Światowy Dzień Uchodźcy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Światowy Dzień Uchodźcy
Dzień 20 czerwca
Kraje  ONZ
Typ święta międzynarodowe
Upamiętnia Dzień Uchodźców Afrykańskich
Inne nazwy Międzynarodowy Dzień Uchodźcy
Podobne święta Międzynarodowy Dzień Migrantów, Dzień Migranta i Uchodźcy (święto katolickie)

Światowy Dzień Uchodźcy, ang. World Refugee Day – coroczne święto obchodzone na świecie 20 czerwca, ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 4 grudnia 2000 roku (rezolucja 55/76). Upamiętnia odwagę i siłę uchodźców na całym świecie.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Obie daty: ustanowienia i obchodów święta, nie są przypadkowe. W 2001 roku na świecie przypadała 50. rocznica uchwalenia Konwencji na temat Statusu Uchodźców (1951)[1]. Jednocześnie Organizacja Jedności Afrykańskiej[2] (OJA) poparła inicjatywę, by Dzień Uchodźcy przypadał w tym samym dniu, co Dzień Uchodźców Afrykańskich, tj. 20 czerwca. Od 2001 roku dzień ten obchodzony jest jako Światowy Dzień Uchodźcy.

Obchody[edytuj | edytuj kod]

W ponad stu krajach odbywają się uroczystości, organizowane są wydarzenia kulturalne oraz szkolenia, jak również konferencje, programy dla rodzin i dzieci, mające na celu zrozumienie potrzeb uchodźców na całym świecie. W Polsce w organizację wydarzeń co roku angażuje się Polska Akcja Humanitarna, a od niedawna także Fundacja Refugee.pl im. M.Jasiczek (wyodrębniła się z istniejącego przy dawnym Centrum Pomocy Uchodźcom PAH, portalu internetowego Refugee.pl, który wystartował 17.06 2005 r.).

W 2005 roku. hasłem obchodów było: ,,Odwaga nie zna granic". Ówczesne Centrum Pomocy Uchodźcom PAH zorganizowało wraz z warszawskim Salonem Książki EMPiK (dom towarowy-Junior), wspólne głośne czytanie polskich książek przez uchodźców[3][4].

Hasło obchodów 2010 – „Poznaj swojego sąsiada uchodźcę”[5].

W 2016, Fundacja Refugee.pl wspólnie z Fundacją im. S. Batorego zorganizowała w Warszawie w ramach obchodów Dnia Uchodźcy wielokulturowy Piknik, którego jednym z elementów był Migrujący Tramwaj - na jego trasie można było porozmawiać z uchodźcami, poznać ich osobiste historie, muzykę, zwyczaje[6][7]. W tym roku papież Franciszek w bulli na Światowy Dzień Uchodźcy stwierdził: „Migranci i uchodźcy są dla nas wyzwaniem. Odpowiedź daje Ewangelia miłosierdzia”[8].

Kościół katolicki wobec uchodźców[edytuj | edytuj kod]

W drugą niedzielę po uroczystości Objawienia Pańskiego w Kościele katolickim obchodzony jest Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy.
W instrukcji Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących (1978 r.), która zachęca do regularnego obchodzenia Dnia Migranta, jest zapis, że Dzień ten:
"Jest (on) pomyślany jako odpowiednia okazja dla pobudzenia wspólnot chrześcijańskich do odpowiedzialności wobec braci migrantów oraz do obowiązku współdziałania w rozwiązywaniu ich różnorakich problemów"[9].

Papież Franciszek podkreśla obowiązek pomocy uchodźcom i nawołuje księży katolickich i wszystkich katolików do zwiększonej i rzeczywistej pomocy wszystkim zmuszonym do ucieczki z krajów ogarniętych wojną i prześladowaniami[8]: W związku z nasiloną falą uchodźców (głównie: wojna domowa Syrii), dyskusja i interpretacje słów papieskich na ten temat są żywo obecne w polskiej prasie również katolickiej, mediach społecznościowych, ale także na forach parafialnych czy homiletyce,

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Konwencja dotycząca statusu uchodźców (sporządzona w Genewie dnia 28 lipca 1951 r.)
  2. 9 lipca 2002 roku OJA przekształciła się w Unię Afrykańską.
  3. 20 czerwca - Międzynarodowy Dzień Uchodźcy, Caritas Archidiecezji Warszawskiej, 16 czerwca 2005 [dostęp 2016-06-19].
  4. Warszawa przyjazna uchodźcom | Warszawa - oficjalny portal stolicy Polski, www.um.warszawa.pl [dostęp 2016-06-19].
  5. Światowy Dzień Uchodźcy 2010 - Tygodnik katolicki "Niedziela" [opublikowano: 2010-06-15]
  6. Obchody Dnia Uchodźcy w Warszawie, 5kilokultury [dostęp 2016-06-19].
  7. Dzień Uchodźcy. W tym roku w Warszawie 17-19 czerwca – Fundacja Refugee.pl, Fundacja Refugee.pl, 30 maja 2016 [dostęp 2016-06-19] (pol.).
  8. a b Ewangelia miłosierdzia odpowiedzią na kryzys migracyjny, papiez.wiara.pl [dostęp 2016-06-19].
  9. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy - materiały na brewiarz.katolik.pl [ostatnia aktualizacja: 03.02.2010]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]