Światowy Dzień Uchodźcy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Światowy Dzień Uchodźcy
Dzień 20 czerwca
Kraje  ONZ
Typ święta międzynarodowe
Upamiętnia Dzień Uchodźców Afrykańskich
Inne nazwy Międzynarodowy Dzień Uchodźcy
Podobne święta Międzynarodowy Dzień Migrantów, Dzień Migranta i Uchodźcy (święto katolickie)

Światowy Dzień Uchodźcy, ang. World Refugee Day – coroczne święto obchodzone na świecie 20 czerwca, ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 4 grudnia 2000 roku (rezolucja 55/76). Upamiętnia odwagę i siłę uchodźców na całym świecie.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Obie daty: ustanowienia i obchodów święta, nie są przypadkowe. W 2001 roku na świecie przypadała 50. rocznica uchwalenia Konwencji na temat Statusu Uchodźców (1951)[1]. Jednocześnie Organizacja Jedności Afrykańskiej[2] (OJA) poparła inicjatywę, by Dzień Uchodźcy przypadał w tym samym dniu, co Dzień Uchodźców Afrykańskich, tj. 20 czerwca. Od 2001 roku dzień ten obchodzony jest jako Światowy Dzień Uchodźcy.

Obchody[edytuj | edytuj kod]

W ponad stu krajach odbywają się uroczystości, organizowane są wydarzenia kulturalne oraz szkolenia, jak również konferencje, programy dla rodzin i dzieci, mające na celu zrozumienie potrzeb uchodźców na całym świecie. W Polsce w organizację wydarzeń co roku angażuje się Polska Akcja Humanitarna, a od niedawna także Fundacja Refugee.pl im. M.Jasiczek (wyodrębniła się z istniejącego przy dawnym Centrum Pomocy Uchodźcom PAH, portalu internetowego Refugee.pl, który wystartował 17.06 2005 r.).

W 2005 roku. hasłem obchodów było: „Odwaga nie zna granic”. Ówczesne Centrum Pomocy Uchodźcom PAH zorganizowało wraz z warszawskim Salonem Książki EMPiK (dom towarowy-Junior), wspólne głośne czytanie polskich książek przez uchodźców[3][4].

Hasło obchodów 2010 – „Poznaj swojego sąsiada uchodźcę”[5].

W 2016, Fundacja Refugee.pl wspólnie z Fundacją im. S. Batorego zorganizowała w Warszawie w ramach obchodów Dnia Uchodźcy wielokulturowy Piknik, którego jednym z elementów był Migrujący Tramwaj – na jego trasie można było porozmawiać z uchodźcami, poznać ich osobiste historie, muzykę, zwyczaje[6][7]. W tym roku papież Franciszek w bulli na Światowy Dzień Uchodźcy stwierdził: „Migranci i uchodźcy są dla nas wyzwaniem. Odpowiedź daje Ewangelia miłosierdzia”[8].

Kościół katolicki wobec uchodźców[edytuj | edytuj kod]

W drugą niedzielę po uroczystości Objawienia Pańskiego w Kościele katolickim obchodzony jest Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy.
W instrukcji Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących (1978 r.), która zachęca do regularnego obchodzenia Dnia Migranta, jest zapis, że Dzień ten:
„Jest (on) pomyślany jako odpowiednia okazja dla pobudzenia wspólnot chrześcijańskich do odpowiedzialności wobec braci migrantów oraz do obowiązku współdziałania w rozwiązywaniu ich różnorakich problemów”[9].

Papież Franciszek podkreśla obowiązek pomocy uchodźcom i nawołuje księży katolickich i wszystkich katolików do zwiększonej i rzeczywistej pomocy wszystkim zmuszonym do ucieczki z krajów ogarniętych wojną i prześladowaniami[8]: W związku z nasiloną falą uchodźców (głównie: wojna domowa Syrii), dyskusja i interpretacje słów papieskich na ten temat są żywo obecne w polskiej prasie również katolickiej, mediach społecznościowych, ale także na forach parafialnych czy homiletyce,

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Konwencja dotycząca statusu uchodźców (sporządzona w Genewie dnia 28 lipca 1951 r.).
  2. 9 lipca 2002 roku OJA przekształciła się w Unię Afrykańską.
  3. 20 czerwca – Międzynarodowy Dzień Uchodźcy, Caritas Archidiecezji Warszawskiej, 16 czerwca 2005 [dostęp 2016-06-19].
  4. Warszawa przyjazna uchodźcom | Warszawa – oficjalny portal stolicy Polski, www.um.warszawa.pl [dostęp 2016-06-19].
  5. Światowy Dzień Uchodźcy 2010Tygodnik katolicki „Niedziela” [opublikowano: 2010-06-15].
  6. Obchody Dnia Uchodźcy w Warszawie, 5kilokultury [dostęp 2016-06-19].
  7. Dzień Uchodźcy. W tym roku w Warszawie 17–19 czerwca – Fundacja Refugee.pl, Fundacja Refugee.pl, 30 maja 2016 [dostęp 2016-06-19] (pol.).
  8. a b Ewangelia miłosierdzia odpowiedzią na kryzys migracyjny, papiez.wiara.pl [dostęp 2016-06-19].
  9. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy – materiały na brewiarz.katolik.pl [ostatnia aktualizacja: 03.02.2010].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]