Przejdź do zawartości

Kukurydza zwyczajna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kukurydza zwyczajna
Ilustracja
Systematyka[1][2]
Domena

eukarionty

Królestwo

rośliny

Podkrólestwo

rośliny zielone

Nadgromada

rośliny telomowe

Gromada

rośliny naczyniowe

Podgromada

rośliny nasienne

Nadklasa

okrytonasienne

Klasa

Magnoliopsida

Nadrząd

liliopodobne (≡ jednoliścienne)

Rząd

wiechlinowce

Rodzina

wiechlinowate

Rodzaj

kukurydza

Gatunek

kukurydza zwyczajna

Nazwa systematyczna
Zea mays L.
Sp. pl. 2:971. 1753
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[3]

Kukurydza zwyczajna (Zea mays) – gatunek rośliny jednorocznej z rodziny wiechlinowatych. Roślina ciepło- i światłolubna[4]. Należy do zbóż. Pochodzi z Meksyku, ale nie występuje w formie dzikiej. Największymi producentami są Stany Zjednoczone, Chiny i Brazylia. W 2018 roku produkcja na świecie wyniosła 1147,6 mln ton[5].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Kukurydza była uprawiana w Meksyku już co najmniej 6,7 tys. lat temu[potrzebny przypis]. Kultury starożytnych Majów i Azteków są silnie związane z uprawą kukurydzy. Była ona dla nich bazą materialną, obiektem wierzeń i kultu religijnego. Pierwsze sposoby korzystania z kukurydzy opisał Krzysztof Kolumb, on też podobno nadał jej nazwę „mais”[6]. Po odkryciu Ameryki kukurydza została przywieziona do Australii, Azji, Afryki i Europy. Najwcześniej uprawa kukurydzy skoncentrowała się w Portugalii i Hiszpanii. Na przełomie XVI i XVII wieku dotarła do Szwajcarii, Francji, Włoch, krajów bałkańskich i północnej Europy.

Do Polski to zboże przywieziono z Rumunii lub Węgier w XVIII w.[7]

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Pokrój
O wzniesionym, pojedynczym źdźble, wysokości 0,5 do 2,5 m – zależnie od odmiany (w tropikach nawet do 6 m).
Łodyga
W węzłach pełna, międzywęźla wypełnione gąbczastym rdzeniem. W wilgotniejszym klimacie niektóre odmiany w węzłach tworzą przybyszowe korzenie podporowe.
Liście
Skrętoległe, sfalowane, o szerokiej blaszce i krótkim języczku, z wierzchu lekko omszone, pojedynczo wyrastające z węzła.
Kwiaty
Roślina jednopienna i wiatropylna (anemogamia). Kwiatostany kwiatów męskich w postaci wiechy złożonej o długości 10 do 40 cm są osadzone na wierzchołkach źdźbeł. Wiecha składa się z licznych, dwukwiatowych kłosków osadzony parami, spiralnie, na osi kwiatostanowej. W kwiecie trzy pręciki z pylnikami zawierającymi do 2500 ziaren pyłku. Kwiatostany żeńskie osadzone na skróconych pędach bocznych przekształconych w osadki tworzące kolby stojące pojedynczo w pachwinach liści, okryte pochwami liściowymi. Kłoski kolby są dwukwiatowe, z których jeden ma normalnie rozwinięty słupek z bardzo długim znamieniem (nawet do 70 cm), drugi jest szczątkowy, niezdolny do zapłodnienia i tworzenia nasion. Masa kwitnącej kolby waha się od 40 do 500 g.
Owoc
Ziarniak o bardzo zmiennym kształcie i ubarwieniu zależnym od odmiany (patrz zdjęcie). Dojrzałe od koloru białego poprzez żółty, pomarańczowy, brunatny do ciemnofioletowego.
System korzeniowy
Wiązkowy, sięgający od 100 do 200 cm w głąb gleby. Niektóre odmiany wydzielają do gleby substancje zapachowe wabiące maleńkie nicienie, a te zabijają larwy szkodników – stonkę kukurydzianą.
Kwitnąca kolba kukurydzy cukrowej

Systematyka[edytuj | edytuj kod]

W obrębie gatunku wyróżnia się cztery podgatunki i bardzo liczne odmiany uprawne i ich grupy.

