Przejdź do zawartości

Dyskusja:Twoje Linie Kolejowe: Różnice pomiędzy wersjami

Treść strony nie jest dostępna w innych językach.
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Usunięta treść Dodana treść
Szoltys-bot (dyskusja | edycje)
m nieaktualna informacja o martwym linku zewnętrznym
Znacznik: Ręczne wycofanie zmian
Odpowiedź
Znaczniki: Wycofane Z urządzenia mobilnego Z aplikacji mobilnej Z aplikacji Android
Linia 131: Linia 131:


: Nic nie stoi przeciwko temu, abyś napisał, że np. bezprzedziałowe są niewygodne - ale znajdź jakiś artykuł w prasie na ten temat, lub ostatecznie link do wątku na forum - aby Twoja opinia nie była jedyną, na której opiera się artykuł w encyklopedii. O paranojach związanych z brakiem wspólnego biletu też trzeba napisać, ale przede wszystkim przedstawić fakty, bez wdawania się w polemikę. Artykuły na ten temat też bywały w prasie, można się tym wesprzeć. '''[[Wikipedysta:Rdrozd|rdrozd]]''' <small>([[Dyskusja_Wikipedysty:Rdrozd|dysk.]])</small> 10:53, 30 sie 2007 (CEST)
: Nic nie stoi przeciwko temu, abyś napisał, że np. bezprzedziałowe są niewygodne - ale znajdź jakiś artykuł w prasie na ten temat, lub ostatecznie link do wątku na forum - aby Twoja opinia nie była jedyną, na której opiera się artykuł w encyklopedii. O paranojach związanych z brakiem wspólnego biletu też trzeba napisać, ale przede wszystkim przedstawić fakty, bez wdawania się w polemikę. Artykuły na ten temat też bywały w prasie, można się tym wesprzeć. '''[[Wikipedysta:Rdrozd|rdrozd]]''' <small>([[Dyskusja_Wikipedysty:Rdrozd|dysk.]])</small> 10:53, 30 sie 2007 (CEST)

:@[[Wikipedysta:Rdrozd|Rdrozd]] ale się Pan rozpisał szacun [[Specjalna:Wkład/88.156.138.110|88.156.138.110]] ([[Dyskusja wikipedysty:88.156.138.110|dyskusja]]) 09:23, 23 mar 2024 (CET)


== Do gruntownej przebudowy ==
== Do gruntownej przebudowy ==

Wersja z 10:23, 23 mar 2024

Witaj,

Obiektywizm nie polega na tym, ze robimy reklame PKP IC czy TLK. Obiektywizm polega na tym, ze przedstawiamy rozne punkty widzenia. Jesli ktos (np ja) zauwaza istotne wady, to nalezy to przedstawic jako alternatywny punkt widzenia, a nie zmieniac "niewygodny bezprzedzialowy" na "nowoczesny z klimatyzacja". To jawne wprowadzanie w blad i zafalszowywanie rzeczywistosci. Chodzi mi jedynie o realne przedstawienie faktow z punktu widzenia podroznego. Widze zalety pociagow IC (przeciez ich nie skasowalem), ale widze takze wady (ktore dla odmiany skasowales Ty). Masz prawo nie zgadzac sie z przedstawionym przeze mnie osadem - wowczas zaznacz oba punkty widzenia, i pozostaw czytajacemu prawo zdecydowania samodzielnie. Malowanie laurki przewoznikowi tylko dlatego, ze to jest zgodne z Twoim sposobem patrzenia na swiat obiektywizmem NIE JEST.



Uzasadnienie mojego tekstu:

1) przejazd pociągami TLK jest znacząco droższy, jeśli musimy przesiąść się później do innego pociągu, gdyż kupując bilet u dwóch przewoźników nie sumują się kilometry (każdy kolejny kilometr jest tańszy niż poprzedni, przy zmianie przewoźnika w nowym pociągu liczymy kilometry od nowa)

zerknijmy: przykladowa trasa: lublin-gliwice

a) mozemy jechac pociagiem pospiesznym z dowlona iloscia przesiadek (zaleznie od godziny kursowania - wedlug uznania), 434km bez wzgledu na ilosc przesiadek, bilet normalny 2kl - 50zl

b) mozemy jechac pociagiem pospiesznym do warszawy, tam przesiasc sie na tlk warszawa-gliwice. oplata wyniesie (bilet normalny 2 klasa): lublin-warszawa wschodnia (169km), pospieszny - 34zl + tlk warszawa-gliwice (od nowa liczone a jakze! 331km) 53zl + 6zl miejscówka. lacznie 34 + 53 + 6 = 93zl

    50zl < 93zl

tanie linie kolejowe sa tak samo tanie jak bilety lotnicze za zlotowke. jak wybierzemy konkretna trase w konkretnym przypadku to zazwyczaj okazuje sie, ze jest znacznie (prawie 2x) drozej niz pkp pr.

analogicznie jest na innych trasach (prosze sprawdzic)

co nalezalo dowiesc. zrodlo: rozklad.pkp.pl (jest guziczek "cena").


