Ali Hewson

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Alison Hewson (ur. Alison Stewart, 23 marca 1961), znana jako Ali Hewson, jest aktywistką i żoną lidera grupy U2, Bono.[1]

Życiorys[edytuj]

Jest córką Terry'ego i Joy Stewart. Uczyła się w Mount Temple Comprehensive School, w Dublinie, gdzie poznała Bono. Zaczęli się spotykać w listopadzie 1975 roku. Po śmierci matki Bono, Stewart się nim zajęła; praniem jego ubrań, chodzeniem razem do szkoły i gotowaniem dla niego. Ali i Bono wzięli ślub 21 sierpnia 1982 roku i doczekali się czwórki dzieci, które obecnie ze swoimi rodzinami mieszkają w Killiney, w Irlandii oraz na Manhattanie.

Kariera[edytuj]

Ali początkowo chciała zostać pielęgniarką, jednak porzuciła swoje plany na rzecz niedawno założonej rodziny.[2] W 1989 roku zdobyła licencjat z socjologii i politologii na irlandzkim University College Dublin, zaraz po narodzinach pierwszej córki, Jordan.

Ali jest założycielką EDUN, firmy produkującej odzież, która opiera się na Sprawiedliwym Handlu z krajami trzeciego świata.[3]

Działalność aktywistyczna[edytuj]

Hewson jest patronką organizacji Chernobyl Children's Project International, popieranej przez ONZ, która zajmuje się pomocą ofiarom katastrofy w Czarnobylu. Była narratorką irlandzkiego filmu "Black Wind, White Land", który opowiadał o skutkach tej katastrofy. Poza własną pracą Ali wraz ze swoim mężem często bierze udział w różnych aktywistycznych akcjach, takich jak m.in. kampania przeciwko ubóstwu trzeciego świata.

Ali i U2[edytuj]

Piosenka U2, "The Sweetest Thing" została napisana z myślą o Ali, ponieważ Bono zapomniał o jej urodzinach. Ali wystąpiła w teledysku i zadecydowała o przeznaczeniu dochodów ze sprzedaży singla na Chernobyl Children's Project International.

Przypisy

  1. Ali Hewson: More than Mrs Bono (ang.). BBC News, 15 kwietnia 2007.
  2. Biography for Ali Hewson (ang.). IMDb, 15 kwietnia 2007.
  3. About EDUN (ang.). 24 marca 2007.

Linki zewnętrzne[edytuj]