Podgatunki[8]:

 • Zea mays L. subsp. huehuetenangensis (H. H. Iltis & Doebley) Doebley
 • Zea mays L. subsp. mays
 • Zea mays L. subsp. mexicana (Schrad.) H. H. Iltis
 • Zea mays L. subsp. parviglumis H. H. Iltis & Doebley

Grupy odmian uprawnych[9]:

 • Zea mays L. subsp. mays Grupa Amylacea
 • Zea mays L. subsp. mays Grupa Everta – kukurydza pękająca
 • Zea mays L. subsp. mays Grupa Indentata – kukurydza koński ząb – owoce tworzą ziarna spłaszczone, o wydłużonym kształcie z wgłębieniem na wierzchołku. Zaletą odmiany jest tworzenie bardzo dużej ilości masy zielonej, która w postaci zielonki, kiszonki oraz zmielonego suszu jest bardzo cenną paszą dla bydła i trzody.
 • Zea mays L. subsp. mays Grupa Indurata – kukurydza twarda (kukurydza zwykła) – wyróżnia się odmiany drobno- i gruboziarniste. Ziarna mają gładkie, głównie o barwie żółtopomarańczowej i szklistym przełomie. Ziarno w postaci śrutowanej jest jedną z najcenniejszych pasz dla tuczników. Jednocześnie służy do produkcji mąk i kasz.
 • Zea mays L. subsp. mays Grupa Saccharata – kukurydza cukrowa – Ziarno pomarszczone, wewnątrz szkliste. Najczęściej wykorzystywana jako warzywo do produkcji mrożonek i konserw.
Kolby różnych odmian

Zastosowanie[edytuj | edytuj kod]

Podstawowe kierunki wykorzystania kukurydzy[10]:

Wykorzystanie w sztuce kulinarnej i przemyśle spożywczym[edytuj | edytuj kod]

Dzbanek syropu kukurydzianego

Kukurydza stanowi istotny składnik kuchni meksykańskiej.

 Osobny artykuł: nixtamalizacja.

W innych kuchniach, wśród najbardziej znanych potraw z kukurydzy wyróżnić można polentę i mamałygę.

Przykładowe produkty wytwarzane z ziaren kukurydzy, dostępne w handlu:

Wartość odżywcza
Kukurydza, kolby
(100 g)
Wartość energetyczna 487 kJ (116 kcal)
Białka 3,7 g
Węglowodany 23,4 g
Tłuszcze 1,5 g
Woda 70,9 g
Dane liczbowe na podstawie: [11]
Wartości RDA i AI wyznaczone na podstawie danych Institute of Health[12]
Wartość odżywcza
Olej kukurydziany
(100 g)
Wartość energetyczna 3700 kJ (884 kcal)
Białka 0 g
Węglowodany 0 g
Tłuszcze 100 g
Woda 0 g
Dane liczbowe na podstawie: [11]
Wartości RDA i AI wyznaczone na podstawie danych Institute of Health[12]

Nasiona kukurydzy zwyczajnej stosowane są także jako popularna przynęta wędkarska przy połowie karpia, amura oraz innych ryb spokojnego żeru[13].

Roślina lecznicza[edytuj | edytuj kod]

 • Surowiec zielarski: Znamię kukurydzy – Stigma Maydis, skrobia kukurydziana – Amylum Maydis
 • Działanie: znamiona kukurydzy stosuje się jako lek moczopędny oraz w pewnym stopniu przeciwzapalny i rozkurczowy w przypadku trudności w oddawaniu moczu. W zapaleniu miedniczek nerkowych i pęcherza oraz w obrzękach wywołanych niewydolnością krążenia i nerek. Stosuje się je również jako lek żółciopędny i pomocniczo w zapaleniu wątroby[14]. Skrobia jest stosowana jako środek pomocniczy w produkcji preparatów farmaceutycznych[15].

Znaczenie kulturowe[edytuj | edytuj kod]

Uprawa[edytuj | edytuj kod]

Łan kukurydzy

Roślina uprawna – cechuje ją duża wydajność i wartość pokarmowa. W krajach słabo rozwiniętych jest podstawą wyżywienia, w krajach wysoko rozwiniętych – stosowana jest głównie jako pasza dla zwierząt gospodarskich.

Kukurydza jest ciepłolubna do zakiełkowania potrzebuje temperatury powyżej 10 °C, a w kolejnych etapach wegetacji powyżej 16 °C. W temperaturze około 22 °C następuje największy przyrost kukurydzy. W związku z tym idealne warunki dla rozwoju rośliny zapewnia klimat podzwrotnikowy, dobrze adaptuje się również w klimacie umiarkowanym. Pomimo dużych wymagań klimatycznych, kukurydza posiada duże zdolności do przystosowywania się do różnych warunków środowiskowych, uprawiana jest bowiem nawet na relatywnie wysokich szerokościach geograficznych (56°N w Kanadzie i Rosji).

