Abdul Rashid Ghazi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Abdul Rashid Ghazi
imam
ilustracja
Data urodzenia

1964

Data śmierci

10 lipca 2007

Wyznanie

islam

Kościół

islam

podpis
Strona internetowa

Abdul Rashid Ghazi (ur. 1964, zm. 10 lipca 2007) – radykalny islamski duchowny, główny imam i kierownik obrony Czerwonego Meczetu w stolicy PakistanuIslamabadzie. Brat imama Abdula Aziza Ghaziego.

W lipcu 2007, po ucieczce brata, sam objął kierownictwo nad ośmiodniowymi walkami o Czerwony Meczet broniony przez studentów szkoły koranicznej domagających się wprowadzenia w Pakistanie szariatu. Próbował negocjować z władzami możliwość swobodnego opuszczenia budynku przez swoich studentów oraz zagwarantowania, że władze nie podejmą przeciwko nim żadnych kroków w zamian za złożenie broni. W imieniu strony rządowej, minister spraw wewnętrznych Pakistanu Aftab Chan Szerpao odrzucił stawiane przez Ghaziego warunki.

Imam zginął w ostatniej fazie walk. Według pakistańskiego rzecznika MSW Javeda Cheema – duchownego "znaleziono w podziemiach, został poproszony o opuszczenie miejsca", wyszedł wraz z kilkoma bojownikami, którzy otworzyli ogień do sił rządowych. W wyniku wymiany ognia zginął również sam Ghazi.