Agrobacterium rhizogenes

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Agrobacterium rhizogenes
Ilustracja
Plastry marchwi zakażone Agrobacterium rhizogenes
Systematyka
Domena

bakterie

Typ

Proteobakterie

Klasa

Alphaproteobakterie

Rząd

Rhizobiales

Rodzina

Rhizobiaceae

Rodzaj

Rhizobium

Gatunek

Agrobacterium rhizogenes

Nazwa systematyczna
Agrobacterium rhizogenes (Riker et al. 1930) Conn 1942[1]
Synonimy

Rhizobium rhizogenes

Agrobacterium rhizogenes – glebowa bakteria Gram-ujemna, pałeczkowata[2]. U jabłoni wywołuje bakteryjną chorobę o nazwie włosowatość korzeni[3].

Agrobacterium rhizogenes ma wymiary 1-3 × 0,4-0,8 µm. Może się w wodzie poruszać za pomocą 1-9 rzęski ułożonych peritrichalnie. Żyje jako saprotrof w glebie, ale przez rany lub przetchlinki na korzeniach lub szyjce korzeniowej może wnikać do niektórych roślin z rodziny różowatych (Rosaceae). Rozwija się jako endobiont i pasożyt w ich tkankach wytwarzając metabolity, które powodują nadmierny wzrost (hipertrofię) lub nadmierny podział komórek (hiperplazję) żywicieli. U jabłoni skutkuje to wytwarzaniem narośli, dużej liczby cienkich korzeni i osłabieniem wzrostu i rozwoju drzewa[2].

Agrobacterium rhizogenes może być wykorzystana do tworzenia włośników w różnego rodzaju hodowlach roślin. Igłą zanurzoną w kulturze tej bakterii nakłuwa się tkankę roślin. Po pewnym czasie zaczyna ona tworzyć korzenie włośnikowe[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Agrobacterium rhizogenes [online], NCBI.
  2. a b Marek Grabowski, Choroby drzew owocowych, Kraków: Wyd. Plantpress, 1999, ISBN 83-85982-28-0.
  3. Zbigniew Borecki, Małgorzata Solenberg (red.), Polskie nazwy chorób roślin uprawnych, wyd. 2, Poznań: Polskie Towarzystwo Fitopatologiczne, 2017, ISBN 978-83-948769-0-6.
  4. Paulina Kęska, Możliwości wykorzystania Agrobacterium rhizogenes do otrzymania kultury korzeni transformowanych [online], e-biotechnologia.pl.