Rosję. Głównymi działaczami byli: [[Stanisław Szczęsny Potocki]], hetman wielki koronny [[Franciszek Ksawery Branicki]] i hetman polny koronny [[Seweryn Rzewuski]], którzy byli współtwórcami w 1792 roku [[Konfederacja targowicka|Konfederacji targowickiej]]. Stronnictwo popierał też [[Kazimierz Nestor Sapieha]], który w późniejszym okresie zmienił poglądy. Po porażkach związanych z uchwaleniem Konstytucji 3 Maja, stronnictwo to odniosło krótkotrwałe zwycięstwo po przegranej przez Rzeczpospolitą [[Wojną w obronie Konstytucji 3 maja|Wojnie w obronie Konstytucji 3 Maja]].
'''Stronnictwo hetmańskie''' (inaczej magnackie) – stronnictwo polityczne za panowania [[Stanisław August Poniatowski|Stanisława Augusta Poniatowskiego]], przeciwne wszelkim reformom, o charakterze konserwatywnym i wspierane przez Rosję. Głównymi działaczami byli: [[Stanisław Szczęsny Potocki]], hetman wielki koronny [[Franciszek Ksawery Branicki]] i hetman polny koronny [[Seweryn Rzewuski]], którzy byli współtwórcami w 1792 roku [[Konfederacja targowicka|Konfederacji targowickiej]]. Stronnictwo popierał też [[Kazimierz Nestor Sapieha]], który w późniejszym okresie zmienił poglądy. Po porażkach związanych z uchwaleniem Konstytucji 3 Maja, stronnictwo to odniosło krótkotrwałe zwycięstwo po przegranej przez Rzeczpospolitą w 1792 roku [[Wojna polsko-rosyjska 1792|Wojnie w obronie Konstytucji 3 Maja]], a następnie straciło wpływy po III Rozbiorze Polski.


== Zobacz też ==
== Zobacz też ==

Wersja z 18:56, 19 kwi 2013

Stronnictwo hetmańskie (inaczej magnackie) – stronnictwo polityczne za panowania Stanisława Augusta Poniatowskiego, przeciwne wszelkim reformom, o charakterze konserwatywnym i wspierane przez Rosję. Głównymi działaczami byli: Stanisław Szczęsny Potocki, hetman wielki koronny Franciszek Ksawery Branicki i hetman polny koronny Seweryn Rzewuski, którzy byli współtwórcami w 1792 roku Konfederacji targowickiej. Stronnictwo popierał też Kazimierz Nestor Sapieha, który w późniejszym okresie zmienił poglądy. Po porażkach związanych z uchwaleniem Konstytucji 3 Maja, stronnictwo to odniosło krótkotrwałe zwycięstwo po przegranej przez Rzeczpospolitą w 1792 roku Wojnie w obronie Konstytucji 3 Maja, a następnie straciło wpływy po III Rozbiorze Polski.

Zobacz też