Batumi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Batumi
ბათუმი
Ilustracja
Batumi
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo  Gruzja
Region Adżarska Republika Autonomiczna
Data założenia 1010
Prawa miejskie 1866
Burmistrz Jemal Ananidze
Powierzchnia 64,9 km²
Wysokość 0 m n.p.m.
Populacja (2013)
• liczba ludności
• gęstość

160 000[1]
9473 os./km²
Nr kierunkowy (+995) 422
Kod pocztowy 6000-6010
Położenie na mapie Adżarii
Mapa lokalizacyjna Adżarii
Batumi
Batumi
Położenie na mapie Gruzji
Mapa lokalizacyjna Gruzji
Batumi
Batumi
Ziemia 41°38′19″N 41°38′14″E/41,638611 41,637222
Strona internetowa
Nabrzeże w Batumi
Port w Batumi
Uniwersytet i hotel Radisson

Batumi (gruz.: ბათუმი) - miasto w południowo-zachodniej Gruzji, na wybrzeżu Morza Czarnego, stolica autonomicznej republiki Adżarii. Trzecie co do wielkości miasto kraju (po Tbilisi i Kutaisi). Batumi jest siedzibą Gruzińskiego Sądu Konstytucyjnego [2].

Stolica Autonomicznej Republiki Adżarii, wchodzącej w skład Republiki Gruzińskiej. Skład etniczny urozmaicony: Gruzini - chrześcijanie i Gruzini - muzułmanie, przede wszystkim w tej grupie Adżarowie; Rosjanie, Ormianie i Żydzi.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W 1878 przyłączone do Imperium Rosyjskiego (po wojnie rosyjsko-tureckiej). Od tego czasu - dynamiczny rozwój, związany głównie z przyznaniem miastu statusu "porto franco" i rozbudową portu. W tym czasie oficjalna nazwa miasta brzmiała "Portowe Miasto Batumi". Osuszenia błot, które otaczały miasto, podjął się Polak w służbie rosyjskiej - gen. Żygulski. To dopiero umożliwiło rozbudowę miasta. Na terenach osuszonych założono ekskluzywne dzielnice willowe i parki. Od końca XIX wieku miasto przekształca się stopniowo w modny kurort. Do Batumi ściągają - w celu poszukiwania pracy lub wypoczynku przedstawiciele wielu narodów żyjących w Imperium Rosyjskim. Szlachta i bogaci kupcy budują liczne pałace, które do dnia dzisiejszego stanowią ozdobę miasta. Powstają słynne ogrody i parki Batumi - z Batumskim Ogrodem Botanicznym na czele (w jego skład wchodzi m.in. las bambusowy).

W Batumi urodził się Witold Grabowski - polski prawnik, minister sprawiedliwości i naczelny prokurator II RP.

Zabytki[edytuj | edytuj kod]

Do najważniejszych atrakcji miasta należą: turecki meczet z drugiej połowy XIX wieku, dawna eklektyczna zabudowa willowa, Park Przymorski, Uniwersytet (leżący bezpośrednio przy plaży nadmorskiej), synagoga, dawny kościół katolicki z początku XX wieku, delfinarium oraz jedno z dwóch obecnie czynnych w Gruzji muzeów Józefa Stalina (w likwidacji) a także ogród botaniczny.

 Osobny artykuł: Ogród Botaniczny w Batumi.

Kultura[edytuj | edytuj kod]

W mieście znajduje się wiele instytucji kulturalnych - Adżarskie Muzeum Krajoznawcze (z działem prezentującym dzieje Adżarii, z działem etnograficznym; w stałej ekspozycji również "Złoty Skarb" - zabytki epoki antycznej), Muzeum Archeologiczne, Galeria Sztuki, teatr dramatyczny, kina. W okresie letnim miejsce licznych festiwali i spotkań o charakterze kulturalnym (m.in. festiwal muzyki klubowej, festiwal filmowy itp.).

Gospodarka[edytuj | edytuj kod]

W Batumi zlokalizowany jest różnorodny przemysł, zwłaszcza petrochemiczny (połączenie ropociągiem z Baku), stoczniowy i spożywczy. Miasto jest jednak przede wszystkim znanym ośrodkiem wypoczynkowym, z dobrze zagospodarowanym pasem nadmorskim (promenada, restauracje, sala koncertowa otwarta w 2013) i bezpłatnymi, kamienistymi plażami. Są tu też pola herbaciane - obecnie tylko nieliczne.

Transport[edytuj | edytuj kod]

Ważny węzeł komunikacyjny kraju. Największy port na czarnomorskim wybrzeżu Kaukazu. Miasto posiada też port lotniczy.

Miasta partnerskie[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]