Żabka (sieć sklepów)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez Teysz Kamieński (dyskusja | edycje) o 01:50, 12 sie 2009. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.
Jedna z "Żabek" w Poznaniu

Żabka - sieć niewielkich sklepów (typu convenience) działających w Polsce i w Czechach, na zasadzie franczyzy, umożliwiających klientom drobne zakupy spożywcze. Charakterystyczne logo - zielona żabka na żółtym, półeliptycznym tle. Centrala sieci mieści się w Poznaniu.

Historia

Sieć została stworzona w 1998 r. przez byłego właściciela firmy Elektromis Mariusza Świtalskiego, który wcześniej uruchomił sieć hurtowni "Eurocash" oraz sklepów "Biedronka". Sklepy, czynne codziennie od 6:00 do 23:00, otwierane są zasadniczo (wg zapowiedzi opublikowanych przez właścicieli) w miejscowościach ponad 5 tys. mieszkańców; w październiku 2005 sklepów tej sieci było około 1700. Zysk firmy w roku 2005 wyniósł 6 mln PLN [1].

W maju 2007 roku Mariusz Świtalski sprzedał sieć "Żabka" czeskiemu inwestorowi Penta Investments[2].

30 maja 2008 roku doszło do połączenia dwóch spółek: Żabka Polska SA i Anura SA, poprzez przejęcie przez spółkę Anura spółki Żabka Polska SA. Jak głosi oficjalny komunikat zarządu spółki: ...spółka ANURA SA przejęła nazwę spółki przejmowanej i tym samym od dnia 30.05.2008 r. posługuje się nazwą Żabka Polska SA.

Struktura organizacyjna spółki

Struktura organizacyjna Żabki oparta jest o strukturę tradycyjnej spółki akcyjnej. Głównymi organami firmy są: zgromadzenie akcjonariuszy, rada nadzorcza oraz zarząd. Zarządowi przewodniczy Prezes zarządu. Bezpośrednio zarządowi podlega także 10 departamentów odpowiedzialnych za prawidłowe funkcjonowanie sieci: min. sprzedaży, handlowy, ekspansji, logistyki czy marketingu. Ważnym elementem działalności spółki są także pracownicy rozsiani po terenie całego kraju zwłaszcza szefowie makroregionów oraz podlegli im szefowie regionów odpowiedzialni za prawidłowe funkcjonowanie sklepów.

Oskarżenia o wyzysk ajentów

W 2005 roku w mediach pojawiły się relacje ajentów sklepów "Żabki" oskarżających sieć o wpędzanie ich w długi poprzez zmuszanie do zakupu towarów w ilościach nieadekwatnych do lokalnego popytu. Podczas szkoleń ajentów przy pomocy technik psychomanipulacyjnych wymuszano rzekomo na nich bezwzględną uległość wobec centrali firmy [3]. Firma wygrywa wszystkie procesy z byłymi ajentami, ponieważ jej roszczenia zabezpieczone są podpisanymi przez nich wekslami in blanco. Oskarżenia o wyzysk ajentów oraz wymuszania na nich fałszowania podpisów na wekslach in blanco badają krakowscy prokuratorzy [1].

Linki zewnętrzne

Szablon:Stub