Abd al-Rahman Sanchuelo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Abd al-Rahman Sanchuelo (ur. 983 w Kordobie, zm. 3 marca w Kordobie) – syn Almanzora (Al-Mansur Ibn Abi Aamir), który został naczelnym ministrem Hishama II kalifa Kordoby. Almanzor faktycznie miał całą moc w rękach, ale nominalnie uznał zwierzchnictwo kalifa. Jego syn i następca Abd al-Malik al-Muzaffar, działał w ten sam sposób.

Jego pierwotnie chrześcijańską matką była Abda (ur. Urraca), córka Sancho II z Pampeluny, od której pochodzi jego imię; Sanchuelo (arab. Shanjoul) jest zdrobnieniem Sancho; ponieważ wyglądał jak jego chrześcijański dziadek.

Około 997 r. Królestwo Pampeluny zaatakowało Calatayud i w zemście Almanzor nakazał ścięcie 50 jeńców z Pampeluny. Według Ibn Darraya sam Sanchuelo ściął głowę wujowi, być może Gonzalo Sánchezowi z Aragonii.

Kiedy zmarł Abd al-Malik, jego młodszy brat Abd al-Rahman zastąpił go 20 października 1008 r. Wykorzystał swój wielki wpływ i zmusił słabego kalifa do wyznaczenia go na swojego spadkobiercę (1008 listopada). Populacja Kordoby zareagowała gniewnie na ten rozwój. Nie lubili już rządów Almanzora, ponieważ zwerbował wielu berberyjskich najemników do swojej ochrony. Abd ar-Rahman został również oskarżony o otrucie swojego brata, Abd al-Malika.

Kiedy Abd al-Rahman udał się na wyprawę przeciw królowi Alfonso V z León (1009 lutego), mieszkańcy Kordoby wystąpili przeciwko niemu. Kierowali nimi Muhammad II al-Mahdi, członek dynastii Umajjadów. Mahomet II al-Mahdi usunął swojego krewnego Hiszama II z tronu, został nowym kalifem i zniszczył rezydencję Abd al-Rahmana, al-Madina al-Zahira („kwitnące miasto”). Po otrzymaniu tej wiadomości Abd al-Rahman wrócił do Kordoby, ale jego wojska go porzuciły. Został aresztowany, a następnie zamordowany na rozkaz al-Mahdiego.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • E. Lévi-Provençal: ´Abd al-Rahman b. Muhammad b. Abi Amir Sanchuelo, in: Encyclopaedia of Islam. Second edition, vol. 1 (1960), p. 84.