Al-Dżabha

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Al-Dżabha
جبهة
ilustracja
Państwo  Maroko
Region Tanger-Tetuan
Wysokość 0 m n.p.m.
Populacja (2004)
• liczba ludności

2984
Położenie na mapie Maroka
Mapa lokalizacyjna Maroka
Al-Dżabha
Al-Dżabha
Ziemia35°12′18″N 4°39′58″W/35,205000 -4,666111

Al-Dżabha, także: Dżaba (fr. El Jebha) to niewielkie, portowe miasto znajdujące się na wybrzeżu Morza Środziemnego, w północnej części Maroka. Usytuowane jest w pobliżu gór Rif, na trasie wiodącej z północnozachodniej do północnowschodniej części kraju. Al-Dżabha jest stolicą dystryktu (cercle) Mtiwa i stanowi część prowincji Szefszawan w regionie Tanger-Tetuan.

Nazwa miasta[edytuj | edytuj kod]

Nazwa miasta jest bezpośrednio związana z jego położeniem geograficznym. Al-Dżabha usytuowana jest u podnóża łańcucha górskiego i wygląda niczym czoło gór Rif. W języku arabskim słowo „al dżabha” oznacza „czoło”.

Populacja[edytuj | edytuj kod]

Gospodarka[edytuj | edytuj kod]

Fragment miasta

Dwa najważniejsze sektory w gospodarce miasta to rybołówstwo i handel. Znajduje się w nim port, w którym zatrzymują się często statki wycieczkowe z turystami europejskimi podróżującymi po Morzu Śródziemnym[potrzebny przypis]. Ze względu na plaże jest to także miasto turystyczne. Jeżeli chodzi o handel, wtorek jest dniem targowym.

W mieście znajdują się plaże zarówno po wschodniej stronie zatoki, które są mniej popularne oraz w części zachodniej, które są częściej odwiedzane, ze względu na dostępność.

Meczet[edytuj | edytuj kod]

W ciągu ostatniej dekady liczba mieszkańców miasta znacznie wzrosła, co w efekcie doprowadziło do sytuacji, w której stary meczet nie był w stanie pomieścić wszystkich wiernych. Z tego też powodu władze miasta zdecydowały się na wybudowanie nowego, dużego meczetu. Nowa budowla została zaprojektowana w tradycyjnym marokańskim stylu. We wnętrzu meczetu jak i na zewnątrz obiektu dominuje, charakterystyczny dla nadbrzeżnej, marokańskiej architektury, kolor biały.