Przejdź do zawartości

Związek Szkółkarzy Polskich: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
Usunięta treść Dodana treść
Nie podano opisu zmian
Nie podano opisu zmian
Linia 111: Linia 111:


=== E-katalogroslin.pl ===
=== E-katalogroslin.pl ===
Internetowa encyklopedia roślin, w której można znaleźć opisy i zdjęcia ponad 9 tys. gatunków i odmian roślin<ref>{{Cytuj |tytuł = Terminarz Ogrodnika 2018 |data dostępu = 2018-06-13 |opublikowany = tebra.com.pl |url = http://tebra.com.pl/Prezentacje/terminarz_ogrodnika/mobile/index.html#p=18}}</ref>.
Internetowa encyklopedia roślin, w której można znaleźć opisy i zdjęcia ponad 9 tys. gatunków i odmian roślin.<ref>{{Cytuj |tytuł = e-katalogroslin.pl at WI. Katalog roślin - e-katalog roślin |data dostępu = 2018-06-15 |opublikowany = website.informer.com |url = http://website.informer.com/e-katalogroslin.pl |język = en}}</ref>


== Przypisy ==
== Przypisy ==

Wersja z 08:42, 15 cze 2018

Związek Szkółkarzy Polskich
Państwo

 Polska

Siedziba

Warszawa

Data założenia

1991

Rodzaj stowarzyszenia

stowarzyszenie

Profil działalności

zrzeszanie producentów drzew, krzewów i bylin, a także roślin owocowych

Zasięg

Polska

Nr KRS

66013

brak współrzędnych
Strona internetowa

Związek Szkółkarzy Polskichstowarzyszenie producentów drzew, krzewów, pnączy i bylin, a także roślin owocowych. Organizacja działa na podstawie ustawy "Prawo o stowarzyszeniach z dnia 7 kwietnia 1989 r.” oraz statutu. Jest członkiem European Nursery Stock Association[1], International Association of Horticultural Producers[2] oraz partnerem dla innych stowarzyszeń działających w zielonej branży (Polskie Stowarzyszenie Centrów Ogrodniczych, Polskie Stowarzyszenie Wykonawców Terenów Zieleni i Architektów Krajobrazu)[3].

Misja

Związek Szkółkarzy Polskich jest organizacją zrzeszającą producentów drzew, krzewów, pnączy oraz bylin. Jego celem jest integracja środowiska szkółkarskiego w Polsce, upowszechnianie nowoczesnych metod produkcji oraz wiedzy potrzebnej do prowadzenia szkółki, promowanie norm jakościowych i zasad etyki zawodowej[4][5].

Związek jest właścicielem i współorganizatorem międzynarodowej wystawy „Zieleń to Życie“, organizuje liczne prezentacje, seminaria i konferencje, wydaje publikacje przeznaczone zarówno dla amatorów jak i osób profesjonalnie zajmujących się zielenią. We wszystkich swoich działaniach stara się głosić społecznie odpowiedzialną ideę otaczania się roślinami. Nie są one jedynie ozdobą, która dostarcza nam doznań estetycznych i sprawia, że żyjemy piękniej. Przede wszystkim rośliny kształtują środowisko życia człowieka. Poprzez swoje naturalne własności, jak chociażby wytwarzanie tlenu i pary wodnej, zdolność oczyszczania powietrza i gleby czy działanie bakteriobójcze, sprawiają że życie w ich otoczeniu jest zdrowsze, a środowisko jest czystsze.

Związek Szkółkarzy Polskich stara się przypominać, że rozwojowi miast, budowie infrastruktury publicznej czy industrializacji powinna towarzyszyć dbałość o stan środowiska życia człowieka i zrównoważony rozwój kraju[6].

Cele statutowe

Do zadań statutowych Stowarzyszenia należą m.in.:

- działania związane z rozwojem szkółkarstwa oraz integracja środowiska szkółkarskiego;

- upowszechnianie wiedzy o nowoczesnych metodach produkcji;

- reprezentowanie zrzeszonych szkółkarzy wobec organów państwowych, samorządowych i innych podmiotów;

- promocja i popularyzacja w społeczeństwie wiedzy o znaczeniu i zastosowaniu roślin w kształtowaniu i ochronie środowiska;

- inspirowanie i wspieranie działań służących szeroko pojętej edukacji oraz działalności naukowej z zakresu wiedzy i kultury ogrodniczej, ekologii, zrównoważonego rozwoju;

- inicjowanie działań mających na celu ochronę przyrody[7].

Struktura

Władzami Związku są:

- Walne Zgromadzenie Członków,

- Zarząd,

- Komisja Rewizyjna,

- Sąd Koleżeński.

Najwyższą władzę w stowarzyszeniu sprawuje Walne Zgromadzenie Członków. Walne Zgromadzenie jest zwoływane przez Zarząd, przynajmniej raz w roku[8].

