Przejdź do zawartości

Światowy Dzień Statystyki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Światowy Dzień Statystyki
Dzień

20 października

Państwa

 ONZ

Typ święta

międzynarodowe

Znaczenie

kształtowanie społeczeństw na całym świecie w sferze ekonomiczno-gospodarczej i społecznej

Podobne święta

Dzień Statystyki Polskiej

Światowy Dzień Statystyki (ang. World Statistics Day) – święto obchodzone co pięć lat 20 października, ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ (rezolucja 64/267) 3 czerwca 2010 roku z inicjatywy Komisji Statystycznej ONZ.

Obchody Dnia Statystyki mają zwrócić uwagę światowej opinii publicznej na usługi świadczone przez globalny System Informacji Statystycznej (ang. Statistical information system, SIS)[1].

W tym dniu odbywają się w wielu krajach ONZ konferencje i seminaria w celu popularyzacji wiedzy o roli statystyki w procesie decydowania o kierunkach rozwoju gospodarczego i społecznego, a także wzmocnienia zaufania do statystyki publicznej.

Dzień ten stanowi również wyraz uznania dla statystyków za ich wybitny wkład w opracowanie i udostępnianie danych statystycznych stanowiących podstawę dla wielu decyzji podejmowanych przez Rządy, kierownicze gremia gospodarcze i wspólnoty lokalne.

Obchody na świecie[edytuj | edytuj kod]

Francja

We Francji Narodowy Dni Statystyki obchodzone są od 1970 roku z inicjatywy stowarzyszenia statystyki i jej stosowania (fr. Association pour la Statistique et ses Utilisations, ASU). Obecnie kontynuatorem obchodów jest Francuskie Towarzystwo Statystyczne (fr. Société française de statistique, SFdS).

Polska

Od 2008 roku w Polsce obchodzony jest corocznie 9 marca Dzień Statystyki Polskiej, uchwalony na zebraniu Komitetu Statystyki i Ekonometrii PAN[2].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]