Alaksandr Apałonik

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Alaksandr Apałonik
Аляксандр Апалонік
Pełne imię i nazwisko Alaksandr Uładzimirawicz Apałonik
Deputowany do Rady Najwyższej Republiki Białorusi XIII kadencji
Okres od 9 stycznia 1996
do 9 stycznia 2001
Przynależność polityczna Partia Agrarna, frakcja agrariuszy
Następca wybory nie odbyły się
Przewodniczący Mostowskiej Rejonowej Rady Deputowanych
Okres od ?
do ?

Alaksandr Uładzimirawicz Apałonik (biał. Аляксандр Уладзіміравіч Апалонік[a], ros. Александр Владимирович Аполоник, Aleksandr Władimirowicz Apołonik) – białoruski polityk, członek Partii Agrarnej, deputowany do Rady Najwyższej Republiki Białorusi XIII kadencji.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Mieszkał w mieście Mosty w obwodzie grodzieńskim. Wchodził w skład Partii Agrarnej, pełnił funkcję przewodniczącego Mostowskiej Rejonowej Rady Deputowanych[1]. W drugiej turze wyborów parlamentarnych 28 maja 1995 roku został wybrany na deputowanego do Rady Najwyższej Republiki Białorusi XIII kadencji[1] z Mostowskiego Okręgu Wyborczego Nr 136[2]. 9 stycznia 1996 roku został zaprzysiężony na deputowanego[3]. Od 23 stycznia pełnił w Radzie Najwyższej funkcję członka Stałej Komisji ds. Polityki Ekonomicznej i Reform[2]. Należał do frakcji agrariuszy. Od 3 czerwca był członkiem grupy roboczej Rady Najwyższej ds. współpracy z parlamentem Republiki Łotewskiej[4]. 27 listopada 1996 roku, po dokonanej przez prezydenta Alaksandra Łukaszenkę kontrowersyjnej i częściowo nieuznanej międzynarodowo zmianie konstytucji, nie wszedł w skład utworzonej przez niego Izby Reprezentantów Zgromadzenia Narodowego Republiki Białorusi I kadencji. Zgodnie z Konstytucją Białorusi z 1994 roku jego mandat deputowanego do Rady Najwyższej zakończył się 9 stycznia 2001 roku; kolejne wybory do tego organu jednak nigdy się nie odbyły[5].

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Zapis według oficjalnego wariantu języka białoruskiego. Alternatywna forma zapisu, według tzw. wariantu klasycznego (taraszkiewicy): Аляксандар Уладзімеравіч Апалонік (czyt. Alaksandar Uładzimierawicz Apałonik).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]