Przedsięwzięcia

Wystawa „Zieleń to Życie”

Organizatorem wystawy „Zieleń to Życie” jest Związek Szkółkarzy Polskich, który do tego celu powołał spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością pod nazwą Agencja Promocji Zieleni[9]. Od 1998 r. Agencja odpowiada za koncepcję i organizację wystawy, która jest imprezą wystawienniczą branży szkółkarskiej i architektury krajobrazu w Europie Środkowo-Wschodniej[10]. Pierwsza edycja wystawy „Zieleń to Życie” odbyła się w 1993 roku z inicjatywy Związku Szkółkarzy Polskich, w Auli Kryształowej na terenie Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie[11]. W roku 2017 w wystawie wzięło udział blisko 300 firm z polski oraz z zagranicy[12]. Powierzchnia wystawy zajęła powierzchnię 13 000 m².[13] Targi skierowane są do szkółkarzy, architektów krajobrazu, firm zajmujących się zakładaniem terenów zieleni oraz ich pielęgnacją, florystów, hobbystów oraz pasjonatów ogrodów[14]. Wystawie towarzyszy program zawierający wydarzenia towarzyszące, takie jak: warsztaty, konferencje, seminaria (dla producentów, centrów ogrodniczych, architektów). Wystawę „Zieleń to Życie” można podzielić na 6 działów:

1. rośliny. Do tego działu zalicza się: materiał szkółkarski (ozdobny i owocowy): drzewa, krzewy, pnącza, byliny, trawy, rośliny wodne, rabatowe, cebulowe, materiał siewny; rośliny doniczkowe, bonsai; rośliny cięte: kwiaty; drzewka świąteczne,

2. technika, technologie i wsparcie sprzedaży: nawozy, środki ochrony i pielęgnacji roślin, podłoża i substraty, środki do produkcji szkółkarskiej, maszyny i urządzenia, narzędzia i sprzęt ogrodniczy, opakowania i etykiety do roślin, szklarnie i tunele, doniczki i pojemniki, technologie dla szkółkarstwa i architektury krajobrazu, usługi, handel, transport, logistyka, itd.,

3. wyposażenie terenów zieleni, ogrodów, tarasów i balkonów: artykuły dekoracyjne, pojemniki, donice, meble ogrodowe, rzeźba ogrodowa, materiały do budowy nawierzchni i małej architektury, oczka wodne, akcesoria, oświetlenie do ogrodu i terenów zieleni, grille i kominki ogrodowe, technologie do ogrodów, ogrodów na dachach i ogrodów zimowych, trawniki, wyposażenie placów zabaw i terenów rekreacyjnych,

4. architektura krajobrazu: usługi projektowe, urządzanie i pielęgnacja ogrodów i terenów zieleni,

5. wydawnictwa, media, głównie z zakresu ogrodnictwa, szkółkarstwa oraz architektury krajobrazu,

6. organizacje, stowarzyszenia i instytucje[15].

W czasie międzynarodowej wystawy „Zieleń to Życie” organizowany jest Konkurs Roślin Nowości. Jego zadaniem jest wypromowanie interesujących i nowych odmian roślin na rynku. Określenie nowe oznacza wprowadzane danej rośliny do produkcji, uprawianie jej od niedawna lub wprowadzane do produkcji po bardzo długiej przerwie, umownie określonej jako okres 30 lat.[16][17]

Konferencje, warsztaty, szkolenia

Związek Szkółkarzy Polskich aktywnie wspiera, upowszechnia oraz promuje wiedzę poprzez organizowanie i uczestnictwo w konferencjach, seminariach oraz poprzez publikowanie artykułów. Angażuje się we współpracę z instytucjami i jednostkami naukowo-badawczymi w zakresie prowadzenia badań, wymiany doświadczeń i zbierania informacji. Stowarzyszenie współpracuje z osobami i instytucjami w zakresie zbierania informacji i wymiany doświadczeń w dziedzinie szkółkarstwa i ochrony środowiska[18]. Do głównych inicjatyw z zakresu szkoleń i konferencji należą:

- Organizacja konferencji szkółkarskiej,

- Szkolenie certyfikowane Związku Szkółkarzy polskich - skierowane do brygadzistów i kierowników z firm zakładających zieleń, pracowników administracji osiedli mieszkaniowych oraz przedstawicieli urzędów odpowiedzialnych za tereny zieleni.

- Szkolenie „Jak zwiększyć sprzedaż roślin”, warsztaty dla pracowników centów ogrodniczych[19].

- Seminarium „Zielone miasto”, skierowane głównie do specjalistów zajmujących się zielenią publiczną w urzędach różnego szczebla administracji[20].

Wydawnictwa

ZSzP jest współautorem Katalogów Roślin oraz innych wydawnictw:

• "Zalecenia jakościowe dla ozdobnego materiału szkółkarskiego" – są to aktualne i szeroko rozpowszechnione normy regulującymi kwestie jakości roślin. Rekomendowane przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.[21]

• "Katalog Roślin - Drzewa, krzewy i byliny polecane przez Związek Szkółkarzy Polskich" - przewodnik po dostępnych w polskich szkółkach roślinach ogrodowych dla amatorów i profesjonalistów[22].

