Al-Kunajtira (Syria)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Al-Kunajtira
‏القنيطرة‎
Ilustracja
Zrujnowane budynki w Al-Kunajtirze (2001)
Państwo

 Syria

Muhafaza

Al-Kunajtira

Dystrykt

Al-Kunajtira

Populacja (2004)
• liczba ludności


153[1]

Nr kierunkowy

43

Położenie na mapie Syrii
Mapa konturowa Syrii, na dole po lewej znajduje się punkt z opisem „Al-Kunajtira”
Ziemia33°07′32″N 35°49′26″E/33,125556 35,823889
Strona internetowa

Al-Kunajtira (arab. ‏القنيطرة‎) – miasto w południowo-zachodniej Syrii, stolica muhafazy Al-Kunajtira, wyludniona i w większości zniszczona. Leży przy północnych stokach Wzgórz Golan.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Al-Kunajtira została założona w czasach osmańskich jako przystanek handlowy na trasie karawan kupieckich. W I połowie XX wieku była prężnie rozwijającym się ośrodkiem przemysłowym i handlowym. W 1967 roku w wyniku wojny sześciodniowej miasto znalazło się pod okupacją Izraela. Syria odzyskała przejściowo kontrolę nad Al-Kunajtirą w 1973 roku w czasie wojny Jom Kipur.

Zanim w 1974 roku Izrael przekazał administrację nad miastem oddziałom pokojowym ONZ, ewakuowano stamtąd prawie wszystkich mieszkańców. Według stanowiska strony syryjskiej miasto zostało wtedy zniszczone przez wycofujące się izraelskie oddziały. Izrael twierdzi jednak, że Al-Kunajtira znacznie ucierpiała od syryjskich ostrzałów artyleryjskich już w czasie wojny Jom Kipur. Odtąd Al-Kunajtira jest zaminowanym, opuszczonym miastem (żyje tam tylko kilka rodzin). W retoryce syryjskich władz przywoływana jest jako przykład brutalnego postępowania izraelskiej armii.

Formalnie jest stolicą mufahazy Al-Kunajtira, jednakże de facto funkcję tę pełni Al-Bas[2].

Wjazd[edytuj | edytuj kod]

Władze Syrii umożliwiają obcokrajowcom wjazd na teren miasta. Wymaga to uzyskania specjalnych przepustek wydawanych wyłącznie w Damaszku. Podczas zwiedzania miasta, wojsko syryjskie zapewnia turystom przewodnika-opiekuna, który towarzyszy podczas zwiedzania miasta, nie narzucając szczególnych ograniczeń. Dozwolone jest robienie zdjęć, jednak opiekun pilnuje aby w kadrze nie znalazły się żadne syryjskie obiekty wojskowe.[potrzebny przypis]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Syrian Arab Republic – Population Statiscs [online], Humanitarian Data Exchange [dostęp 2017-11-21] (ang.).
  2. Suleiman Al-Khalidi: Syrian insurgents attack government-held town near Israel. Reuters, 2014-11-20. [dostęp 2023-03-23]. (ang.).