Tycz mniejszy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Acanthocinus griseus)
Tycz mniejszy
Acanthocinus griseus
(Fabricius, 1792)
Ilustracja
Samica, widok z góry
Ilustracja
Samiec, widok z boku
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

chrząszcze

Podrząd

chrząszcze wielożerne

Rodzina

kózkowate

Podrodzina

zgrzypikowe

Plemię

Acanthocinini

Rodzaj

Acanthocinus

Gatunek

tycz mniejszy

Tycz mniejszy[1][2] (Acanthocinus griseus) – gatunek chrząszcza z rodziny kózkowatych i podrodziny zgrzypikowych.

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Chrząszcz o ciele długości od 9 do 11,5[2] lub 12 mm, ubarwionym jasno- lub ciemnobrunatno z białawoszarym lub żółtawoszarym omszeniem. Kolorystyka jest bardziej kontrastowa niż u tycza cieśli. Czułki samca są dwukrotnie dłuższe, a samicy półtora raza dłuższe niż ciało. Przedplecze szersze niż dłuższe, z parą ostrych kolców po bokach i czterema plamkami żółtawych włosków. Stopy o członach jasno i ciemno obrączkowanych. Pierwszy człon stóp odnóży tylnej pary jest dłuższy niż pozostałe człony razem wzięte[3].

Ekologia[edytuj | edytuj kod]

Larwy żerują w korze i pod korą sosen, świerków i jodeł, tworząc długie, rozgałęzione chodniki. Rozwój odbywa się w drzewach martwych, obumierających lub starych, a także w nieokorowanych leżących pniach i gałęziach. Owady dorosłe spotyka się do czerwca do sierpnia. W dzień przebywają na zacienionych częściach pni i gałęzi, a aktywne są o zmierzchu i nocą. Niekiedy przylatują do światła[4][2]. Cykl rozwojowy trwa 1–2 lata[2].

Występowanie[edytuj | edytuj kod]

Owad borealno-górski[3]. Występuje w borach szpilkowych całej Eurazji. W Europie sięga na północ do Karelii i południowej Fennoskandii. W Azji występuje na Syberii, Sachalinie, w Japonii, północnej Mongolii i północnych Chinach. W Polsce dość rzadko spotykany[4][2].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Jacek Kurzawa: Polskie nazwy kózkowatych. [dostęp 2017-04-16].
  2. a b c d e Jiří Zahradník: Przewodnik: Kózkowate. Warszawa: Multico, 2001, s. 120.
  3. a b Karl Wilhelm Harde: Familie Cerambycidae, Bockkäfer. W: Die Käfer Mitteleuropeas Band 9: Cermabycidae, Chrysomelidae. Heinz Freude, Karl Wilhelm Harde, Gustav Adolf Loshe (red.). Krefeld: Goecke & Evers Verlag, 1966, s. 83.
  4. a b B. Burakowski, M. Mroczkowski, J. Stefańska. Chrząszcze – Coleoptera. Cerambycidae i Bruchidae. „Katalog Fauny Polski”. XXIII (15), 1990.