Przejdź do zawartości

Światłowodowy miernik prędkości kątowej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Światłowodowy miernik prędkości kątowej (Żyroskop światłowodowy) – przyrząd do precyzyjnego pomiaru prędkości kątowej oparty na interferencji światła po przejściu przez pętlę światłowodową.

Przyrząd ten służy do wykrywania i pomiaru prędkości obrotowej na podstawie pomiaru czasu biegu (fazy) światła laserowego biegnącego w pętli wykonanej ze światłowodu jednomodowego.

Zaletą żyroskopu światłowodowego jest bardzo wysoka czułość pomiaru sięgająca , przy niewielkich wymiarach i małym poborze mocy.

Budowa i działanie

[edytuj | edytuj kod]
Podstawowy układ żyroskopu światłowodowego
Podstawowy układ żyroskopu światłowodowego

Żyroskop światłowodowy wykorzystuje zasadę interferometrem Sagnaca z układem zamkniętym w pętli światłowodowej. Do pętli światłowodowej wprowadzane są dwa promienie światła laserowego, tak aby powstały dwie fale rozchodzące się w przeciwstawnych kierunkach. Przyrząd mierzy różnicę czasów przebiegu światła poprzez interferencję obu promieni światła, biegnącymi w przeciwną stronę w zamkniętej, bardzo długiej pętli światłowodowej.

Wielkość efektu Sagniaca zależy od efektywnej powierzchni zamkniętej ścieżki optycznej. Dlatego zwiększa się liczbę zwojów pętli światłowodowej co powoduje wzrost czułości.

Efekt przesunięcia fazy Sagnaca jest wynikiem obrotu układu pomiarowego:

gdzie:

  • L - długość włókna w pętli światłowodowej,
  • ƛ = długość fali świetlnej,
  • c - prędkość światła w próżni,
  • S0 - stała optyczna interferometru.

Koncepcja żyroskopu światłowodowego została opisana po raz pierwszy w 1976 r. przez V. Vali i R.W. Shorthill w pracy "Fiber Ring Interferometer"[1].

Jedną z fundamentalnych prac opisujących żyroskop światłowodowy jest książka "The fiber-optic gyroskope"[2][3] Hervé C. Lefèvre w której opisuje on teorię, podstawy i sposoby tworzenia różnych konfiguracji żyroskopów światłowodowych.

Podstawowy układ pasywnego interferometru nie jest obecnie często stosowany, ze względu na dużą podatność na zakłócenia i znaczący wpływ temperatury na uzyskiwane wyniki.

Po opracowaniu przez Hervé C. Lefèvre koncepcji pasywnego światłowodowego rezonatora pierścieniowego[2] i wdrożeniu go w firmie iXblue (obecnie Exail), ten układ jest rozwijany w wielu projektach, również w Polsce przez prof. M. Szustakowskiego[4], a później przez zespół prof. L.R.Jaroszewicza[5] z Wojskowej Akademii Technicznej[6], w Łotwie, prof Jurij N. Korkishko[7]

Współczesny żyroskop światłowodowy
Współczesny żyroskop światłowodowy

Obecnie najpowszechniejszy układ wykorzystuje modulator fazy MIOC (Multifunction integrated optical chip), w którym realizuje się efekt Sagnaca po złączeniu dwóch strumieni światła krążących przeciwstawnie w pętli światłowodowej. Schemat takiego układu optycznego stosowanego np. w polskich żyroskopach światłowodowych FOSREM[8].

Zalety

[edytuj | edytuj kod]

Żyroskop światłowodowy dostarcza niezwykle precyzyjnego odczytu prędkości obrotowej, niezależnie od punktu odniesienia. Wynika to z zasady działania i pozwala na przykład mierzyć prędkość obrotową Ziemi wokół osi jak również prędkość obrotową Ziemi wokół Słońca. Ze względu na brak wrażliwości na przyspieszenia liniowe, brak ruchomych części, jest doskonałą alternatywą dla żyroskopów mechanicznych, a z uwagi na wymiary, pobór mocy i możliwości pomiarowe jest konkurencyjny dla żyroskopów laserowych w zastosowaniach nawigacji inercyjnej IMU. Ze względu na wysoką niezawodność i długą żywotność wykorzystywany jest w zastosowaniach kosmicznych[9], m.in. na pokładzie statków Sojuz[7] czy stacji ISS.

