Alawar Entertainment

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Alawar Entertainment
Państwo  Rosja
Data założenia 1999
Prezes Alexander Lyskovsky (CEO)
brak współrzędnych
Strona internetowa

Alawar Entertaiment – rosyjskie przedsiębiorstwo zajmujące się tworzeniem i wydawaniem gier komputerowych[1] na PC, Macintosha, konsole oraz platformy mobilne[2][3]. Firma tworzy i wydaje głównie gry rekreacyjne[4] takie jak przygodówki „ukryte przedmioty”, gry logiczne, a także strzelanki „shoot’em up”.

Początkowo Alawar specjalizował się w produkcji płatnych gier, jednak teraz koncentruje się na opracowywaniu i publikowaniu darmowych gier. Na dzień dzisiejszy firma ma ponad 300 wydanych tytułów. Wśród najbardziej popularnych projektów są Farm Frenzy, Skarby Montezumy i inne.

Gry od Alawar można pobrać z takich sklepów jak: App Store, Google Play, PlayStation Network itp. Alawar Entertainment ma własną sieć stron z grami online.

Historia[edytuj | edytuj kod]

1998-2003[edytuj | edytuj kod]

Założona przez grupę przyjaciół w 1999 roku początkowo opracowywała gry komputerowe dla rosyjskiego rynku detalicznego. W końcu jednak uznano to za nieopłacalne, bo jedna sprzedana kopia gry przynosiła firmie zaledwie grosze. W tym czasie coraz popularniejsze stawały się gry sprzedawane on-line, więc Alawar skoncentrował swoje wysiłki na tworzeniu tego typu tytułów. Od podjęcia decyzji o zmianie sposobu dystrybucji w 2001 roku przedsiębiorstwo opublikowało ponad 200 tytułów.

2004-2006[edytuj | edytuj kod]

Alawar zaczął rozwijać swoją platformę dystrybucji. Jako że taki rynek w USA był bardzo rozwinięty postanowiono zwrócić uwagę rosyjskiej części Internetu. Rosyjska platforma handlowa dla płatnych gier została stworzona na stronie alawar.ru[5].

W tych dniach, prawie nikt w Rosji nie korzystał z takiego typu sprzedaży, więc firma musiała poświęcić dużo czasu i wysiłku nie tylko na stworzenie mechanizmów dystrybucji, ale także na zapoznanie klientów z tym rynkiem. W roku 2003, zachodni konsumenci znali bardzo dobrze rynek gier shareware, ale rosyjscy internauci nie wiedzieli o nich praktycznie nic. Alawar musiał przetłumaczyć zbiorową nazwę dla tego gatunku gier na język rosyjski. Według Aleksandra Lyskovsky’ego dyskutowali kilka nazw w tym „alawariki”[6], ale w końcu doszło do zapożyczenia z języka angielskiego wyrażenia „casual games” – „казуальные игры”.

W przeważającej części zagraniczni nabywcy to gospodynie domowe, które kupują gry dla siebie i swoich dzieci. Najczęściej wybierane są gry, w których należy znaleźć przedmiot biorąc pod uwagę jego kolor i kształt. Wśród Rosjan także są fani tych gier, jednak przeważająca większość woli gry logiczne i łamigłówki. Ponadto wesołe i proste gry zręcznościowe, np. arkanoids, strzelanki czy platformówki, które przeniosły się na komputery z automatów są również bardzo popularne w Rosji.

W 2006 roku Alawar był jedną z pierwszych firm w Rosji, która wprowadziła usługę płatności poprzez SMS[7].

2007-2009[edytuj | edytuj kod]

W 2007 roku Finam Investment Holding, przedsiębiorstwo inwestycyjne w Federacji Rosyjskiej nabyło udziały większościowe Alawaru[8]. Firma wykorzystała wpływy z inwestycji m.in. na poprawienie swoich technologii dystrybucji treści.

Alawar stworzył sieć studio poprzez nabycie w 2007 i 2010 roku wschodnioeuropejskich studio, z którymi firma wcześniej współpracowała. Pierwszym z nich był Alawar Stargaze, który został utworzony poprzez zawarcie umowy ze Stargaze Interactive(seria Hyperballoid). Spółka zawarła również umowy z Dream Dale (seria Smash Fenzy) tworząc w 2007 roku Alawar DreamDale. Alawar zwiększył liczbę do czterech wewnętrznych studio w 2008 roku nabywając Five-BN (seria Craze) i Friday’s Games (seria Natalie Brooks), tworząc Alawar Five-BN i Alawar Friday’s Games. W 2010 roku firma podjęła współpracę z Forge Entertainment (seria Mogul) i stworzyła Alawar Southpoint.