2) pociągi TLK przejęły część lukratywnych połączeń od PKP Przewozy Regionalne przyczyniając się do pogorszenia wyników finansowych tych ostatnich (skutkuje to dalszą likwidacją osobowych połączeń lokalnych i dewastacją stanu mniejszych linii) i 3) pociągi TLK przejęły obsługę kuszetek od PKP Przewozy Regionalne (uwaga i skutki jak wyżej) - praktycznie nie można spotkać już kuszetek w nocnych pociągach pospiesznych

zerknijmy: przykladowa trasa (w lecie popularna): hel-warszawa wschodnia, szukamy pociągu nocnego

21:10 P 53502 Pospieszny Mini-Bar Czas jazdy: 7:26 Cena (normalny, 2klasa): 50zl

23:01 TLK53708 obowiązek dopłaty, tylko 2 kl., obowiązek rezerwacji - pociąg z dopłatą, wagon sypialny, wagon z miejscami do leżenia, przesyłki konduktorskie za opłatą Czas jazdy: 7:08 Cena (normalny, 2klasa): 49zl

Jak widzimy, podrozny ktory chce wybrac kuszetke czy sypialny NIE MA DE FACTO wyboru zadnego, musi jechac pociagiem TLK, ktory w dodatku zlosliwie na najatrakcyjniejszych trasach jest zlotowke tanszy. Jesli oczywiscie chcialby sie pozniej przesiasc na pospieszny do Lukowa, Lublina czy Lodzi to kurs mu wyjdzie lacznie znacznie drozej (zgodnie z dowodem w punkcie 1).

Z innych miast jest podobnie - ruszaja dwa pociagi jeden po drugim, przy czym kuszetki sa prowadzone wylacznie w TLK. Nie wiem czy to celowe dzialanie Zarzadu grupy kapitalowej PKP majace na celu pokazanie, ze kolej moze byc dochodowa, a przewozy regionalne nalezy zamknac. W kazdym razie tak to wylgada. PKP IC zyje kosztem Przewozow Regionalnych, a to oznacza, ze za kolejnych pare lat nie beda jezdzily ZADNE pociagi do mniejszych miejscowosci.

Demokracja polega nie tylko na tym, ze masz mozliwosc zaglosowac na senatura czy prezydenta. Polega na czyms wiecej. Polega na tym, ze mozesz swobodnie wybierac, co kupujesz i z jakich uslug korzystasz. W ten sposob my wszyscy budujemy nasz swiat. WYBIERAJAC. Dzieki naszym wyborom, jeden sklep pod domem ma wielu klientow, a sklep obok odwiedzaja tylko przypadkowi klienci (bo obsluga niemila, kasjerka oszukuje i niedowaza, a chleb jest nieswiezy). Dzieki temu, znajac caly kontekst, mozemy swiadomie dokonywac wyborow. Wiki nie jest miejscem pochwalnym, gdzie umieszczamy reklamy. Wiki ma byc z zalozenia obiektywna, to znaczy pozwalac na swobodne decydowanie o tym, jak zinterpretujemy informacje i jaka na dany temat bedziemi mieli opinie. Kasowanie opinii negatywnej jest zawezaniem mozliwosci poznania roznych punktow widzenia. Ogranicza zatem DEMOKRACJE, czyli swiadoma mozliwosc dokonania WYBORU.


4) użytkowanie starego taboru (wycofanego z użycia w pociągach InterCity) - często można spotkać stare wagony klasy I jako klasa II

Wagony TLK to nic innego jak wycofane sklady PKP IC, stad przejazd w wagonach klasy 1 jako klasa 2. Wystarczy zerknac na strone TLK gdzie jest zdjecie wagonu, i zerknac na dowolne archiwalne zdjecia PKP IC.


