Ołeksandriwka (osiedle typu miejskiego w obwodzie kirowohradzkim): Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Addbot (dyskusja | edycje)
m Bot: Przenoszę linki interwiki (3) do Wikidata, są teraz dostępne do edycji na d:q1999866
Konarski (dyskusja | edycje)
drobne merytoryczne
Linia 1: Linia 1:
'''Aleksandrówka''' - [[osiedle typu miejskiego]] nad [[Taśmina|Taśminą]] w [[obwód kirowohradzki|obwodzie kirowohradzkim]] [[Ukraina|Ukrainy]], siedziba władz rejonu ołeksandriwskiego.
'''Aleksandrówka''' - [[osiedle typu miejskiego]] nad [[Taśmina|Taśminą]] w [[obwód kirowohradzki|obwodzie kirowohradzkim]] [[Ukraina|Ukrainy]], siedziba władz rejonu ołeksandriwskiego. Status osiedla typu miejskiego posiada od [[1957]]. Liczy około 11 tysięcy mieszkańców.


== Historia ==
Status osiedla typu miejskiego posiada od [[1957]]. Liczy około 11 tysięcy mieszkańców.
W czasach I Rzeczpospolitej wchodziła w skład starostwa czehryńskiego. Po Rozbiorach Polski stała się własnością rządku rosyjskiego, jednak około 1830 roku jej właścicielem został Michał Grabowski (1804-1863), syn Antoniego i Teresy z Dworzańskich. Michał Grabowski razem z żoną Pauliną z Rościszewskich wybudował w Aleksandrówce neogotycki pałac z cylindryczną wieżą i tarasem. Pałac ten był jednym z ognisk polskiego życia kulturalnego na dalekich Kresach - odwiedzali go m.in. [[Bohdan Zaleski]], [[Seweryn Goszczyński]], [[Henryk Rzewuski]]. Po Michale majątek odziedziczył jego najmłodszy syn Lucjan Grabowski.


== Linki zewnętrzne ==
== Linki zewnętrzne ==

Wersja z 19:38, 21 kwi 2013

Aleksandrówka - osiedle typu miejskiego nad Taśminą w obwodzie kirowohradzkim Ukrainy, siedziba władz rejonu ołeksandriwskiego. Status osiedla typu miejskiego posiada od 1957. Liczy około 11 tysięcy mieszkańców.

Historia

W czasach I Rzeczpospolitej wchodziła w skład starostwa czehryńskiego. Po Rozbiorach Polski stała się własnością rządku rosyjskiego, jednak około 1830 roku jej właścicielem został Michał Grabowski (1804-1863), syn Antoniego i Teresy z Dworzańskich. Michał Grabowski razem z żoną Pauliną z Rościszewskich wybudował w Aleksandrówce neogotycki pałac z cylindryczną wieżą i tarasem. Pałac ten był jednym z ognisk polskiego życia kulturalnego na dalekich Kresach - odwiedzali go m.in. Bohdan Zaleski, Seweryn Goszczyński, Henryk Rzewuski. Po Michale majątek odziedziczył jego najmłodszy syn Lucjan Grabowski.

Linki zewnętrzne