W 2008 roku zostały wydane pierwsze edycje Farm Frenzy i Skarby Montezumy. Gry te stały się swoistym symbolem wydawcy. Do stycznia 2014 roku Farm Frenzy zostało pobrane ponad 250 mln razy w 150 krajach, a Skarby Montezumy ponad 120 mln razy w 100 krajach. w 2008 roku na Russian Game Developers Conference 2008 Farm Frenzy zostało wybrane najlepszą grą[9]. Stało się także najlepszym oprogramowaniem dla rodziny w 2008 roku zgodnie z Disney Family i otrzymał[10].

W 2009 roku strona alawar.ru była jednym z trzech zwycięzców w kategorii „Witryna roku” na Russian Entertainment Awards 2009[11].

2010-2011[edytuj | edytuj kod]

W lutym 2010 roku Alawar Entertainment ogłosiła, że firma Almaz Capital Partners, komplementariusz z Almaz Capital Russia Fund I (znany także jako Almaz Capital / Cisco Russia Fund I), podpisała umowę z Finam Investment Holding na zakup udziałów w kapitale Finam w Alawar. Zgodnie z warunkami transakcji, Almaz nabyła 23 procent udziałów w spółce, która Finam nabyła po kilku rundach inwestycji począwszy sierpnia 2007 roku[12].

„Pomagamy obiecującym spółkom w wejściu na rynek międzynarodowy. Alawar ma ogromny potencjał na rynku gier casual”, Alexander Galitsky, w wywiadzie dla „Kommiersant” PH[12].

Alawar rozpoczął tworzenie gier dla platform mobilnych, przede wszystkim dla urządzeń z systemem iOS. W roku 2010,zostało wydanych około 15 gier dla iPhone i iPad[13]. Skarby Montezumy dla iOS została uwzględniona w TOP 2 gier na iPad i wśród 20 najlepszych gier na iPhone w USA.

W 2011 Alawar rozwijał produkcję ze szczególnym uwzględnieniem wieloplatformowych gier[14] firma wydała gry nie tylko dla komputerów, ale także na Mac OS X, iOS, Android, Windows 7 i konsole PSP Mini.

2012-obecnie[edytuj | edytuj kod]

W 2012 roku Alwar zostało uznane 24. rosyjską firmą internetową w TOP 30[15]

W 2012 Skarby Montezumy zostały wydane na konsolę [PS Vita][16]. Przez to, Alawar został pierwszym wydawcą, który wydał darmową grę na konsolę firmy Sony. W tym samym roku, Alawar wypuścił aktualizację do Windows 8 i gry on-line na Chrome Web Store.

W maju 2012, na Game Developers Conference w Moskwie, Skarby Montezumy zdobyły nagrodę „Best Casual Game”, a Alawar został uznany „Najlepszym Wydawcą Gier”[17].

W styczniu 2013 r., Sergey Orłowski, Dyrektor Generalny Nival, dołączył do rady dyrektorów Alawar. Jego doświadczenie zawodowe powinno pomóc Alawar dostosować z powodzeniem darmowe gry, do których rynku Nival jest już przyzwyczajony. Alawar i Nival publikują swoje projekty w tym samym globalnym rynku bez konkurencji między nimi, ponieważ koncentrują się na różnych odbiorcach: Alawar publikuje i dystrybuuje małe i łatwe do zrozumienia gry casual, a Nival rozwija duże projekty dla zapalonych graczy[18]. W 2012 i 2013 roku, Alawar był wśród laureatów TechUspech Osiągając w 2012 roku miejsce wśród pierwszych 31[19], a w 2013 roku wśród 10 najlepszych innowacyjnych firm[20].

Rozwój i publikacji gier dla komputerów PC i Mac[edytuj | edytuj kod]

Firma wydała swoje pierwsze gry dla PC w 1999 roku.

