Ľubietovská Bukovina

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Ľubietovská Bukovina (1194[a]m n.p.m.) – szczyt w Karpatach Zachodnich, w grupie górskiej Polany w środkowej Słowacji.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Masyw Bukoviny stanowi część krawędzi kaldery dawnego stratowulkanu Polany. Sam szczyt leży w odległości ok. 300 m na północ od linii krawędzi kaldery, ok. 4,5 km w linii prostej na południowy wschód od wsi Strelníky w powiecie Bańska Bystrzyca[1][2].

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Z racji swego usytuowania w wysokim i relatywnie dość wyrównanym tu grzbiecie Ľubietovská Bukovina nie stanowi wyjątkowej dominanty otoczenia. Jej wierzchołek ma formę dość kształtnej, łagodnie zaokrąglonej i bezleśnej kopuły. Od wschodu podchodzi podeń dolina potoku Hutná, który ma tu swoje źródło, zaś od zachodu – dolina potoku Zolná, który również tu się rodzi. Od północy pod szczyt podchodzi dolinka jednego z lewobrzeżnych dopływów Hutnej. W kierunku południowym, ku wnętrzu kaldery, masyw Bukowiny opada dość stromym zboczem, mocno rozczłonkowanym przez liczne drobne cieki wodne zdążające do Hučavy[1].

Geologia[edytuj | edytuj kod]

Całą kalderę stratowulkanu budują wulkanity neogenu. Kopułę Bukoviny tworzą głównie andezyty[3].

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Szczyt i pokrywające go polany oferują doskonałe widoki we wszystkich kierunkach, zwłaszcza zaś ku północy[4]. Węzeł znakowanych szlaków turystycznych o nazwie Bukovina znajduje się na krawędzi kaldery, ok. 300 m na południe od szczytu. Krawędzią przebiega niebiesko szlak turystyczny niebieski znakowany szlak turystyczny z Ponickej Huty do doliny Tri Vody. Przez szczyt dochodzi do niego szlak turystyczny zielony zielony szlak ze wsi Strelníky[1].

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Podana wysokość odnosi się do punktu wysokościowego usytuowanego na bocznym grzbiecie, ok. 450 m na północny zachód od wierzchołka. Wysokość właściwego wierzchołka wynosi ponad 1200 m.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Mapa turystyczna. [dostęp 2024-01-14].
  2. J. Böhmer i in.: Slovenské rudohorie. Veporské vrchy (...), mapa (zał.)
  3. Geoportál ŠGÚDŠ. [dostęp 2024-01-14].
  4. Jozef Böhmer i in.: Slovenské rudohorie. Veporské vrchy. Turistický sprievodca ČSSR č. 20, wyd. Šport, slovenské telovýchovné vydavateľstvo, Bratislava 1987, s. 216