Aida Kosojan-Przybysz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Aida Kosojan-Przybysz (ur. 9 stycznia 1969 w Batumi[1]) – piosenkarka pochodzenia ormiańskiego[2], wizjonerka[2], rozpoznawana medialnie głównie za sprawą deklarowanego i przypisywanego jej daru jasnowidzenia[3][4].

Od początku lat 90 mieszka w Polsce[4]. Jest absolwentką ekonomii ze specjalnością kredyty i finanse, którą ukończyła w Wyższej Szkole Gospodarki Narodowej w Kijowie.

Kariera muzyczna[edytuj | edytuj kod]

Karierę rozpoczęła w 1999 dzięki pomocy Katarzyny Gärtner. W studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej nagrała swoją pierwszą piosenkę Za Tobą szalałam oraz zrobiła wokalizację Jackowi Wójcickiemu do utworu Meshuge. Obie piosenki pojawiły się na płycie Katarzyny Gärtner – Czar korzeni.

Piosenkarka swoją pierwszą solową płytę nagrała w 2001. Zatytułowała ją Aida. Płyta składa się w większości z kompozycji artystki oraz utworów opartych na motywach gruzińskich i ormiańskich. Aranżację do piosenek przygotowali muzycy z zespołu Max Klezmer Band. W tym samym roku ukazała się druga płyta Aidy, tym razem z kolędami.

W 2000 wydała singel z utworem Kiedy Cię kocham. Cztery lata później nagrała kolejną płytę, którą zatytułowała Nagie myśli.

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Ma męża i dwie córki, mieszka w Warszawie.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Who is who w Polsce. Encyklopedia biograficzna z życiorysami znanych Polek i Polaków, Hübners blaues Who is Who, Zug 2007 (dodatek CD).
  2. a b Paweł Nieczuja-Ostrowski, Obraz kobiety Ormianki w Polsce [dostęp 2022-01-02] (ang.).
  3. Dzisiaj trzeba żyć dzisiaj. Wywiad z Aidą Kosojan-Przybysz, Anywhere.pl, 9 grudnia 2020 [dostęp 2022-01-02] (pol.).
  4. a b Aneta Wawrzyńczak, Kobieta-orkiestra: kim jest Aida Kosojan-Przybysz?, kobieta.wp.pl, 17 grudnia 2012 [dostęp 2022-01-02] (pol.).