AQQ

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
AQQ
Multikomunikator internetowy[1]
Autor AQQ Sp. z o.o.[2]
Platforma sprzętowa Microsoft Windows
System operacyjny XP/2003/Vista/7/8
Język programowania Delphi[potrzebny przypis]
Aktualna wersja stabilna 3.0.2.20 [±]
(23 grudnia 2015)
Aktualna wersja testowa 3.0.1.23[3] [±]
(16 grudnia 2015)
Licencja Trial (licencja oprogramowania)[4]
Strona internetowa

AQQmultikomunikator internetowy, do wersji 2.4.6.10 udostępniany był bezpłatnie na licencji adware. Wraz z wersją 2.6.0.17 AQQ stał się płatny[4].

Możliwości[edytuj]

Oprócz standardowych funkcji, takich jak rozmowy tekstowe czy ustawianie statusów i opisów, posiada możliwość m.in. przesyłania obrazów i plików, konferencji i czatów z wieloma osobami jednocześnie czy rozmów głosowych w technologii VoIP (P2P). Podobnie do innych komunikatorów posiada też opcję wysyłania SMS-ów. Możliwy jest wybór jednej z czterech bramek (darmowe bramki operatorów: Orange, Plus, T-Mobile oraz bramka komercyjna: WapSter SMS).

AQQ 2.x obsługuje pliki językowe, co pozwala na zmianę języka interfejsu użytkownika. Aktualnie dostępna jest polska i angielska wersja językowa.

Wybrane możliwości AQQ 2.x[edytuj]

 • obsługa sieci (protokołów) komunikacyjnych: Jabber/XMPP (w tym konta Facebook Chat, GTalk, Tlen, nk.pl), GG i Skype.
 • obsługa transportów w sieci Jabber/XMPP,
 • rozmowy tekstowe w ramach wyżej wymienionych sieci komunikacyjnych, w tym opcjonalna rozmowa tekstowa na żywo w sieci Jabber/XMPP (odbiorca wiadomości widzi na bieżąco treść wpisywanej wiadomości, którą zamierzamy do niego wysłać),
 • rozmowy głosowe między użytkownikami komunikatora w ramach sieci Jabber/XMPP
 • przesyłanie obrazków i plików do sieci Jabber/XMPP i GG, w tym przesyłanie zrzutów ekranu, wybranego okna lub fragmentu ekranu w oknie rozmowy z możliwością prostej edycji i wyboru stopnia kompresji,
 • konferencje z wieloma użytkownikami w sieci GG,
 • czaty publiczne w ramach sieci Jabber/XMPP,
 • tworzenie metakontaktów – łączenie w jednej pozycji na liście kontaktów kont z różnych sieci komunikacyjnych,
 • odbiorca nie musi posiadać wysyłanej emotikony na dysku, aby ją zobaczyć (tzw. emotki www),
 • system powiadomień, obejmujący kanały RSS/Atom, pocztę e-mail (tylko przez protokół IMAP), Facebook, Twitter, Blip i YouTube,
 • możliwość implementacji dodatków zwiększających funkcjonalność (wtyczki) i wygląd (kompozycje wizualne, emotikony),
 • łatwe tworzenie wersji przenośnej na dyski wymienne i pendrive'y, nie wymagającej instalacji (znanej też pod nazwą AQQ Portable) oraz ich synchronizacja.
 • pełna obsługa komunikatora Skype[5]

XEP'y obsługiwane przez AQQ[6][edytuj]

Protokół[edytuj]

W AQQ 2.x domyślnym protokołem komunikacyjnym jest sieć Jabber/XMPP. Identyfikacja odbywa się w niej w standardowy dla tego typu połączeń sposób. Możliwe jest założenie konta na serwerze aqq.eu (przykładowy identyfikator, tzw. Jabber ID (JID): login@aqq.eu), nie jest to jednak konieczne. Wymogiem jest natomiast korzystanie z sieci Jabber/XMPP (np. Facebook Chat, nk.pl, Tlen, Google Talk). AQQ 2.x wykorzystuje większość podstawowych funkcji swojego głównego protokołu komunikacyjnego.

Stary protokół AQQ znany z linii AQQ 1.x został definitywnie wyłączony pod koniec października 2011 r.[7]

Rozwój[edytuj]

Autorem i jedynym programistą jest Daniel Zaborowski (Oconnel). AQQ 2.x wydawany jest przez CT Creative Team S.A. z Warszawy (za pośrednictwem AQQ Sp. z o.o.), która prowadzi także serwis WapSter.pl.

W 2007 r. po pytaniu dotyczącym dalszego rozwoju komunikatora, które Oconnel skierował do społeczności użytkowników, zapadła decyzja o porzuceniu projektu komunikatora AQQ w wersji 1.x. Od tego czasu wersja 1.x nie jest już wspierana.

11 czerwca 2007 r. została wypuszczona do publicznych beta testów pierwsza wersja AQQ 2.x o nazwie kodowej GoldenPath. Komunikator AQQ 2.x stworzony został od podstaw, w środowisku programistycznym Delphi oraz korzysta z komponentów i kontrolek systemowych, głównie przeglądarki Internet Explorer, dlatego do poprawnego działania zalecana jest obecność w systemie wersji 8 tej przeglądarki (szczególnie ważne w Windows XP/2003).

Wtyczki dla AQQ 2.x[edytuj]

Standardowe[edytuj]

Nazwa wtyczki Autor Działanie
Contact Oconnel Wtyczka pozwalająca na dodawanie do listy kontaktów teleadresowych (nie będących kontaktami sieci Jabber/XMPP, Gadu-Gadu i Skype), które mogą zawierać adres email, numer telefonu, fax itp.
GG Network Oconnel Wtyczka pozwalająca na łączenie się z siecią Gadu-Gadu
AQQ SMS Oconnel Wtyczka pozwalająca na wysyłanie wiadomości SMS do sieci Orange, Plus, T-Mobile oraz za pośrednictwem bramki komercyjnej Wapster SMS.

AQQ Mobile[edytuj]

AQQ Mobile był komórkową wersją komunikatora AQQ przeznaczoną na telefony, które obsługują Javę. Korzystanie z AQQ Mobile w przeciwieństwie do komórkowej wersji Gadu-Gadu od zawsze jest bezpłatne (gg od jakiegoś czasu stało się też bezpłatne w wersji dla telefonów). Jedyne, za co się płaci przy używaniu AQQ Mobile, to transmisja danych (cena zależna od rodzaju operatora).

AQQ Mobile działał na wszystkich telefonach z pełną obsługą Java MIDP 2.0.

Prace nad projektem ustały wraz z wydaniem jego pierwszej wersji, przez co obecnie może on działać niepoprawnie.

22 listopada 2007 ogłoszono informacje o zaawansowanych pracach nad AQQ Mobile 2.0. Nowa wersja miała być pisana zupełnie od podstaw oraz miała umożliwiać komunikację z siecią Jabber i wszystkimi dostępnymi transportami obsługiwanymi przez ten protokół, a także siecią AQQ 1.x (już porzuconą), dostępne miały być również inne pluginy sieciowe. Tak jak poprzednik AQQ Mobile 2.0 miało współpracować ze wszystkimi telefonami wyposażonymi w Java MIDP 2.0. Nowa wersja nigdy nie ujrzała światła dziennego.

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]