Analogicznie jak inne typy żyroskopów, w szczególności laserowe i światłowodowe, przyrządy te wymagają wstępnej kalibracji (określenia zerowej prędkości obrotowej). Często do kalibracji wykorzystuje się ruch obrotowy Ziemi, na przykład ustawiając czujnik poziomo na szerokości geograficznej Warszawy, otrzymuje się prędkość obrotową ok. 54x10-6 rad/s. Niektóre konstrukcje są nieco wrażliwe na wibracje[10] lecz przy zastosowaniu konfiguracji 3D (trzy połączone żyroskopy w osiach XYZ) oraz dodatkowych akcelerometrów do kompensacji, mogą pracować w środowisku o wysokim poziomie wstrząsów np. w systemach kierowania bronią dla haubic 155 mm, systemów Patriot, systemów radarowych. Wadą żyroskopów światłowodowych jest tzw. "płynięcie zera", stabilność BIAS czyli zmiany sygnału wyjściowego nawet bez zmiany prędkości kątowej układu. W dużej części wynika to z wpływu temperatury na parametry światłowodu (zmiana długości ścieżki optycznej). W zastosowaniach IMU często stosuje się światłowód utrzymujący polaryzację, który w znacznym stopniu kompensuje ten wpływ.

Zastosowania

[edytuj | edytuj kod]

Podstawowym zastosowaniem są układy nawigacji inercyjnej IMU. Podsiadając dokładny miernik prędkości kątowej i odpowiedniej klasy podstawę czasu (zegar) można całkować prędkość kątową otrzymując kąty przemieszczania się obiektu w przestrzeni. Stosując odpowiednie równania można obliczyć aktualną pozycję w trójwymiarowej przestrzeni. Rozwiązania takie stosowane są w technice kosmicznej i militarnej do pozycjonowania rakiet, dronów, samolotów bojowych czy pojazdów kosmicznych. Również w warunkach cywilnych IMU wykorzystujące żyroskop światłowodowy znajdują zastosowanie, szczególnie w samolotach pasażerskich, śmigłowcach, dronach, satelitach obserwacyjnych i telekomunikacyjnych. Ważnym obszarem są pojazdy podwodne (okręty podwodne, drony podwodne) gdzie brak jest możliwości wykorzystania systemów GNSS do nawigacji[11].

Kolejnym zastosowaniem jest stabilizacja platform na przykład radarowych czy artyleryjskich[12]. Szerokie pasmo i dynamika dochodząca do 180dB pozwala na szybkie otrzymywanie sygnałów o przemieszczeniach i odpowiednią kompensację położenia platformy.

FOS6 - FOSREM, Szopowe
Sejsmografy światłowodowe FOS6 gotowe do zainstalowania na poligonie w Szopowe

Następnym obszarem jest szeroko rozumiana sejsmologia rotacyjna[13]. Przy pomocy jedno- i wieloosiowych czujników światłowodowych można wykrywać drgania skorupy ziemskiej, zarówno naturalne jak i sztuczne. W roku 2019 odbył (zorganizowany w Geophysical Observatory Fürstenfeldbruck[14], Niemcy) eksperyment z udziałem kilkudziesięciu różnego rodzaju sejsmografów rotacyjnych (w tym światłowodowych) polegający na wykrywaniu sztucznych drgań ziemi w terenie górzystym[15][16][17].

W 2023 roku w Szopowe, Polska, zespół projektu MSMS-3 (10 czujników) z udziałem zespołu FOSREM (2 czujniki) przeprowadziły eksperyment w kamieniołomie w południowo wschodniej Polsce z wykorzystaniem łącznie 12 różnego rodzaju czujników światłowodowych typu FOG, gdzie wykorzystano ładunki wybuchowe o wadze 5kg (odpowiednik ok. 7kg TNT) oraz ciągnik (spychacz) o masie 15 T do symulacji różnego rodzaju sztucznych zjawisk sejsmicznych (wybuchy rakiet, wystrzały artyleryjskie, przemieszczanie się czołgów)[18]. Wyniki potwierdziły skuteczność wykrywania przez zainstalowane czujniki światłowodowe. Obecnie jest duże zainteresowanie zastosowaniem czujników światłowodowych do ochrony infrastruktury krytycznej w celu wykrycia wstrząsów i odpowiedniego zareagowania (np. elektrownie jądrowe, gazociągi, ropociągi, rafinerie).

Jednym z zastosowań czujników światłowodowych FOG jest monitorowanie wysokich budowli. Na przykład wieżowce są narażone na skręt konstrukcji wynikający z wiatru, który powoduje różne siły na różnych krawędziach budynku. Monitorowanie budynku w czasie rzeczywistym pozwala na zmniejszenie zapasu konstrukcyjnego i odpowiedniego reagowania na drgania struktury. Analogicznie w turbinach wiatrowych dużej mocy można monitorować zarówno ruchy samej wieży, jak również mechanizmów wewnętrznych - łopat wiatraka, przekładni głównej czy mechanizmów obrotu. Wszystko to dzięki szerokiemu zakresowi mierzonych częstotliwości od 0.01Hz do ponad 100Hz oraz bardzo wysokiej dynamice do 180 dB.

