Adrian Jacobs

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Adrian Jacobs
Data urodzenia 1997
Narodowość brytyjska
Dziedzina sztuki literatura

Adrian Jacobs (zm. 1997) – brytyjski pisarz, autor literatury dziecięcej.

Za namową przyjaciół w drugiej połowie lat 80 – XX wieku, spisał opowiadane ich dzieciom bajki o szkole dla czarodziei. Powieść “The Adventures of Willy the Wizard – No 1 Livid Land” została wydana 1987 r., nakładem własnym autora. Książka nie cieszyła się popularnością i zostało sprzedane 5 tys. egzemplarzy. Autor korzystał z usług agenta literackiego Christophera Littre, późniejszego agenta J.K. Rowling.

Oszczędności życia stracił mniej więcej w okresie ukazania się swojej książki w związku z krachem giełdowym. Zmarł w ubóstwie w hospicjum.

Proces rodziny z J.K. Rowling[edytuj | edytuj kod]

W 2004 r., rodzina pisarza po raz pierwszy próbowała wnieść pozew przeciwko autorce książek o Harrym Potterze w związku z podejrzeniem plagiatu, ale wówczas nie udało się znaleźć w tekście książki J.K. Rowling żadnych fragmentów, które byłyby kopią utworu Jacobsa. W 2010 r., rodzina wniosła pozew przeciwko londyńskiemu wydawnictwu Bloomsbury Publishing. W pozwie napisali, że w swoim dziele Jacobs zawarł wątki takie jak np. szkoły dla czarodziejów, na wiele lat przed tym, jak Rowling uczyniła je osią swoich książek.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]