Przejdź do zawartości

Jake Graf: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Usunięta treść Dodana treść
Nowa strona: '''Jake Graf''' - Angielski aktor, scenarzysta, reżyser i działacz na rzecz praw osób transpłciowych. Graf specjalizuje się w kr…
Znaczniki: Brak kategorii VisualEditor
(Brak różnic)

Wersja z 19:00, 1 mar 2021

Jake Graf - Angielski aktor, scenarzysta, reżyser i działacz na rzecz praw osób transpłciowych. Graf specjalizuje się w krótkometrażowych filmach o tematyce problemów osób transpłciowych aby przedstawić doświadczenia osób queer oraz trans szerszemu gronu odbiorców.[1] Wiele filmów Grafa podkreśla codzienne przeżycia transpłciowych mężczyzn.

Wczesne życie

Jake Graf urodził się w Londynie. Według niego od najmłodszych lat mówił o swojej wiedzy o byciu mężczyzną, mimo że był wychowywany i traktowany jak dziewczyna. Czując, że brakuje mu części które mieli inni chłopcy, czuł się on odizolowany i samotny jako dziecko. W okresie dojrzewania nauczył się te uczucia ukrywać.[2]

Kariera

Pierwszą pracą Grafa w branży był scenariusz opisujący jego doświadczenia związane z tranzycją z kobiety na mężczyznę. Filmy krótkometrażowe, takie jak X-WHY (2011), Brace (2015) i Chance (2015) dały reżyserowi sposób na otwarcie się na swoją tożsamość płciową, wyjaśniając jak przejść przez proces bycia osobą transpłciową.

Graf i jego żona są działaczami na rzecz praw osób transpłciowych.[3]

Nagrody i wyróżnienia

Graf został pierwszym transpłciowym reżyserem który pojawił się na okładkach czterech magazynów, włączając w to QX. Napisał on również artykuł dla Cosmopolitan nazwany "17 things you should never say to a trans person", po czym wystąpił w paru swoich filmach krótkometrażowych, oraz jest w trakcie tworzenia kolejnego pt. Dawn. W 2015 został zaproszony do Białego Domu aby wziąć udział w wywiadzie z prezydentem Barackiem Obamą. W 2016, Graf został przedstawiony w Magazynie G Zone, Tureckim LGBT Magazine oraz został oficjalną twarzą FTM Magazine przed rozpoczęciem tranzycji w wieku 28 lat.[4] Ten proces został inspiracją jego pierwszego krótkometrażowego filmu, X-Why.

W 2015, Graf był jedną z 101 osób nominowanych do Rainbow Award, które przedstawia wybitne osoby LGBT+ w Wielkiej Brytanii. Nominacja jest wyrazem uznania dla pracy Grafa w podnoszeniu świadomości o transpłciowości i queer poprzez film.[5]

Życie Prywatne

Graf zaczął tranzycję w wieku 28 lat.[2][4] Wraz z jego żoną, Hannah Winterbourne, ogłosili w 2017 zaręczyny, gdy ten się jej oświadczył w Nowym Jorku.[6]

Hannah Winterbourne jest inżynierką w Brytyjskiej Armii, oraz najwyżej postawioną transpłciową oficerką.[7] Para ogłosiła chęć posiadania dziecka, które zrobią poprzez surogację.[6]

Grafowi i jego żonie urodziło się dziecko 16 kwietnia 2020. Dziecko zostało dostarczone poprzez surogację, używając jajeczek Grafa, które zamroził przed tranzycją.[3]

Filmografia

Filmy

Filmy krótkometrażowe

Brace (2015)

Brace to krótkometrażowy film o tematyce transpłciowości napisany przez Jake'a Grafa. Film skupia się na relacji Adama (Jake Graf) oraz Rockiego (Harry Rundle). W trakcie filmu mężczyźni się w sobie zakochują. W filmie Adam ma sekret, ale boi się czy jego partner go kiedykolwiek zaakceptuje. Z filmu jasno wynika, że obaj chcą być akceptowani w społeczeństwie, ale najpierw muszą zaakceptować sami siebie. Film został opisany jako „ulubiony film queerowy na festiwalach”, ze względu na jego tematykę.

Brace jest luźno oparte na doświadczeniach Grafa dotyczących tranzycji. Według Grafa nazwa „Brace” nawiązuje do relacji między głównymi bohaterami, którą opisuje jako „Para, związek.”, ale także nawiązuje do motywu filmu, jakim jest np. przygotowanie się na wpływ niespodziewanych wiadomości. Przypisuje on również tytuł do rodzaju wsparcia, które służy wzmocnieniu konstrukcji.

Chance (2015)

Protagonista Trevor zaczyna odczuwać, że jego życie nie ma znaczenia po śmierci jego żony. Zaczyna czuć się bardzo samotny, dopóki nie spotyka kogoś, kto boryka się z takimi samymi problemami - zaczynają przeżywać swoje życie na nowo.

Chance zostało wyreżyserowane przez Grafa i było pokazane na 35 różnych festiwalach filmowych.

Dusk (2017)

Dusk to 15-minutowy film o mężczyżnie urodzonym w kobiecym ciele w latach '50, który przez nacisk społeczeństwa w tamtych czasach, przez całe życie żyje w ciele kobiety. Graf przy produkcji tego filmu zainspirował się e-mailem, który dostał od transpłciowej kobiety, która podzieliła się swoimi przeżyciami żyjąc jako 70-letni gej.[1]

  1. a b Shiel, J. (1 Lipca 2017). „Wygląda na to, że wiele osób nie wie nawet o istnieniu transpłciowych mężczyzn”. Gay Times
  2. a b Interview: Jake Graf talks Short Films and Trans Representation [online], https://www.filmdoo.com/, 11 lipca 2017 [dostęp 2021-03-01] (ang.).
  3. a b Transgender activists Hannah and Jake Graf welcome first baby via surrogate: 'We're in love' [online], www.yahoo.com [dostęp 2021-03-01] (ang.).
  4. a b Jake Graf On Why Trans Men Need More Visibility In The Media [online], HuffPost UK, 30 września 2015 [dostęp 2021-03-01] (ang.).
  5. Rainbow List 2015: 1 to 101 [online], The Independent, 17 listopada 2015 [dostęp 2021-03-01] (ang.).
  6. a b G. Sandeman, Transgender Army Captain to Marry Danish Girl Actor, 27 października 2017.
  7. Alexander Gilmour, Hannah Winterbourne, Britain’s highest ranking transgender soldier [online], www.ft.com, 16 listopada 2016 [dostęp 2021-03-01] (ang.).