W Europie główne obszary uprawy kukurydzy występują na terenach Ukrainy, Rumunii, Węgier, Francji oraz Serbii. Dzięki bogatemu i głębokiemu systemowi korzeniowemu kukurydza ma niższe wymagania wodne w porównaniu z innymi zbożami. Dobrze radzi sobie w czasie niedoboru wilgoci. Optymalne warunki wilgotnościowe stwarza klimat o rocznych opadach w wysokości 450–600 mm oraz korzystnym ich rozkładzie w czasie wegetacji.

Wymagania glebowe dla kukurydzy nie są wysokie, może być uprawiana na różnych glebach, niemniej preferuje gleby głębokie, ciepłe o dużej pojemności wodnej takie jak czarnoziemy, czarne zimie oraz lessy. Najlepszy odczyn gleby dla kukurydzy to obojętny[7].

Istotne znaczenie dla wielkości plonów ma także gęstość siewu. W przypadku gleb cięższych, zasobnych w wodę i składniki pokarmowe, lepsze plony uzyskuje się przy większej obsadzie roślin. W przypadku gleb lżejszych, gdzie ilość składników pokarmowych jest mniejsza, lepsze plonowanie uzyskuje się przy mniejszej obsadzie roślin[17].

Kukurydza może być uprawiana po sobie, źle reaguje na stanowiska zbierane wcześniej ciężkim sprzętem mechanicznym, ponieważ ziemia jest zbita np. po burakach cukrowych. Zabiegi gleby na wiosnę należy ograniczyć do minimum (jeden przejazd agregatem uprawnym, głębokość 5–7 cm), orka zimowa około 30 cm[18].

Kukurydza bardzo zdecydowanie reaguje na stosowanie uproszczeń w uprawie roli, co objawia się opóźnionymi wschodami, wolniejszym rozwojem aż w końcu mniejszą wysokością i z reguły niższym plonem w porównaniu z uprawą tradycyjną[19].

Możliwości plonowania kukurydzy określa się na 250 kwintali suchego ziarna z hektara[10].

Odmiany kukurydzy różnią się wczesnością dojrzewania. Przyjęto system cyfrowych oznaczeń grup wczesności zwanych liczbami FAO[20]:

 • Do FAO 190 – odmiany bardzo wczesne
 • FAO 200-220 – odmiany wczesne
 • FAO 230-240 – odmiany średnio wczesne
 • FAO 250-290 – odmiany średnio późne
 • FAO 300 i powyżej – odmiany późne

Lista największych producentów kukurydzy na świecie w 2018 roku[5]

Lp. Państwo Ilość (tony)
1  Stany Zjednoczone 392.450.840
2  Chiny 257.173.900
3  Brazylia 82.288.298
4  Argentyna 43.462.323
5  Ukraina 35.801.050
6  Indonezja 30.253.938
7  Indie 27.820.000
8  Meksyk 27.169.977
9  Rumunia 18.663.939
10  Kanada 13.884.800
11  Francja 12.667.393
12  Południowa Afryka 12.510.000
13  Rosja 11.419.020
14  Nigeria 10.155.027
15  Węgry 7.963.217
16  Filipiny 7.771.919
17  Etiopia 7.360.201
18  Egipt 7.300.000
19  Serbia 6.964.770
20  Pakistan 6.308.897
 Polska 3.864.028
Świat 1.147.621.938

Produkcja kukurydzy w Polsce[edytuj | edytuj kod]

W latach 1961–1974 uprawiano w Polsce kukurydzę na niewielką skalę. Przeciętna produkcja wynosiła 15,5 tysiąca ton. Od roku 1975 (a zwłaszcza od 1988 r.) notuje się dynamiczny wzrost plonów przedzielany okresami względnej stagnacji. W 2012 r. produkcja sięgnęła 4 miliony ton, co czyni kukurydzę jednym z najważniejszych zbóż w Polsce[21]. W Polsce zbiory za rok 2021 wyniosły 7,5 mln ton[22].

Produkcja kukurydzy w Polsce w latach 1961–2012. Źródło – Faostat

Polska posiada dobre warunki do uprawy kukurydzy. Termin siewu kukurydzy przypada na okres od 20 kwietnia do 5 maja. Przy średnich opadach rocznych 500–800 mm, których najwięcej jest w lipcu, warunki wodne są odpowiednie. Wtedy też przypada najintensywniejszy wzrost kukurydzy. W okresie sierpnia i września, kiedy następuje dojrzewanie kukurydzy w naszym klimacie, pogoda jest słoneczna i umiarkowanie ciepła – co sprzyja dojrzewaniu ziarna.        

W Polsce występuje duża różnorodność gleb, które w większości są odpowiednie pod uprawę kukurydzy dlatego można ją spotkać w zasadzie we wszystkich województwach w Polsce. Tylko na glebach ciężkich, zimnych, podmokłych, zbyt suchych, górskich i podgórskich nie jest ona uprawiana[7].

