Kalifat Kordoby

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kalifat Kordoby w roku 1000
Podboje Almanzora (977-1002)
Podział kalifatu na taify w roku 1030
Podział kalifatu na taify w roku 1031

Kalifat Kordoby – nazwa państwa rządzącego islamską Hiszpanią (Al-Andalus) i północną Afryką w latach 929-1031. Tytuł kalifa przypisał sobie 16 stycznia 929 Abd ar-Rahman III, wcześniej emir Kordoby. Wszyscy kalifowie Kordoby byli członkami dynastii Umajjadów, która rządziła emiratem utworzonym na podbitych przez muzułmanów terenach od 756.

Abd ar-Rahman I został emirem Kordoby w sześć lat po tym, jak jego dynastia utraciła tytuł kalifów Damaszku w 750. Abd ar-Rahman I przez cały ten okres uciekał przed swoimi prześladowcami. Chcąc odzyskać dawną pozycję i władzę, pokonał urzędujących tam władców muzułmańskich i zjednoczył tamtejsze lenna w emirat.

Władcy emiratu używali tytułów emira i sułtana do X wieku, kiedy Abd ar-Rahman III musiał stawić czoła groźbie inwazji Fatymidów, konkurencyjnego imperium islamskiego powstałego w Kairze. Częściowo po to, aby zyskać nowe siły w walce z Fatymidami, którzy przywłaszczyli sobie status kalifatu przekornie do Kalifatu Bagdadu Abbasydów, Rahman III sam ogłosił się kalifem. Zagwarantowało to jemu i jego poddanym prestiż, a tytuł pozostał, mimo że najeźdźcy zostali odparci.

Przez sto następnych lat kalifowie Kordoby rządzili Hiszpanią i północną Afryką. Ten okres odznaczył się ogromnymi sukcesami w rozwoju handlu i kultury; w tym czasie zostało stworzonych wiele arcydzieł muzułmańskiej Hiszpanii. Mimo to, terytoria kalifatu stopniowo się zmniejszały.

Ostatnim kalifem Kordoby był Hiszam III, również z dynastii Umajjadów. Próbował scalić rozpadające się w tym czasie pod wpływem berberyjskiej inwazji Hammudydów ziemie kalifatu, jednakże m.in. wysokie podatki (nałożone m.in. na meczety) doprowadziły do opozycji duchownych muzułmańskich. Po zabójstwie wezyra al-Hakama przez patrycjat kordobański Hiszam dostał się do niewoli. Zdołał jednakże zbiec, wszakże ostatecznie zmarł na wygnaniu w Léridzie pięć lat później. Po przewrocie 1031 r. terytoria, które niegdyś kontrolował kalifat, zostały rozdzielone na dziesiątki niepodległych królestw zwanych taifami. Owe drobne, niezależne twory, niezdolne do efektywnego oporu, zostały stopniowo, w ciągu ponad 400 lat, podbijane przez królestwa chrześcijańskie w ramach postępującej rekonkwisty. W międzyczasie dwukrotnie były one scalane, najpierw w rękach Almorawidów, a później Almohadów.

Emirat Kordoby[edytuj | edytuj kod]

Kalifat Kordoby[edytuj | edytuj kod]