Ślizgawka w Łazienkach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ślizgawka w Łazienkach
Cztery zachowane kadry Ślizgawki w Łazienkach reprodukowane w polskiej prasie.
Cztery zachowane kadry Ślizgawki w Łazienkach reprodukowane w polskiej prasie.
Rok produkcji między 1894 a 1896
Data premiery 1902
Kraj produkcji Polska, wówczas Cesarstwo Rosyjskie
Reżyseria Kazimierz Prószyński

Ślizgawka w Łazienkach – prawdopodobnie pierwszy film w historii polskiej kinematografii nakręcony przez Kazimierza Prószyńskiego w Warszawie w okresie między 1894 a 1896.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Data powstania filmu nie jest dokładnie ustalona. Film nie zachował się do dzisiejszych czasów. Został zniszczony bądź zaginął. Zachowały się natomiast opisy z prasy polskiej dokumentujące pierwsze pokazy filmowe w Polsce jakie organizował Kazimierz Prószyński oraz cztery klatki filmowe reprodukowane w warszawskiej prasie.

Film powstał prawdopodobnie pomiędzy rokiem 1894 a 1896 czego dowodzą cechy szczególne zachowanych klatek filmowych. Mają one liczącą sześć otworów perforację pomiędzy klatkami[1], cechę charakterystyczną dla wczesnych filmów Prószyńskiego wykonywanych pierwszą wersją aparatu kinematograficznego konstruktora o nazwie pleograf. Format klatek również był niestandardowy. Liczył on 45×38 mm i był większy od później stosowanych w filmie.

Filmy Prószyńskiego były przesuwane w pleografie ząbkami wykorzystującymi perforację pomiędzy klatkami a nie jak to później się przyjęło wzdłuż filmu. Od momentu zaprezentowania pierwszej wersji swojego wynalazku Prószyński dokonywał w nim szeregu ulepszeń oraz poważnych zmian konstrukcyjnych. W 1896 roku zmodernizował pleograf zmieniając również znacznie jego konstrukcję. Późniejsze wersje pleografu Prószyński dostosował do standardów filmu, które przyjęły się na całym świecie.

„Ślizgawkę w Łazienkach” Prószyński wielokrotnie pokazywał na szeregu pokazów swoich filmów jakie organizował w Warszawie oraz na terenie całej Polski.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Film ukazuje łyżwiarzy ślizgających się na ślizgawce Warszawskiego Towarzystwa Łyżwiarskiego[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Władysław Jewsiewicki: Kazimierz Prószyński rozdz. 8. Aparat kinematograficzny „Pleograf”. Warszawa: Interpress, 1974, s. 17–39.
  2. Plik (PDF) Przemysław Stefańczyk, Kazimierz Prószyński – pionier kinematografii SSE (2) 1 nr indeksu 183233 (pol.). Uniwersytet Wrocławski. [dostęp 2014-03-10].