Żółta plamistość liści kukurydzy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Objawy na liściu kukurydzy
Exserohilum turcicum a1 (2).jpg

Żółta plamistość liści kukurydzygrzybowa choroba roślin zwana również helmintosporiozą, wywoływana przez Exserohilum turcicum. Występuje w południowej Polsce, czyli w najcieplejszych rejonach uprawy kukurydzy[1]. Atakuje kukurydzę i sorgo[2].

Etiologia[edytuj | edytuj kod]

Grzyb zimuje na resztkach pożniwnych jak i na ziarnie siewnym w postaci grzybni i zarodników. Chorobie sprzyja wiatr, umiarkowanie deszczowa pogoda, uszkodzenie liści przez mszyce oraz porażenie przez inne grzyby. Pierwsze objawy choroby pojawiają się na dolnych liściach później na środkowych oraz liściach okrywowych kolb[1].

Objawy[edytuj | edytuj kod]

Objawy występują najpierw jako wodniste szarozielone plamy, a następnie szarobrunatne z ciemnobrunatną lub czerwonofioletową obwódką. Plamy są owalne, często o nieregularnych wydłużonych brzegach, w środku ciemniejące. Jeżeli na liściu wystąpi kilka plam to blaszka liściowa pęka i liść zasycha. Choroba ta powoduje kilkuprocentowe straty plonu ziarna i pogorszenie jakości paszy[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Franciszek Lisowicz, Agata Tekiela: Szkodniki i choroby kukurydzy oraz ich zwalczanie. W: Technologia produkcji kukurydzy. Andrzej Dubas (red.). Warszawa: Wydawnictwo Wieś Jutra, 2004, s. 59.
  2. Studies of Sorghum leaf blight incited by Exserohilum turcicum (Pass.) Leo. & Suggs.. [dostęp 2016-08-15].