Aerobus (Kolejka)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Trasa testowa kolejki Aerobus w Dietlikon, Szwajcaria w 1974

Aerobus – jest samobieżnym pojazdem, zasilanym energią elektryczną, poruszającym się na zawieszonym kablu. Ułożenie kabla, podobnie jak w moście wiszącym, pozwala uzyskać duże odległości między pylonami, nawet do 600 metrów. System ten został wynaleziony w końcu lat 60. XX wieku przez Gerharda Muellera założyciela firmy GMD Mueller, szwajcarskiej firmy produkującej kolejki linowe.

Obecnie prawa patentowe do kolejki Aerobus posiada firma Aerobus International Ltd. z Houston w Teksasie w Stanach Zjednoczonych.

Instalacje[edytuj]

  • 1970 – Pierwsza kolejka testowa w Schmerikon (Szwajcaria)
  • 1975 – Kolejka testowa została sprzedana do Mont-Sainte-Anne (Kanada) gdzie pracowała do 1992 roku.
  • 1974 – Nowa kolejka testowa w Dietlikon (Szwajcaria).
  • 1975 – Tymczasowa instalacja w Mannheim (Niemcy), w ciągu 6 miesięcy, 8 pojazdów przewiozło 2,2 miliona pasażerów.
  • 2000 (nie zainstalowana) – Chińskie miasto Chongqing wybrało kolejkę Aerobus do obsługi trasy o długości 2,6 km z trzema stacjami. Trasa przecina rzeki Jangcy i Jialing w centrum miasta z pylonami umieszczonymi na wysokości ok. 90 m. Projekt ten został jednak anulowany, ze względu na szybko rozwijające się miasto, które ostatecznie wybrało droższy sposób przewozu pasażerów.
  • 2007 (nie zainstalowana) – Trasa o długości 4,2 km prowadząca przez 8 pylonów w Weihai (Chiny). Kolejka połączy wyspę Liugong ze stałym lądem miasta Weihei. W centrum miasta powstanie stacja – wieża widokowa. Na dzień dzisiejszy, mimo wydania ponad 100 milionów dolarów, prace prawdopodobnie zostały wstrzymane, gdyż nie ma żadnych informacji o kolejce, mimo że zakończenie prac planowane było na 2011 rok.
  • 2013 (propozycja) – Producent prawdopodobnie poszukuje możliwości sprzedaży kolejki do miejscowości Quito Ekwador.

Linki zewnętrzne[edytuj]