Alex Britti

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Alex Britti
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 23 sierpnia 1968
Rzym
Gatunki pop
Zawód piosenkarz
Aktywność od 1998
Strona internetowa

Alex Britti, właśc. Alessandro Britti (ur. 23 sierpnia 1968 w Rzymie) – włoski piosenkarz i gitarzysta.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W wieku 20 lat stworzył pierwszy zespół bluesowy i zaczął pracować w rzymskich klubach razem z zagranicznymi muzykami, będącymi we Włoszech, takimi jak Luoisiana Red, Buddy Miles, Billy Preston, aż do europejskiego tournée wraz z Rosą King. Wielki sukces nadszedł dopiero w 1998 z piosenką Solo una volta (o tutta la vita), która od razu znalazła się na szczytach list przebojów.

W październiku 1998 opublikowany został album It.Pop, który sprzedał się w 300.000 kopii.

W 1999 Britti wziął udział w Festiwalu w San Remo, wygrywając w kategorii Nuove proposte (Nowe propozycje) piosenką Oggi sono io.

W 2000 wydał swój drugi album, La vasca i jego dwa single Una su 1.000.000 oraz La vasca znowu doprowadziły go do najwyższych miejsc na listach.

W 2001 po raz kolejny wziął udział w Festiwalu w San Remo z piosenką Sono contento, która zajęła siódme miejsce. 5 stycznia 2002 został zaproszony do programu Un Ponte fra le stelle, poświęconemu dziecięcym ofiarom terroryzmu, gdzie wykonał wraz z Elisą No woman no cry Boba Marleya.

W 2003 trzeci raz wystąpił w San Remo, zajmując drugie miejsce piosenką 7000 caffè. Później wydał swój trzeci album, 3, który zawierał single La vita sognata i Lo zingaro felice.

W 2005 wydał piąty album, Festa, na którym przedstawione zostały 3 utwory opracowane z Maurizio Costanzo. Z albumu zostały wybrane 3 single: Prendere O Lasciare, Festa i Quanto Ti Amo.

W 2006 powrócił do Festiwalu w San Remo piosenką ...Solo con te”, zajmując trzecie miejsce w kategorii Mężczyzn (Uomini). W tym samym roku powstał duet z Edoardo Bennato, Notte di mezza estate, który stał się wielkim przebojem i był wielokrotnie śpiewany podczas wspólnej trady koncertowej obu artystów.

29 września 2007 nagrał drugi włoski album MTV Unplugged w historii: koncert, który podsumował wszystkie wielkie sukcesy Brittiego, zagrany na gitarze, wydany został 1 stycznia 2008, a transmitowany w telewizji 28 stycznia. Razem z Brittim zagrali: Luca Scorziello – perkusja, Stefano Sastro – pianino, Luca Trolli – gitara elektryczna, Emanuele Brignola – kontrabas, Rosy Messina i Gabriella Scalise – chórek, Hugo Tempesta – miksowanie utworów.

Aktualnie artysta mieszka w Rzymie.

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Albumy oficjalne[edytuj | edytuj kod]

Albumy nieoficjalne[edytuj | edytuj kod]

Single[edytuj | edytuj kod]

Covery[edytuj | edytuj kod]

  • W 2000 hiszpański piosenkarz Sergio Dalma wydał cover piosenki Solo una volta (o tutta la vita) Alexa Brittiego, zaśpiewany po hiszpańsku i zatytułowany Solo una vez. Piosenka została zaśpiewana w duecie z Brittim a następnie dołączona do albumu Sergio Dalmy Vida Nueva.
  • W 2001 Mina wydała cover Oggi sono io, wydany na CD i zarezerwowany wyłącznie dla radia (nie był w oficjalnej sprzedaży).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]