Aleiodes alafuscus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Aleiodes alafuscus
Fortier, 2009
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Podgromada

uskrzydlone

Rząd

błonkoskrzydłe

Podrząd

stylikowce

Rodzina

męczelkowate

Podrodzina

Rogadinae

Rodzaj

Aleiodes

Podrodzaj

Tetrasphaeropyx

Gatunek

Aleiodes alafuscus

Aleiodes alafuscusgatunek błonkówki z rodziny męczelkowatych.

Taksonomia[edytuj | edytuj kod]

Gatunek został opisany w roku 2009 przez Josepha C. Fortiera. Holotyp (samica) został odłowiony 7 kwietnia 1959 przez W. R. M. Masona mieście Navasota w stanie Teksas. Epitet gatunkowy wywodzi się od łacińskich słów ala (skrzydło), oraz fuscus (ciemny) i odnosi się do ciemnych skrzydeł tego gatunku[1].

Zasięg występowania[edytuj | edytuj kod]

Znany jedynie z lokalizacji typowej Navasota w Hrabstwie Grimes w Teksasie[1].

Budowa ciała[edytuj | edytuj kod]

Samica – długość ciała 4,2 mm, rozpiętości przednich skrzydeł 3,1 mm. Przyoczka małe, odległość od oka do bocznego przyoczka wynosi 1,9 jego średnicy. Podstawa żuwaczek szeroka. Pole malarne o długości mniej niż półtorej szerokości podstawy żuwaczek i równej niż połowie średnicy oka. Nadustek o wysokości nieco mniejsza niż wysokość wgłębienia gębowego. Wgłębienie gębowe małe, o średnicy nieco mniejszej szerokości podstawy żuchwy. Żeberko potyliczne nie łączy się na czubku głowy wąską przerwą. Twarz skórzasta. Przód przedplecza w kształcie listwy, jego całość jest podzielona na dwie części przez słabo widoczne bruzdy po bokach. Jest ono skórzaste brzusznie i bocznie i skórzasto-błyszczące grzbietowo – bocznie. Mesoscutum skórzaste. Notaulix bruzdkowane. Mezopleuron z płytką, słabo zaznaczoną bruzdą przedbiodrową, skórzasty, podłużnie bruzdkowany poniżej bruzdy podskrzydłowej. Pozatułów bruzdkowany, opadający stromo w przedniej połowie żeberko środkowe obecne na całej długości. Poerwszy tergit metasomy silnie bruzdkowany, krótki, o szerokości równej dwóch jego długości, tergity drugi i trzeci podłużnie bruzdkowane (drugi silnie). Czwarty tergit grudkowany, silnie wygrzbiecony, przykrywa wszystkie dalsze tergity. Pazurki stopy cienkie. Biodra przedniej pary odnóży delikatnie bruzdkowane bądź grudkowane. W przednim skrzydle żyłka r ma długość 0,65 żyłki 3RSa, zaś żyłka 1CUa ma długość 0,38 żyłki 1CUb. W tylnym skrzydle żyłka RS lekko falista, żyłka 1r-m ma 0,6 długości żyłki 1M, zaś 1M 0,6 długości żyłki M+CU[1].

Głowa, mezosoma i metasoma żuwaczki i większość odnóży ubarwione żółtopomarańczowo. Czułki czarne. Golenie i stopy środkowych i tylnych nóg brązowe. Skrzydła przydymione. Pterostygma ciemnobrązowa. żyłki czarne bazalnie, dalej stają się miodowobrązowe[1].

Wygląd samca nieznany[1].

Biologia i ekologia[edytuj | edytuj kod]

Żywiciele i biologia nie są znane[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]