Adaptive Cruise Control

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Schemat działania systemu ACC

Adaptive Cruise Control w skrócie ACC lub Intelligent Cruise Control w skrócie ICC, jest to system do zachowania odpowiedniego (bezpiecznego) dystansu między poruszającymi się pojazdami samochodowymi; ruch odbywa się w tym samym kierunku i pasie (zastosowanie ma głównie na autostradach i drogach szybkiego ruchu).

Działanie systemu[edytuj | edytuj kod]

System ten (ACC lub ICC) działa dzięki umieszczonemu z przodu pojazdu radarowi, co pozwala na dostosowanie prędkości pojazdu do zachowania bezpiecznej odległości przed następnym pojazdem. W razie potrzeby system może zahamować pojazd lub utrzymać dystans za autem jadącym z przodu.

Radar ten pełni rolę nadajnika i odbiornika (wysłana fala, która odbija się od poprzedzającego pojazdu odbierana jest z powrotem); odległość między pojazdami ustalana jest na podstawie pomiaru opóźnienia odbitej fali lub jej przesunięcia fazowego. Na podstawie tej odległości ustalane są względne prędkości obu pojazdów; system przystępuje do czynności wykonawczych (przyspiesza lub zwalnia prędkość pojazdu poprzez automatyczne oddziaływanie na przepustnicę silnika i układ hamulcowy).

System ACC współpracuje z tempomatem.

Inne systemy zachowania bezpiecznej odległość[edytuj | edytuj kod]

  • Distronic (DTR, Speedtronic) opracowany i stosowany w samochodach marki Mercedes klasy S,
  • ICC ze skaningowym laserem firmy Mazda i Mitsubishi,
  • ICC ze zwykłym laserem firmy Nissan.


Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Jerzy Wicher, Bezpieczeństwo samochodów i ruchu drogowego ISBN 83-206-1461-9