5) użytkowanie lokomotyw tuż przed naprawami głównymi (dość często zdarza się, że pociąg defektuje na trasie)

Przyklad EU07-763 na trasie Zakopane-Kraków Płaszów. Lokomotywa ma problemy z ruszeniem ;) Przyczyna jest prozaiczna - lokomotywy sa wlasnoscia PKP IC, i spolka sama sobie dyktuje nizsze stawki za 1km niz innym przewoznikom. Aby sie "nie wylozyc" finansowo uzywa taboru, w ktorym rzadziej przeprawadza sie naprawy glowne (to jeden z glownych skladnikow kosztowych utrzymania taboru w ruchu). Formalnie wszystko jest w porzadku, jak lokomotywa stanie w polu to najwyzej bedzie godzina wiecej opoznienia i sie sciagnie sklad druga. Ale jest szansa ze jednak dojedzie.


6) dość typowe są także znaczne (po kilkadziesiąt minut) opóźnienia w stosunku do rozkładu jazdy

Przeszedlem sie dzis na Wschodni, zerknalem na tablice: TLK8210 mial 20min opoznienia, TLK8116 mial 60min opoznienia. Pozostale pociagi byly on-time. Kilka tygodni temu byl w prasie artykul o opoznieniu pociagu TLK znad morza do Zakopanego o kilkanascie godzin. To standard - jesli ma byc tanio to nie moze byc dobrze.


7)bardzo złej jakości technicznej jest stan tanich kuszetek, które nierzadko stanowią wręcz zagrożenie dla osób z nich korzystających

Pourywane zaczepy, poniszczone prycze. Zachecam przejechac sie samodzielnie i zobaczyc jak to wyglada. A wyglada tak, ze to wycofane z pospiesznych stare zdezelowane wagony, pomalowane z zewnatrz na "ladnie".


8) w kuszetkach brak jest konduktora kuszetkowego (częściowo jego funkcję przejmuje konduktor oraz jadący w pociągu ochroniarze)

Bilety sprawdzane sa przy kazdej zmianie druzyny (srednio co 3 godziny - milego spania). Prosze nie liczyc na poranne budzenie czy pilnowanie kto wchodzi do wagonu (kuszetki sa otwarte!!!). 2 roslych ochroniarzy na pociag nie zalatwia sprawy.


9) pociągi TLK są zwykle bardzo wypełnione podróżnymi

Sam to zauwazyles


10) trasa przejazdu pociągu jest zazwyczaj dłuższa niż analogicznych pociągów Ex czy IC na danej trasie (aby obsłużyć jak najwięcej podróżnych) - np. pociągi w relacji Zakopane-Warszawa po CMK zbaczają do stacji Częstochowa

Przyklad podalem - odsylam do rozkladu, takich kwiatkow jest wiecej. Dodatkowo choc jedziemy dluzej, to za bilet zaplacimy wiecej (bo zrobilismy wiecej km, a kazdy km kosztuje).


11) częściej występują zmiany kierunku jazdy, i związany z tym dłuższy czas postoju w związku z koniecznością wykonania manewru odczepienia i doczepienia lokomotywy

TLK na trasie Zakopane-Hel: zmiany kierunkow: Chabowka, Sucha Beskidzka, Kraków Płaszów, Częstochowa, Gdynia Główna. Za każdym razem okolo 30 min postoju (przepięcie lokomotywy, test hamulca zespolonego). Lacznie 2.5h w plecy.


12) trasa przejazdu jest często ekstremalnie wydłużana, np relacje Zakopane-Kołobrzeg, co powoduje bardzo dużą rotację pasażerów na trasie przejazdu; kilkukrotnie zmienia się także drużyna konduktorska i maszyniści

Wystarczy zerknac do rozkladu.


13) w pociągach TLK nie stosuje się nowoczesnych lokomotyw (EP09), więc nawet na odcinkach o dobrej nawierzchni pociąg nie rozwija dużych prędkości (wydłuża to czas przejazdu)

Fakt wynikajacy z ceny - prowadzenie skladu przez EP09 kosztuje 3x drozej.


