Żwirownia Odra

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Żwirownia Odrażwirownia działająca w latach 1903–2001 w miejscowości Odra w województwie śląskim.

Żwirownia powstała w 1903 roku i należała do trzech braci Goldmanów z Koźla. Przed II wojną światową zakład wydobywał różne rodzaje żwiru. Należały do niego budynek administracyjno-gospodarczy oraz drewniana kuźnia, a także dwie parowe pogłębiarki pływające, parowy dźwig na szynach i barki służące do transportu surowca. Po wojnie zakład przeszedł na własność państwa. Zużytą pogłębiarkę zastąpiono nową, choć już używaną, sprowadzoną z Czech, skąd także przywieziono drugi dźwig. Zakład wyspecjalizował się w produkcji pospółki. Do pomocy przy transporcie sprowadzono holowniki, wybudowano także bocznicę kolejową. Początkowo po wojnie w zakładzie przy ręcznych robotach odkrywkowych pracowało 250–300 osób. Zatrudnieni byli w nim głównie mieszkańcy Odry oraz okolicznej Olzy i Zabełkowa. Prace odbywały się w systemie trójzmianowym, pracowano także w niedziele. W przeciwieństwie do sąsiedniej żwirowni Olza, żwirownia Odra nigdy nie wydobywała żwiru z koryta rzeki Odry. Zakład zakończył działalność w 2001 roku. Zalane wodą wyrobiska, porośnięte roślinnością na brzegach są obecnie siedliskiem dla wielu gatunków zwierząt[1]. Powstałe bagry są także wykorzystywane przez wędkarzy[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Daniel Jakubczyk. Tu jest moje miejsce, tu jest mój dom... (7) cd.: Żwirownie w Odrze i Olzie. „U nas”. 06/185/2008, s. 10, czerwiec 2008. Wiejski Dom Kultury Gorzyce. ISSN 1427-7360 (pol.). 
  2. Uchwała Nr XXXIV/290/09 Rady Gminy Gorzyce z dnia 15 października 2009 r. w sprawie zatwierdzenia Planu Odnowy Miejscowości Odra, s. 11. Uchwała dostępna online w dwóch częściach: cz. 1 i cz. 2.