Ákos Kovács

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ákos
ilustracja
Imię i nazwisko Ákos Kovács
Data i miejsce urodzenia 6 kwietnia 1968
Budapeszt
Gatunki pop rock
Zespoły
Bonanza Banzai
Strona internetowa

Ákos, w krajach anglojęzycznych występujący jako Akosh, właśc. Ákos Kovács (ur. 6 kwietnia 1968 roku w Budapeszcie) – węgierski muzyk, wokalista, w przeszłości członek grupy Bonanza Banzai, obecnie kontynuujący karierę solową.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Kovács wychował się w rodzinie prawników. Był członkiem klubu filmowego Pier Paolo Pasoliniego i chciał zostać reżyserem, ale matka surowo zabroniła mu tego. Jako kompromis, uczęszczał na Uniwersytet Corvinusa w Budapeszcie, który ukończył w 1992 roku.

Pod koniec lat 80. Kovács zaangażował się w muzykę. W 1988 roku założył węgierską grupę Bonanza Banzai, która się rozpadła w 1995 roku. W zespole tym był wokalistą, autorem tekstów, ponadto grał na gitarze i bębnach. Od 1993 roku kontynuował karierę solową, stając się bardzo popularnym na Węgrzech muzykiem. W 1999 roku zaśpiewał przetłumaczone na węgierski piosenki Phila Collinsa w węgierskiej wersji filmu Disneya Tarzan.

Jest pierwszym węgierskim muzykiem, który przygotował publikację Blu-Ray, a mianowicie nagrania audio i wideo zarejestrowane podczas tourneé 40+. Publikacja została wydana w 2009 roku.

Oprócz robienia muzyki, Kovács pisze także wiersze. Mówi po węgiersku, angielsku, włosku i szwedzku. Jest żonaty z Krisztiną Őry, z którą ma czworo dzieci: Mártona, Katę, Annę i Júlię.

Albumy[edytuj | edytuj kod]

Bonanza Banzai[edytuj | edytuj kod]

Solo[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]