Światowy Dzień Wścieklizny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Światowy Dzień Wścieklizny
Ilustracja
Logo World Rabies Day (2010).
Dzień

28 września

Typ święta

międzynarodowe

Znaczenie

zapobieganie i eliminacja wścieklizny wśród ludzi i zwierząt

Inne nazwy

Światowy Dzień Walki z Wścieklizną

Podobne święta

Światowy Dzień AIDS

Światowy Dzień Wścieklizny (ang. World Rabies Day, WRD) – międzynarodowa kampania obchodzona corocznie 28 września z inicjatywy amerykańskiej organizacji non-profit (ang.) Global Alliance for Rabies Control (ARC) i Ośrodków Kontroli i Prewencji Chorób (ang. Centers for Disease Control and Prevention, CDC) w Stanach Zjednoczonych[1].

Początkowo Dzień Wścieklizny obchodzony w USA i Wielkiej Brytanii zyskał poparcie w innych państwach, wśród Organizacji Narodów Zjednoczonych, a także został ujęty w kalendarzu weterynaryjnym Unii Europejskiej[2].

Pierwszy Światowy Dzień Wścieklizny zorganizowano 8 września 2007 w Atlancie. Współfinansowany był przez światowe organizacje: Zdrowia (WHO), Zdrowia Zwierząt (OIE) i (ang.) Pan American Health Organization (PAHO/AMRO). Udział w nim wzięło 393 tysięcy ludzi z 74 krajów[3].

Współorganizatorem imprez towarzyszących temu wydarzeniu jest WHO[4], które chce zaznaczyć powagę problemu, jakim jest wścieklizna i wskazać środki, jakie mogą podjąć kraje rozwijające się aby zapobiec tej groźnej chorobie zakaźnej.

Światowy Dzień Walki z Wścieklizną ma na celu podnoszenie świadomości na temat efektów tej choroby u zwierząt i ludzi, propagowanie wiedzy na temat jej zapobiegania i eliminowania u ludzi przez zwalczanie wścieklizny wśród zwierząt.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. World Rabies Day (ang.). Oficjalna strona. [dostęp 2012-01-11].
  2. Kalendarz weterynaryjny UE 2009-2011 (archiwum) (ang.). UE. [dostęp 2012-01-11].
  3. Historia Światowego Dnia Wścieklizny (ang.). WHO. [dostęp 2012-01-11].
  4. World Rabies Day (ang.). Oficjalna strona WHO. [dostęp 2013-02-24].