Alias

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Alias (inaczej zwany, znany jako), vel (łac. albo, czyli) – alternatywna nazwa służąca do identyfikacji obiektów, ludzi itp. (pseudonim). Zwykle z aliasem związana jest funkcja polegająca na skróceniu i uproszczeniu nazewnictwa.

Alias internetowy[edytuj | edytuj kod]

Alias internetowy – to alternatywny (dodatkowy) atrakcyjny i łatwy do zapamiętania adres URL lub adres poczty elektronicznej, np.

http://twoja_nazwa.example.com

zamiast

http://www.example.net/~user/konto/twoja_nazwa/

Alias zwiększa popularność danej strony, powoduje łatwiejsze zapamiętanie jej adresu. Wiele firm udostępnia płatne lub bezpłatne serwisy aliasowe dla adresów World Wide Web lub poczty elektronicznej np. imie@tryk.pl zamiast imie.nazwisko@poczta.serwer.elka.pw.edu.pl – aliasy są też często dodatkową usługą w płatnej ofercie.

Alias (Mac OS)[edytuj | edytuj kod]

Specjalny plik systemu OS X i jego następcy, Mac OS, spełniający podobną funkcję, co dowiązanie symboliczne. Alias jest dowiązaniem do unikatowego identyfikatorów pliku, będącego cechą systemu plików HFS i HFS+. W systemie OS X wersja 10.2 i nowsze alias zachowuje się w pierwszym rzędzie jak dowiązanie symboliczne (najpierw sprawdzana jest ścieżka, a dopiero następnie dokonywana jest próba odnalezienia pliku po jego identyfikatorze).

alias (Unix)[edytuj | edytuj kod]

Komenda systemów Unix, która umożliwia zastąpienie ciągu poleceń jedną komendą.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]