Przejdź do zawartości

Święty Franciszek otrzymujący stygmaty (obraz El Greca, 1567–1570)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Święty Franciszek otrzymujący stygmaty
Ilustracja
Autor

El Greco

Data powstania

1567–1570

Medium

olej na desce

Wymiary

40,9 × 53,3 cm

Miejsce przechowywania
Miejscowość

Bergamo

Lokalizacja

Accademia Carrara

Święty Franciszek otrzymujący stygmaty (typ I, Titianesque)[1] – obraz autorstwa hiszpańskiego malarza pochodzenia greckiego Dominikosa Theotokopulosa, znanego jako El Greco.

El Greco wielokrotnie malował portret św. Franciszka (znanych jest ok. czterdziestu wersji z wizerunkiem świętego). Przedstawiał go w różnych pozach ekstazy, modlitwy czy w chwili otrzymania stygmatów.

Po raz pierwszy po temat sięgnął około roku 1570, jeszcze podczas swojego pobytu w Wenecji. Stworzył wówczas dwie różne wersje. Jedna znajduje się w Accademia Carrara[2] druga w kolekcji prywatnej w Genewie. Według Wetheya obraz powstał w drugiej połowie XVI wieku. Powstał na podstawie grawerunku Boldiniego powstałego na podstawie rysunku Tycjana. Angielski historyk sztuki Elliss Waterhouse odrzucił autorstwo El Greca i przypisał je włoskiemu malarzowi Paolo Fiammingo. Camon Aznar datuje obraz na lata 1567–1569.[1]

Podobny obraz, lecz z odwróconą kompozycją znajdował się w kolekcji Ercole Piccinelli at Seriate w Bergamo, do śmierci jej właściciela w 1954 roku[1].

Opis obrazu

[edytuj | edytuj kod]

Święty Franciszek ukazany został w pozycji klęczącej z rozłożonymi ramionami przypominającym krzyż i z głową skierowaną ku światłu. Promień światła padający z nieba jest symbolem boskiego światła. Mnisi brązowy habit w jaki ubrany jest Franciszek mieni się od refleksów świetlnych. Na dłoniach świętego znajdują się ledwo zauważalne stygmaty. Po lewej stronie, w leżącej pozycji ukazany został brat Rufin. Taki układ kompozycyjny El Greco wielokrotnie powtórzy w kolejnych latach swojej twórczości.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b c Wethey 1962 ↓, s. 218.
  2. Accademia Carrara di Bergamo Pinacoteca [online], www.accademiacarrara.bergamo.it [dostęp 2017-11-21] [zarchiwizowane z adresu 2002-01-23] (wł.).

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]