Światowy Dzień Cukrzycy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Światowy Dzień Cukrzycy
World Diabetes Day logo.svg
Dzień 14 listopada
Kraje  ONZ
Typ święta międzynarodowe
Inne nazwy Światowy Dzień Walki z Cukrzycą
Podobne święta Światowy Dzień Zapalenia Płuc ,
Światowy Dzień Wirusowego Zapalenia Wątroby

Światowy Dzień Walki z Cukrzycą (ang. World Diabetes Day) – międzynarodowe święto, obchodzone corocznie 14 listopada, w rocznicę urodzin odkrywcy insuliny, Fredericka Bantinga, ustanowione przez Międzynarodową Federację Diabetologiczną (ang. International Diabetes Federation, IDF) w 1991 roku, w 70. rocznicę odkrycia hormonu (1921).

W 2006 roku Federacja rozpoczęła kampanię „Zjednoczeni na Rzecz Cukrzycy”, mającą na celu zwiększenie ogólnej świadomości społeczeństwa na temat cukrzycy. Odpowiadając na apel IDF i jej członków, oraz m.in. poparcie organizacji diabetologicznych z całego świata, Zgromadzenie Ogólne ONZ ogłosiło rezolucję na rzecz walki z cukrzycą (rezolucja 61/225 z 20 grudnia 2006), ustanawiając dzień 14 listopada Światowym Dniem Cukrzycy Narodów Zjednoczonych[1].
Uznano za konieczne zwiększenie wysiłków w celu promowania i poprawy ludzkiego zdrowia, a także zapewnienie lepszego dostępu do leczenia i edukacji diabetologicznej.

W Polsce, za zgodą Federacji, Polskie Stowarzyszenie Diabetyków organizuje obchody Światowego Dnia Walki z Cukrzycą w rocznicę odkrycia insuliny, tj. 27 czerwca[2].

Zobacz też[edytuj]

Przypisy[edytuj]

  1. tłum. lek med. Sylwia Zawada-Targoni: Zgromadzenie Ogólne ONZ, Rezolucja 61/225. „Medycyna Metaboliczna” nr 2/2007. [dostęp 2012-11-11].
  2. Czerwiec (Dział Promocji Zdrowia, Nadzoru Świadczeń Medycznych i Kontroli Podmiotów Leczniczych). Wojewódzkie Centrum Zdrowia Publicznego w Łodzi, 2010-05-14,. [dostęp 2012-11-11].

Bibliografia[edytuj]