14) podróżni nie mogą liczyć na darmowy poczęstunek, w części składów brak jest wagonu WARS (pomimo długiej trasy przejazdu)

Informacja ze strony TLK


15) w części składów kursują niewygodne nowe wagony bezprzedziałowe

Nowe wagony bezprzedzialowe to w ogole temat na osobny dluzszy wywod. Polecam poobserwowac jak sie czuje pasazer majacy 190cm wzrostu w takim wagonie. Dla ulatwienia dodam, ze nogi mi sie nie mieszcza przed nastepnym fotelem. Nie da sie tez ich wyciagnac. Zas ilosc miejsca z boku z uwagi na przejscie po srodku jest takie, ze jak dosiadzie sie do mnie jakas gruba baba to jazda jest szczytem rozkoszy. Nie moge potem chodzic prosto przez 2 dni. Automatyczne drzwi (syczace), 140 osob w srodku, wychodzi ktos srednio raz na minute. Raz na minute w calym wagonie slychac "pssss, pssss". A nie daj Boze niech ktos wsiadzie z rozdartym niemowleciem. Atrakcje w podrozy gwarantowane! Na gorze mamy natomiast jedynie polki na bagaze wzdluz, nietrudno sobie wyobrazuic ze to jednak znacznie mniej miejsca niz polki nad siedzeniami wpoprzek przedzialow. Dodatkowo nie mozna wstac, wyjsc na korytarz, podejsc do okna, otworzyc okna. Tracimy zatem wszelkie zalety jazdy pociagiem i czujemy sie jak w autokarze. To po co jechac pociagiem? Nie wiem co to za pomysl i kto to wymyslil, ale jest to skrajnie niewygodne, i warte zaznaczenia i napietnowania. Kupujac bilet PKP IC czy TLK mozemy trafic na bezprzedzialowy wagon prawie bydlecy, pomimo ze wydalismy na niego wiecej pieniedzy niz na pospieszny. Fakt o ktorym NALEZY poinformawac wszystkich czytajacych (wagony bezprzedzialowe przed wojna to byla klasa 3).


I na koniec: pozostawiam Twojej wlasnej ocenie, co nalezy pozostawic a co skasowac. Jesli chcesz, to stworz osobny podpunkt "zalety TLK" i znajdz kilkadziesiat. Nie widze przeciwskazan. Wady potrafilem wskazac, i (mam nadzieje) uzasadnic.


PS. Nie oceniaj mojego wkladu w Wiki, bo go nie znasz. Byc moze oceniasz niesprawiedliwie.


Dziękuję za długie uzasadnienie. Cały problem leży w zdaniu, od którego rozpocząłeś: Jesli ktos (np ja) zauwaza istotne wady, to nalezy to przedstawic jako alternatywny punkt widzenia. Otóż zasady Wikipedii mówią co innego: Nie przedstawiamy twórczości własnej. To może być przykre, ale tak jest. Mój czy Twój punkt widzenia, jako pojedynczych autorów się nie liczy. W artykułach mogą pojawiać się różne opinie, także krytyczne - ale pod jednym warunkiem - że pochodzą one z wiarygodnych źródeł. Te rzeczy, o których mówisz są mi znane, czytam i piszę na forum http://ic.rail.pl - i dla jasności, nie mam nic wspólnego z branżą kolejową.
Nic nie stoi przeciwko temu, abyś napisał, że np. bezprzedziałowe są niewygodne - ale znajdź jakiś artykuł w prasie na ten temat, lub ostatecznie link do wątku na forum - aby Twoja opinia nie była jedyną, na której opiera się artykuł w encyklopedii. O paranojach związanych z brakiem wspólnego biletu też trzeba napisać, ale przede wszystkim przedstawić fakty, bez wdawania się w polemikę. Artykuły na ten temat też bywały w prasie, można się tym wesprzeć. rdrozd (dysk.) 10:53, 30 sie 2007 (CEST)[odpowiedz]
@Rdrozd ale się Pan rozpisał szacun 88.156.138.110 (dyskusja) 09:23, 23 mar 2024 (CET)[odpowiedz]

Do gruntownej przebudowy

Patrz też Dyskusja:Pociąg

Grzegorz Petka (dyskusja) 10:33, 7 lip 2008 (CEST)[odpowiedz]

zmiana nazwy

Witam, czyli nowa nazwa (Twoje Linie Kolejowe) jest od 1 sty 2010 czy 2011? W sieci są rozbieżności na ten temat.

Naprawdę? Nie ma tu żadnych wątpliwości. Do grudnia 2010: Tanie Linie Kolejowe. Od stycznia 2011: Twoje Linie Kolejowe. Zapewniam na 100%, że rebranding miał miejsce 1 stycznia 2011. --WTM (dyskusja) 11:50, 13 wrz 2012 (CEST)[odpowiedz]