• "Rośliny do każdego ogrodu"

• "Katalog Bylin - polecanych przez Związek Szkółkarzy Polskich"

• "Katalog Róż - polecanych przez Związek Szkółkarzy Polskich"

• "Katalog Szkółek" - teleadresowy wykaz członków Związku zawierający podstawowe informacje o ofercie zrzeszonych producentów[23].

E-katalogroslin.pl

Internetowa encyklopedia roślin, w której można znaleźć opisy i zdjęcia ponad 9 tys. gatunków i odmian roślin.[24]

Przypisy

  1. enaplants [online], enaplants [dostęp 2018-06-15] (niderl.).
  2. ŁÓDŹ, POLAND GRANTED AIPH APPROVAL FOR A1 WORLD HORTICULTURAL EXHIBITION IN 2024 – International Association of Horticultural Producers [online], aiph.org [dostęp 2018-06-15] (ang.).
  3. Związek Szkółkarzy Polskich, O ZWIĄZKU > O nas - Związek Szkółkarzy Polskich [online], www.zszp.pl [dostęp 2018-04-20].
  4. Archiwa: Związek Szkółkarzy Polskich - W Ogrodzie. Wojciech Wardecki [online], W Ogrodzie. Wojciech Wardecki [dostęp 2018-06-14] (pol.).
  5. Związek Szkółkarzy Polskich, Warszawa-Śródmieście [online], bazy.ngo.pl [dostęp 2018-06-15].
  6. Związek Szkółkarzy Polskich, O ZWIĄZKU > Misja Związku - Związek Szkółkarzy Polskich [online], www.zszp.pl [dostęp 2018-04-20].
  7. Związek Szkółkarzy Polskich, O ZWIĄZKU > Statut - Związek Szkółkarzy Polskich [online], www.zszp.pl [dostęp 2018-04-20].
  8. Związek Szkółkarzy Polskich, O ZWIĄZKU > Statut - Związek Szkółkarzy Polskich [online], www.zszp.pl [dostęp 2018-04-20].
  9. Związek Szkółkarzy Polskich, O ZWIĄZKU > Misja Związku - Związek Szkółkarzy Polskich [online], www.zszp.pl [dostęp 2018-04-20].
  10. Agencja Promocji Zieleni Sp. z o.o. [online], zielentozycie.pl [dostęp 2018-04-20] (pol.).
  11. Historia Wystawy [online], www.zielentozycie.pl [dostęp 2018-04-20] (pol.).
  12. Dominik Szymanski, "Zieleń to życie" 2017 już od czwartku w Warszawie!, „PortalKomunalny.pl”, 30 sierpnia 2017 [dostęp 2018-06-13] (pol.).
  13. Fakty i liczby [online], www.zielentozycie.pl [dostęp 2018-04-20] (pol.).
  14. Zieleń Miejska, „Zieleń Miejska” (122), Abrys, sierpień 2017, s. 8, ISSN 1896-5326.
  15. Relacja z 25. Międzynarodowej Wystawy „ZIELEŃ TO ŻYCIE” 2017 | Archemon – Architektura, Design, Inspiracje [online], archemon.com [dostęp 2018-06-14] (pol.).
  16. Związek Szkółkarzy Polskich, O ROŚLINACH > KONKURS ROŚLIN - NOWOŚCI - Związek Szkółkarzy Polskich [online], www.zszp.pl [dostęp 2018-04-20].
  17. Zieleń to Życie - Konkurs Roślin Nowości, nagrodzone rośliny, „Pod Osłonami”, 4 września 2017 [dostęp 2018-06-14] (pol.).
  18. Związek Szkółkarzy Polskich, O ZWIĄZKU > Statut - Związek Szkółkarzy Polskich [online], www.zszp.pl [dostęp 2018-04-20].
  19. Zieleń to Życie, e, JAK Zwiększyć Sprzedaż Roślin - 9 January 2018 [online], Evensi [dostęp 2018-06-14].
  20. Seminarium ZIELONE MIASTO w Łodzi [online], www.zielonyogrodek.pl [dostęp 2018-06-13] (pol.).
  21. MRiRW, Zalecenia jakościowe dla materiału szkółkarskiego roślin ozdobnych - Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi [online], www.minrol.gov.pl [dostęp 2018-06-15] (pol.).
  22. Archiwa: Związek Szkółkarzy Polskich - W Ogrodzie. Wojciech Wardecki [online], W Ogrodzie. Wojciech Wardecki [dostęp 2018-06-14] (pol.).
  23. Agencja Promocji Zieleni Sp. z o.o. [online], zielentozycie.pl [dostęp 2018-04-20] (pol.).
  24. e-katalogroslin.pl at WI. Katalog roślin - e-katalog roślin [online], website.informer.com [dostęp 2018-06-15] (ang.).

Linki zewnętrzne