Przy pomocy żyroskopu światłowodowego można określić azymut ("North finding")[19], także "prawdziwą północ" czyli dokładny kierunek bieguna północnego (geograficznego). Wykorzystuje się wtedy żyroskop jako pewnego rodzaju sekstans, obracając nim tak aby otrzymać minimalną wartość prędkości kątowej[20][21][22].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. V. Vali, R.W. Shorthill, Fiber ring interferometer, „Applied Optics”, 15 (5), 1976, s. 1099, DOI10.1364/AO.15.001099, ISSN 0003-6935 [dostęp 2024-09-16] (ang.).
  2. a b Hervé Lefèvre, The fiber-optic gyroscope, The Artech House optoelectronics library, Boston London: Artech House, 1993, ISBN 978-0-89006-537-2 [dostęp 2024-09-16].
  3. Hervé Lefèvre, The fiber-optic gyroscope, wyd. 2nd ed, Boston: Artech house, 2014, ISBN 978-1-60807-695-6 [dostęp 2024-09-15] (ang.).
  4. MieczysIaw Szustakowski, Leszek Jaroszewicz, Theoretical Analysis Of A Sagnac Fiber Optic Interferometer, „SPIE Proceedings”, 1121, SPIE, 1990, s. 276, DOI10.1117/12.961284 [dostęp 2024-09-30].
  5. Leszek Jaroszewicz [online], Wikipedia, wolna encyklopedia, 24 stycznia 2024 [dostęp 2024-09-30] (pol.).
  6. GrupaWW, Zakład Technicznych Zastosowań Fizyki - Wydział Nowych Technologii i Chemii [online], www.wtc.wat.edu.pl, 14 lipca 2023 [dostęp 2024-09-16] (pol.).
  7. a b Yu. N. Korkishko i inni, High-precision inertial measurement unit IMU-5000, IEEE, marzec 2018, s. 1–4, DOI10.1109/ISISS.2018.8358121, ISBN 978-1-5386-0895-1 [dostęp 2024-09-16].
  8. Leszek R. Jaroszewicz, FOSREM - Fiber-Optic System for Rotational Events&Phenomena Monitoring, „FOSREM.EU”, 20 września 2011 [dostęp 2024-09-15] (ang.).
  9. Inertial navigation systems for space [online], iXblue [dostęp 2024-09-16] (ang.).
  10. Xiyuan Chen, Wei Wang, Extracting and compensating for FOG vibration error based on improved empirical mode decomposition with masking signal, „Applied Optics”, 56 (13), 2017, s. 3848, DOI10.1364/AO.56.003848, ISSN 0003-6935 [dostęp 2024-09-16] (ang.).
  11. Navigation: INS, AHRS, IMU and FLS [online], iXblue [dostęp 2024-09-16] (ang.).
  12. William C. Dickson i inni, Compact fiber optic gyroscopes for platform stabilization, Edward W. Taylor, David A. Cardimona (red.), 24 września 2013, 88760L, DOI10.1117/12.2026852 [dostęp 2024-09-30].
  13. Welcome to the IWGoRS Home page! [online], Rotational Seismology [dostęp 2024-09-16] (ang.).
  14. Geophysical Observatory [online], Site [dostęp 2024-09-30] (ang.).
  15. NOV19 Experiment [online], Rotational Seismology [dostęp 2024-09-16] (ang.).
  16. admin, FFB November Experiment (from 2019-11-18 to 2019-11-22) | FOSREM [online], 21 listopada 2019 [dostęp 2024-09-16] (ang.).
  17. Felix Bernauer i inni, Rotation, Strain, and Translation Sensors Performance Tests with Active Seismic Sources, „Sensors”, 21 (1), 2021, s. 264, DOI10.3390/s21010264, ISSN 1424-8220, PMID33401539, PMCIDPMC7795288 [dostęp 2024-09-16] (ang.).
  18. FOSREM, OCTOBER field experiment 6/7-10-2023 | FOSREM [online], 7 października 2023 [dostęp 2024-09-16] (ang.).
  19. Shuwei Fang i inni, A Segmented Cross-Correlation Algorithm for Dynamic North Finding Using Fiber Optic Gyroscopes, „Sensors (Basel, Switzerland)”, 24 (2), 2024, s. 322, DOI10.3390/s24020322, ISSN 1424-8220, PMID38257415, PMCIDPMC10820623 [dostęp 2024-09-24].
  20. Zhu Zhou i inni, Experimental analysis of the dynamic north-finding method based on a fiber optic gyroscope, „Applied Optics”, 56 (23), 2017, s. 6504–6510, DOI10.1364/AO.56.006504, ISSN 2155-3165 [dostęp 2024-09-30] (ang.).
  21. Zhijun Zhang, Jiyu Sun, Keyong Wu, Study on Technology of Orientation and North-Finding Based on Fiber Optic Gyroscope, „2007 International Conference on Mechatronics and Automation”, 28, IEEE, 2007, s. 2252–2257, DOI10.1109/icma.2007.4303903 [dostęp 2024-09-30].
  22. Yongjian Zhang i inni, A Novel MEMS Gyro North Finder Design Based on the Rotation Modulation Technique, „Sensors”, 17 (5), 2017, s. 973, DOI10.3390/s17050973, ISSN 1424-8220, PMID28452936, PMCIDPMC5464685 [dostęp 2024-09-30] (ang.).