Wikipedysta:Synthesium

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Witam na koncie Synthesium.

Na Wikipedii dokonuję najczęściej drobnych poprawek. Interesują mnie takie dziedziny jak:
- chemia
- filozofia
- historia
- islandologia

Uwaga: zwalczam poprawność polityczną oraz nienaukowe (marketingowe) informacje zamieszczane na Wikipedii, nawet jeśli są to informacje urzędowe. Urząd może kreować moc prawną, ale nie ma mocy decydowania o weryfikacji wiedzy naukowej. Informacje typu marketingowego mogą być zamieszczane w Wikipedii tylko pod warunkiem zaznaczenia, iż jest to decyzja urzędnicza a nie fakt naukowy. Dlatego nagłe przypisanie sobie dłuższej historii przez kilka uniwersytetów i politechnik w zachodniej Polsce nie należy traktować jako rzeczywistą kontynuację uczelni niemieckich (takiej kontynuacji nie było) a jedynie jako fakt czysto marketingowych działań senatów takich uczelni (wydłużenie historii poprawia prestiż uczelni i pozwala na sięgnięcie po środki finansowe od bagtszego sąsiada z zachodu).

Jestem inkluzjonistą, czyli opowiadam się za pierwotną i jedyną rozsądną (dojrzałą) funkcją Wikipedii. Wikipedia to nie jest tylko dzieło tworzone ku chwale jego autorów, by im było przyjemniej w życiu i by czuli prestiż jedynie z powodu stworzenia dzieła "pięknego". Prawdziwe bowiem piękno Wikipedii nie kryje się w hermetyzmie i elegancji haseł. Piękno Wikipedii bierze swe źródło w bigactwie wiedzy. Dlatego priorytetem nie może być "ładny i schludny" wygląd haseł. Priorytetem jest jak największa liczba danych. Wikipedia powinna wrócić do działania zgodnie z pierwszym hasłem "edytuj śmiało". Nie powinno się usuwać haseł-zalążków, tylko dlatego, że się źle prezentują. Zamiast usuwać należy uzupełnić lub oznaczyć jako stub.

Od kilku lat Wikipedia wpadła w ręce ludzi o dużej wiedzy, ale niestety o dużej niedojrzałości emocjonalnej. Są oni estetami własnej pracy, a ponieważ tworzą wiele pięknych i bogatych w treści artykułów, więc przywiązują się do Wikipedii jak do swojej własności. Przy takim emocjonalnym podejściu drażnią ich artykuły inne od tych, które sami tworzą. A ponieważ mają na koncie tysiące edycji oraz często status administratora, więc z niedojrzałej miłości do projektu, niszczą go chcąc zachować jego przesadnie czystą formę. Są jak toksyczni rodzice, którzy nie potrafią wypuścić z domu dzieci i wciąż łudzą się, że to wszystko tylko z miłości.

Dojrzała miłość do Wikipedii objawia się pamięcią o celu nadrzędnym tego projektu czyli o dostarczaniu wiedzy wszystkim ludziom oraz poszerzaniu bazy tej wiedzy w sposób jak najbardziej otwarty.

Dziś powoli bramy Wikipedii się zamykają. Z dnia na dzień obserwujemy wzrost mechanizmów i postaw utrudniających dodawanie nowej wiedzy. Wikipedia jawić się zaczyna jak zbiorowisko niektórych uczonych, którzy sądzili naiwnie pod koniec XIX w, że już wszystko zostało odkryte i niedługo naukowcy staną się zbędni. Dziś duch takiej postawy zatruwa serca Wikipedystów (zwłaszcza tych zasłużonych). Niektóre hasła wydają się być dla nich tak doskonałe, że pojawia się pokusa, by całkowicie zamknąć możliwość edycji.

Dużym minusem Wikipedii jest też demokratyzm objawiający się w tym, że pewne decyzje podejmowane są większością głosów a nie choćby jednym mądrym głosem. Nie ma oczywiście na to prostej recepty. Ale pewne jest to, że w średniowieczu większość wikipedystów przegłosowałaby wpis, że Ziemia jest płaska, bo Kopernik miałby tylko 1 głos. W wielu dyskusjach brak jest rozsądnych argumentów. Nikt też nie moderuje takich dyskusji, by jasno podsumować argumenty i kontrargumenty i by w ten sposób osiągnąć cel: najbardziej rozsądną opinię. Oczywiście demokratyzm Wikipedii ma dodatkową jeszcze możliwość patologii: jedna osoba może mieć kilka kont (przy zmiennym IP nie jest to trudne).

Walka z patologiami nie jest łatwa, zwłaszcza, że wiele osób interesujących się losem Wikipedii nie dostrzega zagrożeń.


Brudnopisy - zapraszam do pomocy przy dopracowywaniu stubów odrzuconych przez delecjonistów:

Wikipedysta:Synthesium/Worek sztauerski



Linki do stron instytucji z którymi współpracuję, współpracowałem lub które chciałbym polecić:


Wcześniejsze edycje jako: http://pl.wikipedia.org/wiki/Specjalna:Wk%C5%82ad/83.18.95.146