Większość gier dla komputerów osobistych, które zostały opracowane i opublikowane przez Alawar należy do swobodnych gatunków: ukryte obiekty, na czas, trzy w rzędzie, puzzle itp. Jako wydawca Alawar współpracuje z wieloma partnerami, którzy rozprowadzają gry dla komputerów osobistych, takich jak Big Fish Games, Oberon media, Iwin itp. Alawar partneruje także z dostawcami, którzy wstępnie instalują gry Alawar na osobiste komputery i netbooki w Rosji.

Gry Alawar są dostępne nie tylko dla systemu Windows, ale również dla systemu Mac OS X. Firma oferuje ponad 70 gier do komputerów Mac, które można pobrać z Mac App Store. Alawar posiada największą kolekcję programów wśród wszystkich twórców aplikacji i wydawców w Mac App Store.

Opracowanie i publikacja gier mobilnych[edytuj | edytuj kod]

Firma publikuje gry dla wszystkich popularnych platform mobilnych: iPhone, iPad, Android, Windows Phone, Bada, J2ME itd.

Od 2009 roku, firma aktywnie przenosi swoje gier na PC do platform mobilnych, więc zbiór produktów mobilnych został uzupełniony o gry casual. Ponadto od 2011 roku firma wdraża również projekty mobilne „od zera”. Oferta produktów jest uzupełniona o gry należące do gatunków, takich jak [Arcade], [runner] i [tower defense].

W 2012 r. firma wydała jeden z jej głównych produktów mobilnych – w darmowa gra Shakespears!. Początkowo gra została wydana dla systemu Android, a następnie dla iOS. Gra została przyjęta przez Apple App Store i Google Play. Po premierze w App Store, gra weszła do Top 10 w USA i Top 5 w innych krajach. Shakespears! stała się pierwszą grą na telefon z Alawar oferującą tryb multiplayer cross-platform. W 2013 roku gra została licencjonowana przez NHN Corporation, a w 2014 r. zostanie ona wydana w sekcji gier Line Messenger.

Od 2012 roku, firma skupia się na rozwoju darmowych gier. Uruchomiono kilka nowych projektów (dostępne wersje beta – na początku 2014 r.): Skarby Montezumy, Farm Frenzy Inc itp.

W 2013 roku firma weszła na rynek rosyjski gier F2P z aplikacjami od innych wydawców. Najbardziej znaczącym projektem jest współpraca z Com2uS, jednego z największych koreańskich wydawców.

Rozwój gier konsolowych[edytuj | edytuj kod]

Od roku 2010 firma przenosi swoje gry do Nintendo i konsol Sony. Do początku 2014 roku spółka opublikowała osiem gier dla Nintendo DS, dwie gry na Nintendo DSi, osiem gier na PSP, cztery gry dla PlayStation 3 i jedną grę na PS Vita.

W 2012 Alawar wydała pierwszą oryginalną grę na konsoli – Skarby Montezumy. Tak więc, Alawar stał się pierwszym wydawcą, który wydał darmową grę na konsole firmy Sony.

W 2014 r. firma uruchomiła stronę internetową dla firmy Sony, konsole projektów: playstation.alawar.com.

Dystrybucja[edytuj | edytuj kod]

Alawar Digital jest odpowiedzialna za dystrybucję. Alawar Digital posiada prawa do dystrybucji ponad 1000 gier od 100 różnych twórców; również prowadzi własne strony gier hazardowych online w 10 językach. Do początku 2014 r., miesięczna aktywność publikacji własnych i partnerskich stron wynosi ponad 16 milionów użytkowników. Od 2004 roku, Alawar Digital i jego partnerzy sprzedali ponad 1 miliard kopii gier casual.

Alawar promuje własny program partnerski od 2004 roku. Wśród ich partnerów są największe rosyjskie portale internetowe, takie jak Mail.ru, Rambler.ru, Softkey.ru, Loveplanet.ru i inne. W roku 2009, dzięki nowo wdrożonej automatycznej rejestracji, liczba uczestników programu partnerskiego Alawar wzrosła więcej niż 10-krotnie. Do początku 2014 roku, było ponad 30 000 zarejestrowanych uczestników programu partnerskiego Alawar Digital.

Poza tym, Alawar Digital posiada stronę internetową Atarata, na której znajdują się tylko darmowe gry z portfolio Alawar Digital.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]