Żerdno (jezioro)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Żerdno (Jezioro Srebrne)
Ilustracja
Położenie
Państwo  Polska
Miejscowości nadbrzeżne Żerdno
Wysokość lustra 128,5 m n.p.m.
Morfometria
Powierzchnia 2,05 km²
Wymiary
• max długość
• max szerokość

3 km
1,1 km
Głębokość
• średnia
• maksymalna

15,2 m
36 m
Hydrologia
Klasa jakości wody II[1] (w roku 2011)
Rzeki zasilające Drawa
Rzeki wypływające Drawa
Położenie na mapie gminy Czaplinek
Mapa konturowa gminy Czaplinek, blisko centrum u góry znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Żerdno (Jezioro Srebrne)”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry po lewej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Żerdno (Jezioro Srebrne)”
Położenie na mapie województwa zachodniopomorskiego
Mapa konturowa województwa zachodniopomorskiego, po prawej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Żerdno (Jezioro Srebrne)”
Położenie na mapie powiatu drawskiego
Mapa konturowa powiatu drawskiego, u góry po prawej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Żerdno (Jezioro Srebrne)”
Ziemia53°36′19″N 16°12′49″E/53,605278 16,213611

Żerdnojezioro na Pojezierzu Drawskim w powiecie drawskim (województwo zachodniopomorskie). Połączone jest z wielkim jeziorem Drawsko rzeką Drawą, położone przy trasie CzaplinekPołczyn-Zdrój, w sąsiedztwie wioski Stare Drawsko. Zwane również Jeziorem Srebrnym ze względu na czystość wody (I klasa czystości). W 2011 zaliczone do II klasy czystości wód[1].

Jezioro dość spokojne, nie spotyka się tu dużej fali. Ma dość niskie brzegi porośnięte lasem liściastym i brzozą. Pobudowane są tu dość liczne kładki i pomosty.

Rybostan jeziora podobny jest do jeziora Drawskiego – można tu złowić wiele gatunków ryb słodkowodnych, a w szczególności okonie dochodzące wagą do 2 kg.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]