Aeromarine Airways

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Aeromarine Airways, wcześniej Aeromarine West Indies Airways – jedna z pierwszych amerykańskich linii lotniczych.

Firma działała w latach 1920-24, w tym czasie przewiozła ponad 30 tysięcy pasażerów, przetransportowała prawie 100 tysięcy funtów ładunków (ok. 45 tysięcy kilogramów), jej samoloty przeleciały ponad milion mil (1,6 milionów kilometrów). W czasie kilku lat działalności należało do niej wiele pionierskich osiągnięć w historii amerykańskiej awiacji cywilnej, była to pierwsza amerykańska linia lotnicza, która przewiozła międzynarodową pocztę lotniczą, rozpoczęła regularne loty międzynarodowe, oferowała kompleksowe usługi przewozowe (pasażerowie, poczta, przesyłki ekspresowe), wyświetlała filmy w czasie lotów, wprowadziła oznakowania/przywieszki na bagaż i otworzyła własną kasę biletową.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Linia lotnicza Aeromarine West Indies Airways powstała w październiku 1920 przez połączenie Aeromarine Sightseeing and Navigation Company (należącej do Aeromarine Sightseeing and Navigation Company) i Florida West Indies Airways Incorporated[1]. Florida West Indies Airways Incorporated wygrała niewiele wcześniej przetarg na dostawę przesyłek lotniczych United States Postal Service do Hawany, ale nie posiadała samolotów do obsługi kontraktu[1]. Pierwszy lot nowej linii lotniczej odbył się 1 listopada 1920 i nowa firma, Aeromarine West Indies Airways, rozpoczęła regularne loty pomiędzy Key West i Hawaną[1]. Firma używała tylko jednego typu samolotu - Aeromarine 75, lot pomiędzy Stanami Zjednoczonymi, a Kubą trwał 60 minut (podróż statkiem trwała około ośmiu godzin)[1].

Samoloty miały dwie kabiny pasażerskie łącznie mieszczące 11 osób w komfortowych warunkach[1]. W pełni załadowane pasażerami mogły też przewozić około 100 funtów dodatkowego bagażu (ok. 45 kilogramów)[1]. Łodzie latające były reklamowane jako bardzo bezpieczne („zawsze mamy lotnisko ze sobą”), ich pilotami byli zazwyczaj piloci wojskowi United States Navy[1]. W pierwszym sezonie otworzono także trasę pomiędzy Miami i Bimini[1].

Wiosną 1921, linie zmieniły nazwę na Aeromarine Airways i w lecie otworzyły dodatkowe trasy pomiędzy Nowym Jorkiem, Atlantic City i Southhampton, latając także na Long Island, Newport i Lake George[1]. Zimą 1921 firma rozszerzyła ofertę na loty do Palm Beach i Nassau, była wówczas popularnie nazywana Highball Express (w luźnym tłumaczenie - Ekspres Alkoholowy) - po wprowadzonej wówczas prohibicji w Stanach Zjednoczonych oferowała loty z „suchych” Stanów Zjednoczonych na „mokre” wyspy karaibskie, gdzie można było konsumować alkohol[1].

W czasie kilku lat jej działalności, do Aeromarine Airways należało wiele pionierskich osiągnięć w historii amerykańskiej awiacji cywilnej, była to pierwsze amerykańska linia lotnicza, która przewiozła międzynarodową pocztę lotniczą, rozpoczęła regularne loty międzynarodowe, oferowała kompleksowe usługi przewozowe (pasażerowie, poczta, przesyłki ekspresowe), wyświetlała filmy w czasie lotów, wprowadziła oznakowania/przywieszki na bagaż i otworzyła własną kasę biletową[1].

13 stycznia 1923 jeden z samolotów firmy, Columbus, przymusowo wodował w czasie lotu do Hawany - w katastrofie zginęły cztery osoby[1], co ostatecznie przyczyniło się do zamknięcia linii[2]. Po katastrofie znacznie podniesiono opłaty ubezpieczeniowe i firma nie była w stanie udźwignąć powiększonych kosztów, co ostatecznie doprowadziło do jej zamknięcia w 1924[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g h i j k l Aeromarine Airways A Pioneer Airline In U.S. Aviation (ang.). timetableimages.com. [dostęp 2015-02-11].
  2. a b J. Jeandron: Keyport. s. 96-7.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Jack Jeandron: Keyport: From Plantation to Center of Commerce and Industry. Arcadia Publishing, 2003. ISBN 978-0-7385-2439-9.