Ślizgawka w Łazienkach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ślizgawka w Łazienkach
Ilustracja
Cztery zachowane kadry Ślizgawki w Łazienkach reprodukowane w polskiej prasie.
Rok produkcji

między 1894 a 1896

Data premiery

1902

Kraj produkcji

Królestwo Polskie

Reżyseria

Kazimierz Prószyński

Ślizgawka w Łazienkach – prawdopodobnie pierwszy film w historii polskiej kinematografii, nakręcony przez Kazimierza Prószyńskiego w Warszawie w okresie między 1894 a 1896. Film ukazuje łyżwiarzy na ślizgawce Warszawskiego Towarzystwa Łyżwiarskiego[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Data powstania filmu nie jest dokładnie ustalona. Film nie zachował się do dzisiejszych czasów. Został zniszczony bądź zaginął. Zachowały się natomiast opisy z prasy polskiej dokumentujące pierwsze pokazy filmowe w Polsce jakie organizował Kazimierz Prószyński oraz cztery klatki filmowe reprodukowane w warszawskiej prasie.

Film powstał prawdopodobnie pomiędzy rokiem 1894 a 1896, na co wskazuje sześć otworów perforacji pomiędzy klatkami[2] a nie jak to później się przyjęło wzdłuż filmu. Była to cecha charakterystyczna dla filmów wykonywanych przez Prószyńskiego pierwszą wersją aparatu kinematograficznego o nazwie pleograf. Prószyński dokonywał w nim szeregu ulepszeń oraz poważnych zmian konstrukcyjnych. W 1896 roku zmodernizował pleograf dostosowując go do światowych standardów.

Format klatek również był niestandardowy. Liczył on 45×38 mm i był większy od później stosowanych w filmie.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Przemysław Stefańczyk, Kazimierz Prószyński – pionier kinematografii SSE (2) 1 nr indeksu 183233. Uniwersytet Wrocławski. [dostęp 2014-03-10]. (pol.).
  2. Władysław Jewsiewicki: Kazimierz Prószyński rozdz. 8. Aparat kinematograficzny „Pleograf”. Warszawa: Interpress, 1974, s. 17–39.