Plony i zbiory kukurydzy w Polsce w 2016 r.[23]

Choroby[edytuj | edytuj kod]

Niedobór fosforu, objawy w postaci fioletowych przebarwień na młodych roślinach

U nowoczesnych odmian kukurydzy liście i łodygi pozostają zielone aż do pełnej dojrzałości, dłużej asymilują i mają większą odporność na fuzariozę (przedwczesne zasychanie łodyg i wyleganie)[25].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Michael A. Ruggiero i inni, A Higher Level Classification of All Living Organisms, „PLOS One”, 10 (4), 2015, art. nr e0119248, DOI10.1371/journal.pone.0119248, PMID25923521, PMCIDPMC4418965 [dostęp 2020-02-20] (ang.).
 2. Peter F. Stevens, Angiosperm Phylogeny Website, Missouri Botanical Garden, 2001– [dostęp 2011-01-16] (ang.).
 3. Zea mays, [w:] The IUCN Red List of Threatened Species (ang.).
 4. K. Felczyński, Kukurydza, Karczoch, Kadr, 29 stycznia 2016.
 5. a b Food and Agriculture Organization of the United Nations, Statistical Database FAOSTAT [dostęp 2020-03-11].
 6. H. Hobhouse, Ziarna zmian. Sześć roślin, które zmieniły oblicze świata., 29 stycznia 2016.
 7. a b c J. Hers, Szczegółowa uprawa roślin, 1979.
 8. Takson: Zea mays. [w:] Germplasm Resources Information Network (GRIN) [on-line]. United States Department of Agriculture. [dostęp 2011-01-16]. (ang.).
 9. Sorting Zea mays. [w:] Multilingual Multiscript Plant Names Database [on-line]. [dostęp 2011-01-16]. (ang.).
 10. a b Jakość, [w:] Tadeusz Michalski, Wymagania jakościowe ziarna kukurydzy w przetwórstwie młynarskim, „Przegląd Zbożowo-Młynarski”, luty 2006.
 11. a b Hanna Kunachowicz; Beata Przygoda; Irena Nadolna; Krystyna Iwanow: Tabele składu i wartości odżywczej żywności. Wyd. II zmienione. Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2017, s. 294.469. ISBN 978-83-200-5311-1.
 12. a b Dietary Reference Intakes Tables and Application. Institute of Health. The National Academies of Sciences, Engineering, and Medicine. (ang.).
 13. Daniel Kurzyński, Wszystko co powinieneś wiedzieć o kukurydzy. - [online].
 14. Ożarowski A., Jaroniewski W. „Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie”.
 15. Stanisław Kohlmünzer: Farmakognozja: podręcznik dla studentów farmacji. Wyd. V unowocześnione. Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2003, s. 669. ISBN 83-200-2846-9.
 16. Praca zbiorowa: Oxford – Wielka Historia Świata. Cywilizacje Europy. Anglia – Słowianie. Cywilizacje Australii i Oceanii. Papuasi. T. 13. Poznań: Polskie Media Amer.Com, 2006, s. 73. ISBN 83-7425-368-1.
 17. Zyta Waraczewska, Siew kukurydzy – co zrobić, aby uzyskać wysoki plon?, [w:] MojaRola.pl [online], KMedia, 27 stycznia 2019 [dostęp 2019-02-17] [zarchiwizowane z adresu 2019-02-13] (pol.).
 18. Maria Walerowska, Kukurydza w mistrzowskiej uprawie, 29 stycznia 2016.
 19. Andrzej Biskupski, Stanisław Włodek, Jan Pabin, Wpływ zróżnicowanej uprawy roli na wybrane wskaźniki architektury łanu i plonowanie roślin, 2009.
 20. Andrzej Zaliwski, Tadeusz Górski, Prawdopodobieństwo dojrzewania kukurydzy, 29 stycznia 2016.
 21. FAOSTAT. [dostęp 2014-05-20]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-09-10)]. (ang.).
 22. Takich zbiorów kukurydzy jeszcze nie było. Wielkopolska zajęła 1 miejscu w rankingu [online], 26 stycznia 2022 [dostęp 2022-06-19] (pol.).
 23. Główny Urząd Statystyczny / Obszary tematyczne / Rolnictwo. Leśnictwo / Uprawy rolne i ogrodnicze [online], stat.gov.pl [dostęp 2020-07-09] (pol.).
 24. a b c Zbigniew Borecki, Małgorzata Solenberg (red.), Polskie nazwy chorób roślin uprawnych, wyd. 2, Poznań: Polskie Towarzystwo Fitopatologiczne, 2017, ISBN 978-83-948769-0-6.
 25. Janiak Waldemar, Nowe odmiany kukurydzy 2015, 29 stycznia 2016.