Światowy Dzień Uchodźcy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Światowy Dzień Uchodźcy
Dzień 20 czerwca
Kraje  ONZ
Typ święta międzynarodowe
Upamiętnia Dzień Uchodźców Afrykańskich
Inne nazwy Międzynarodowy Dzień Uchodźcy
Podobne święta Międzynarodowy Dzień Migrantów, Dzień Migranta i Uchodźcy (święto katolickie)

Światowy Dzień Uchodźcy, ang. World Refugee Day – coroczne święto obchodzone na świecie 20 czerwca, ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 4 grudnia 2000 roku (rezolucja 55/76). Upamiętnia odwagę i siłę uchodźców na całym świecie.

Historia[edytuj]

Obie daty: ustanowienia i obchodów święta, nie są przypadkowe. W 2001 roku na świecie przypadała 50. rocznica uchwalenia Konwencji na temat Statusu Uchodźców (1951)[1]. Jednocześnie Organizacja Jedności Afrykańskiej[2] (OJA) poparła inicjatywę, by Dzień Uchodźcy przypadał w tym samym dniu, co Dzień Uchodźców Afrykańskich, tj. 20 czerwca. Od 2001 roku dzień ten obchodzony jest jako Światowy Dzień Uchodźcy.

Obchody[edytuj]

W ponad stu krajach odbywają się uroczystości, organizowane są wydarzenia kulturalne oraz szkolenia, jak również konferencje, programy dla rodzin i dzieci, mające na celu zrozumienie potrzeb uchodźców na całym świecie.

Hasło obchodów 2010 – „Poznaj swojego sąsiada uchodźcę”[3].

Kościół katolicki wobec uchodźców[edytuj]

W drugą niedzielę po uroczystości Objawienia Pańskiego w Kościele katolickim obchodzony jest Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy.
W instrukcji Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących (1978 r.), która zachęca do regularnego obchodzenia Dnia Migranta, jest zapis, że Dzień ten:
"Jest (on) pomyślany jako odpowiednia okazja dla pobudzenia wspólnot chrześcijańskich do odpowiedzialności wobec braci migrantów oraz do obowiązku współdziałania w rozwiązywaniu ich różnorakich problemów"[4].

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

  1. Konwencja dotycząca statusu uchodźców (sporządzona w Genewie dnia 28 lipca 1951 r.)
  2. 9 lipca 2002 roku OJA przekształciła się w Unię Afrykańską.
  3. Światowy Dzień Uchodźcy 2010 - Tygodnik katolicki "Niedziela" [opublikowano: 2010-06-15]
  4. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy - materiały na brewiarz.katolik.pl [ostatnia aktualizacja: 03.02.2010]

Bibliografia[edytuj]