AIM-95 Agile

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
AIM-95

AIM-95 Agile – (ang. zwinny) amerykański kierowany pocisk rakietowy klasy powietrze-powietrze, projektowany przez US Navy jako bardziej zaawansowany następca AIM-9 Sidewinder zdolny do atakowania celów pod każdym kątem, a nie tylko z tylnej półsfery. Nowy pocisk miał posiadać zdolność wystrzel i zapomnij ( fire-and-forget), umożliwiającą oddalenie się samolotu-nosiciela zaraz po wystrzeleniu, a dużą zwrotność miał zapewnić silnik rakietowy na stały materiał pędny z wektorowanym ciągiem.

W tym samym czasie USAF prowadziły program rozwojowy własnego pocisku AIM-82 dla samolotu F-15 Eagle, ale ponieważ oba pociski miały spełniać te same zadania, zdecydowano się zamknąć projekt Sił Powietrznych na korzyść pocisku Agile.

Pierwsza wersja AIM-95A była już w stadium poprzedzającym testy w locie, ale ze względu na wzrost kosztów spowodował zamknięcie projektu w 1975. Zamiast nowego pocisku postanowiono zmodernizować będący już na uzbrojeniu AIM-9 Sidewinder, który po wielu modyfikacjach pozostaje w służbie do dziś. Dużo później rozpoczęto kolejny program zaawansowanego pocisku rakietowego klasy powietrze-powietrze krótkiego zasięgu ASRAAM (Advanced Short-Range Air-to-Air Missile), który doprowadził do powstania AIM-132 ASRAAM.

Ze względu na przerwanie programu rozwojowego AIM-95 Agile we wczesnym stadium, założenia projektowe i parametry nowego pocisku nie zostały ujawnione.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. Norman Friedman: "US Naval Weapons", Conway Maritime Press, 1983
  2. Bill Gunston: "The Illustrated Encyclopedia of Rockets and Missiles", Salamander Books Ltd, 1979
  3. R.T. Pretty, D.H.R. Archer (eds.): "Jane's Weapon Systems 1972-73", Jane's, 1973