Číčovské mŕtve rameno

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Číčovské mŕtve rameno
Położenie
Państwo

 Słowacja

Lokalizacja

Číčov

Wysokość lustra

112 m n.p.m.

Morfometria
Powierzchnia

79,87 ha

Głębokość
• średnia
• maksymalna


3 m
7,5 m

Hydrologia
Rodzaj jeziora

starorzecze

Położenie na mapie kraju nitrzańskiego
Mapa konturowa kraju nitrzańskiego, na dole po lewej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Číčovské mŕtve rameno”
Położenie na mapie Słowacji
Mapa konturowa Słowacji, blisko dolnej krawiędzi po lewej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Číčovské mŕtve rameno”
Ziemia47°46′26″N 17°44′01″E/47,773889 17,733611

Číčovské mŕtve rameno (słow. również: Číčovské mŕtve rameno Dunaja, lokalnie: Lion lub Lyon) – naturalny zbiornik wodny na Nizinie Naddunajskiej w południowo-zachodniej Słowacji, będący odciętym od głównego toku rzeki starorzeczem Dunaju.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Zbiornik leży na Wyspie Żytniej, ok. 2,5 km na zachód od wsi Číčov. Położony jest w granicach katastralnych wsi Kľúčovec w powiecie Dunajská Streda w kraju trnawskim i Číčov w powiecie Komárno w kraju nitrzańskim.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Zbiornik posiada kształt sierpowaty, wygięty łukiem ku północy, co odpowiada istniejącemu tu dawniej zakolu Dunaju. Nie posiada bezpośredniej łączności z rzeką, a stabilizacja poziomu jego wód odbywa się dzięki kilku kanałom irygacyjnym (Lyonský kanál, kanál Vrbina - Medveďov, Čilizský kanál). Starorzecze powstało w latach 1830-1840, kiedy w celu ułatwienia żeglugi parowej na Dunaju odcięto je od nurtu sztucznym przekopem[1]. Dzisiejszą formę zbiornik przyjął w roku 1899, na skutek gwałtownej zmiany koryta Dunaju. Lokalna nazwa zbiornika (Lyon lub Lion) wiąże się z francuskim żołnierzem, który osiedlił się nad nim po zakończeniu I wojny światowej[2]. Powierzchnia zbiornika wynosi 79,87 ha i formalnie może on być uważany za największe naturalne jezioro Słowacji[3]. Jego średnia głębokość wynosi ok. 3 m, zaś głębokość maksymalna sięga 7,5 m[2]. Strefę przybrzeżną stanowią rozległe trzcinowiska, a znaczna część tafli wodnej jest zarośnięta roślinnością pływającą. Brzegi zbiornika są porośnięte lasem, ale tereny wewnątrz łuku jeziora są wykorzystywane rolniczo.

Ochrona przyrody[edytuj | edytuj kod]

Ze względu na wysokie walory przyrodnicze jeziora cały zbiornik wraz z jego brzegami objęto w 1964 r. ochroną w rezerwacie przyrody Číčovské mŕtve rameno[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Číčovské mŕtve rameno [w:] Danube Islands [1]
  2. a b Čičovské mrtvé rameno [w:] [2]
  3. Kliment Ondrejka: Rekordy vody [w:] "Krásy Slovenska" R. LXXXV, nr 7-8/2008, s. 54-55
  4. Maršáková-Nĕmejcová Marie, Mihálik Štefan i in.: Národní parky, rezervace a jiná chránĕná území přírody v Československu, wyd. Academia, Praha 1977, s. 350-351